Hakan Mengüç kimdir?

Yazar, Besteci ve Neyzen olan Hakan Mengüç Bursa’da doğdu. Küçük yaşlarındaki içsel arayışı onu sufi felsefesi ve ney ile tanıştırdı. Ardından uzun bir yolculuk süreci başladı, Osmanlıca öğrendi, Tasavvuf dersleri aldı, Mesnevi’yi daha iyi anlayabilmek için Farsça öğrendi, dünyanın birçok yerinde ruhsal çalışmaların yapıldığı dergah ve merkezleri ziyaret etti, her birinden birçok değerli bilgi öğrendi.

15 yıllık bir gelişim sürecinin ardından 2018 yılında ilk kitabı olan Ben Ney’im kitabını yayımladı. Kitap aylar boyunca çok satanlar listesinde kaldı. Ardından diğer kitapları geldi. Kitapları kısa süre içerisinde 7 dile çevrildi. Toplamda 6 kitabı olan yazar hala hem Türkiye hem de dünyanın birçok yerinde Sufi Felsefesini anlatmaktadır.

Sakin üslubu, sade anlatımı ve kendi yaptığı besteleri ile sosyal medyada konuşmaları / ney dinletileri milyonlarca gönüle ulaşmıştır.

Kitapları

Kitapları 7 dile çevrilmiştir. (Çevrilen diller: İngilizce, Almanca, Rusça, Farsça, Arnavutça, Bulgarca, İspanyolca)

Kalbin temizse hikayen mutlu biter“, “Ben Ney’im” ve “Hiçbir karşılaşma tesadüf değildir“, “İstediğin bir şey olursa bir hayır, olmazsa bin hayır ara”, “Gitmeli miyim, kalmalı mıyım”, “Sen yola çık, yol sana görünür” kitaplarının yazarıdır.

Şeffaf Oda, CNN TÜRK | Güneri Civaoğlu | Gökçe

Doğum Yeri ve Sufi Felsefesi ile tanışması

Bursa doğumlu Hakan Mengüç, küçük yaşlarda müziğe ilgi duymaya başladı ve 15 yaşında hem ney hem de piyano öğrendi. 2 sene konservatuara devam etti.

hakan mengüç kamp

Ney ile başlayan yolculuğu onu tasavvuf ve sufi felsefesi ile tanıştırdı. Sufi felsefesinin insancıl yani ayrıştıran değil birleştiren yönünden çok etkilendi. Ardından Osmanlıca öğrendi ve yıllar sonra Şems-i Tebrizi’nin diyarında sufizm üzerine bir eğitim sürecinden geçti, Mesnevi’nin ana dili olan Farsça dersleri aldı.

Mevlevi geleneğinden ney yapım icazeti aldı ve uzun yıllar ney dersleri verdi.

Üniversite Hocalığı ve Sufi Akademi

Hakan Mengüç Girne Amerikan Üniversitesinde “Sufizm’e Giriş” dersi vermektedir. GAÜ bünyesinde kurulan Sufi Akademi’nin kurucusu ve başkanıdır.

Hobileri

2014 yılında hayvanlara ve psikolojiye yoğun ilgisi onu Güney Afrika’ya götürdü. Güney Afrika’da aslan ve bengal kaplanlarıyla yaşadı. Onların bakımı ve rehabilitasyonu üzerine eğitim aldı.

Müzik Eğitimleri ve Geçmişi

Küçük yaşlardan itibaren hem Batı Müziği eğitimi aldı ve piyano öğrendi, hem de konservatuarda Klasik Türk Müziği eğitimi aldı ve Ney öğrendi.

Hakan Mengüç | İbrahim Tatlıses | İbo Show

Dünyanın en saygın müzik okullarından kabul edilen Berklee College of Music konservatuarının sertifikalı ‘Music for Wellness’ eğitimini tamamladı.

Harvard Üniversitesi’nin (HarvardX) “19. Yüzyıl Orkestrası ve Beethoven’ın 9. Senfonisi” sertifikalı eğitimini tamamladı.

Ney ve piyano için bestelediği parçaları Spotify ve Apple Music üzerinden dinleyebilirsiniz.

Üniversite Açılış Konuşmaları

125 ülkede yayınlanan TEDx konuşmasına 4 kez davet edildi ve sufi felsefesi üzerine konuştu.

İŞKUR, Milli Eğitim Bakanlığı, Sermaye Piyasası Kurumu, Ticaret ve Sanayi Odalarında seminerler verdi

2016 yılında Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’nın daveti üzerine, Mersin Üniversitesinin ‘2016-2017 Akademik Yıl Açılış Dersi’ni verdi.

Fotoğraf: Girne Amerikan Üniversitesi | Kıbrıs | 2018

2018 yılında Girne Amerikan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutsal Öztürk’ün daveti üzerine, Girne Amerikan Üniversitesinin ‘2018-2019 Akademik Yıl Açılış Dersi’ni verdi.

hakan mengüç sohbet

Hayat Felsefesi

Hayat felsefesi umutlu olmak ve umudu paylaşmak üzerine kuruludur. Umutlu olmak, saf bir iyimser olmak veya insanlığın yüzleştiği trajediyi göz ardı etmek demek değildir. Umut her ihtimali görüp, evinde oturup kötülüğe küfretmektense, iyilik için elinden geleni yapmak demektir. Ve tek bir kişi bile umudun yaşaması için yeterlidir. Ve bu kişi siz olabilirsiniz. Daha sonra başka bir “sen” ve başka bir “sen” olacak ve sonunda “biz”e dönüşecektir.

HAKAN MENGÜÇ kimdir

O yüzden karanlığa küfredeceğine bir mum yak felsefesini benimsemiştir. Ve hocalarının ona telkin ettiği gibi, o mumu başkalarıyla da paylaşarak, onların da mumunun yanmasına vesile olmayı arzulamaktadır.

Mevlana’nın da dediği gibi, “Bir mum, başka bir mumu tutuşturarak ışığından hiçbir şey kaybetmez.” aksine karanlıkların aydınlanmasına vesile olur.

Üniversite Akademi Başkanlığı

Sufi Akademi, Girne Amerikan Üniversitesi Senatosu’nun SNT 018/019-002 sayılı kararı ile GAU bünyesinde kurulmuş ve Sufi Akademisi Başkanı olarak Hakan Mengüç atanmıştır. (İlgili haber)

Fotoğraf: Kıbrıs | GAÜ | 2018

Medya ve Gazete Röportajlarından

Milliyet Gazetesi Röportajı | Buket Aydın | Hakan Mengüç
Ebru Akel | Show TV | Kadın İsterse
Hakan Mengüç İbo Show | Sümer Ezgü | Orhan Hakalmaz
Doğa Rutkay | Bloomberg TV
Hürriyet Gazetesi röportajı | Gülben Ergen | Hakan Mengüç