Kalbin temizse hikayen mutlu biter!

Transı Oluşturan Durumlar

‘Hipnozun Yapısı ve Transı Oluşturan Durumlar’ yazı dizisine hoş geldiniz. Tahmini 8 yazıdan oluşacak yazı dizisinin ilk yazısında trans ve hipnozdan bahsedeceğiz. Yazı dizisi boyunca faydalandığım kaynakları sizinle son yazıda paylaşacağım, keyfini çıkarın.

Trans nedir?

Trans nedir?

Olağan bilinç durumundan başka bir bilinç durumuna geçiş. Bu transı çok net bir şekilde açıklayan kavramdır. Bilimsel çevrelerde farklı bilinç halleri olarak da tanımlanır. (Altered States of Conciousness)

Madem transı olağan bilinç durumundan başka bir bilinç durumuna geçiş olarak tanımladık, o zaman transa neden olan durumlar demek yerine bizi başka bir bilinç durumuna geçiren durumlar nelerdir? de diyebiliriz. İşte bu yazı dizisinde transa neden olan unsurları inceleyeceğiz, fakat önce trans konusunda bir kaç bilgi daha edinelim.

İnsanlar bana ‘Ben hipnoz olabilir miyim, transa girebilir miyim? Bu gerçek mi?’ diye sorduklarında, trans zaten gündelik bir durumdur diyorum, zaten binlerce kez trans durumuna girip çıkıyoruz, bir hipnozcunun yaptığı bunu daha profesyonelce yapabilmektir.

Bilimsel çalışmalar, yaklaşık her 90 dakikada bir trans anları yaşadığımızı gösteriyor. Bu biyolojik ritmimizin bir parçasıdır ve günlük hayatımızın o yoğun koşuşturmasında bir kaç dakikalık dinlenme sağlamaktadır.

Müzik dinlerken, şarkı söylerken, puzzle yaparken, resim çizerken, enstruman çalarken, bir konu hakkında derinlemesine araştırma yaparken, akıcı bir roman okurken, akıcı bir filmi izlerken zaten hep trans konumuna giriyoruz. (Bu bilgi yukarıda bahsettiğim durumları zevk alarak yaptığımız durumlarda geçerlidir.)

Yani son olarak şunu anlamanızı isterim, trans gündelik bir durumdur, zaten sürekli transa girer ve çıkarız.

Transı anladıysak eğer bir sonraki yazıya hazırız demektir.

Transı Oluşturan Durumlar

1) Dikkatin Belli Bir Noktaya Yöneltilmesi