Hakan Mengüç kimdir?

Hakan Mengüç Yazar

Sufi Akademi

Girne Amerikan Üniversitesinde “Sufizm’e Giriş” dersi veren Hakan Mengüç aynı zamanda GAÜ bünyesinde kurulan Sufi Akademi’nin kurucusu ve başkanıdır.

Yazarlık

Kalbin Temizse Hikayen Mutlu Biter“, “Ben Neyim” ve “Hiçbir Karşılaşma Tesadüf Değildir“, “İstediğin bir şey olursa bir hayır, olmazsa bin hayır ara” kitaplarının yazarıdır. Kitapları 7 dile çevrilmiştir. (Çevrilen diller: İngilizce, Almanca, Rusça, Farsça, Arnavutça, Bulgarca, İspanyolca)

20’li yaşlarında dramaturji (tiyatro yazarlığı) ve öykü yazarlığı eğitimlerini tamamladı. Yazdığı bir oyun Nilüfer Tiyatro Festivali’nde sergilendi.

2018 Ocak ayında Ben Ney’im kitabı yayınlandı ve 20 hafta boyunca (D&R) Türkiye’nin en çok satan kitapları listesinde yer aldı.

Fotoğraf: Kumlubük | 2020

2018 Aralık ayında ise Kalbin Temizse Hikayen Mutlu Biter kitabı yayınlandı ve 1 yıl boyunca (D&R) Türkiye’nin en çok satanlar listesinde yer aldı.

Hiçbir karşılaşma tesadüf değildir.” romanı alanında bir ilki başararak ilk ayında 100 bin satış rakamına ulaştı.

Sufi Felsefesi

Bursa doğumlu Hakan Mengüç, küçük yaşlarda müziğe ilgi duymaya başladı ve 15 yaşında hem ney hem de piyano öğrendi. 2 sene konservatuara devam etti ve daha sonra konservatuardan ayrıldı.

Ney ile başlayan yolculuğu onu tasavvuf ve sufi felsefesi ile tanıştırdı. Sufi felsefesinin insancıl yani ayrıştıran değil birleştiren yönünden çok etkilendi. Ardından Osmanlıca öğrendi ve yıllar sonra Şems-i Tebrizi’nin diyarında sufizm üzerine bir eğitim sürecinden geçti, Mesnevi’nin ana dili olan Farsça dersleri aldı.

Mevlevi geleneğinden ney yapım icazeti aldı ve uzun yıllar ney dersleri verdi.

20’li yaşlarında üniversitelerde söyleşiler gerçekleştirmeye başladı. Üniversitelerde yaptığı konuşmalar neticesinde Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde yılın konuşmacısı seçildi ve ödülü Kayseri Erciyes Üniversitesi Rektörü’nün elinden aldı.

Hobileri

2014 yılında hayvanlara ve psikolojiye yoğun ilgisi onu Güney Afrika’ya götürdü. Güney Afrika’da aslan ve bengal kaplanlarıyla yaşadı. Onların bakımı ve rehabilitasyonu üzerine eğitim aldı.

Müzisyenliği

Küçük yaşlardan itibaren hem Batı Müziği eğitimi aldı ve piyano öğrendi, hem de konservatuarda Klasik Türk Müziği eğitimi aldı ve Ney öğrendi.

Dünyanın en saygın müzik okullarından kabul edilen Berklee College of Music konservatuarının sertifikalı ‘Music for Wellness’ eğitimini tamamladı.

Harvard Üniversitesi’nin (HarvardX) “19. Yüzyıl Orkestrası ve Beethoven’ın 9. Senfonisi” sertifikalı eğitimini tamamladı.

Fotoğraf: Mevlana Müzesi | 2019

Aynı zamanda Ney ve piyanonun yanında, gitar, bağlama, bendir gibi birkaç enstruman daha çalmaktadır.

Üniversite Açılış Konuşmaları

125 ülkede yayınlanan TEDx konuşmasına 4 kez davet edildi ve sufi felsefesi üzerine konuştu.

İŞKUR, Milli Eğitim Bakanlığı, Sermaye Piyasası Kurumu, Ticaret ve Sanayi Odalarında seminerler verdi

2016 yılında Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’nın daveti üzerine, Mersin Üniversitesinin ‘2016-2017 Akademik Yıl Açılış Dersi’ni verdi.

Fotoğraf: Girne Amerikan Üniversitesi | Kıbrıs | 2018

2018 yılında Girne Amerikan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutsal Öztürk’ün daveti üzerine, Girne Amerikan Üniversitesinin ‘2018-2019 Akademik Yıl Açılış Dersi’ni verdi.

Kendisini neyzenyazar ve aynı zamanda bilgi ve deneyimlerini paylaşan bir araştırmacı olarak tanımlamaktadır.

Hayat Felsefesi

Hayat felsefesi umutlu olmak ve umudu paylaşmak üzerine kuruludur. Umutlu olmak, saf bir iyimser olmak veya insanlığın yüzleştiği trajediyi göz ardı etmek demek değildir. Umut her ihtimali görüp, evinde oturup kötülüğe küfretmektense, iyilik için elinden geleni yapmak demektir. Ve tek bir kişi bile umudun yaşaması için yeterlidir. Ve bu kişi siz olabilirsiniz. Daha sonra başka bir “sen” ve başka bir “sen” olacak ve sonunda “biz”e dönüşecektir.

O yüzden karanlığa küfredeceğine bir mum yak felsefesini benimsemiştir. Ve hocalarının ona telkin ettiği gibi, o mumu başkalarıyla da paylaşarak, onların da mumunun yanmasına vesile olmayı arzulamaktadır.

Mevlana’nın da dediği gibi, “Bir mum, başka bir mumu tutuşturarak ışığından hiçbir şey kaybetmez.” aksine karanlıkların aydınlanmasına vesile olur.

Sufi Akademi ve Sufi Felsefesi

Sufi Akademi, Girne Amerikan Üniversitesi Senatosu’nun SNT 018/019-002 sayılı kararı ile GAU bünyesinde kurulmuş ve Sufi Akademisi Başkanı olarak Hakan Mengüç atanmıştır. (İlgili haber)

Fotoğraf: Kıbrıs | GAÜ | 2018

Sufi Akademi, tasavvuf felsefesinin sevgi, hoşgörü, ruhsal derinlik gibi zenginliklerini çeşitli etkinlik, eğitim ve kurslarla tanıtmayı, anlatmayı hedefleyen üniversite bünyesinde bir kurumdur.

Hakan Mengüç Kitapları

Ben Ney’im” ve “Kalbin temizse hikayen mutlu biter“, “Hiçbir karşılaşma tesadüf değildir.“, “Mevlana: İstediğin bir şey olursa bir hayır, olmazsa bin hayır ara” adlı kitaplarının yazarıdır. Kitabın sesli versiyonunun bölümlerini Hakan Mengüç’ün YouTube kanalında ücretsiz bulabilirsiniz.