“Hakan Mengüç 21. yüzyılda sufi felsefesinin öncülerindendir.”

serhat akpınar – girne amerikan üniversitesi kurucu rektörü

Hakan Mengüç kimdir?

Yazar, Besteci, Akademisyen ve Neyzen olan Hakan Mengüç, Girne Amerikan Üniversitesinde Sufi Felsefesi dersleri vermekte ve aynı üniversitede kurulan Sufi Akademisinin başkanlığını yürütmektedir. Yayımlanmış 9 kitabı vardır ve kitapları 13 farklı dile çevrilmiştir.

Aynı zamanda Almanya’daki özel bir üniversitede İngilizce Yaratıcı Yazarlık dersleri vermektedir.

Hakan Mengüç Bursa’da doğdu. Küçük yaşlarındaki içsel arayışı onu sufi felsefesi ve ney ile tanıştırdı. Ardından uzun bir yolculuk süreci başladı, Osmanlıca öğrendi, Tasavvuf dersleri aldı, Mesnevi’yi daha iyi anlayabilmek için Farsça öğrendi, dünyanın birçok yerinde ruhsal çalışmaların yapıldığı merkezleri ziyaret etti, her birinden birçok değerli bilgi öğrendi.

“Kitaplarını hastalarıma reçete olarak yazıyorum. İyi ki varsınız Hakan Mengüç.”

prof. dr. zeynep demirçay

15 yıllık bir gelişim sürecinin ardından 2018 yılında ilk kitabı olan Ben Ney’im kitabını yayımladı. Kitap aylar boyunca çok satanlar listesinde kaldı. Ardından diğer kitapları geldi. Kitapları kısa süre içerisinde 9 dile çevrildi. Toplamda 7 kitabı olan yazar hala hem Türkiye hem de dünyanın birçok yerinde Sufi Felsefesini anlatmaktadır.

Sakin üslubu, sade anlatımı ve kendi yaptığı besteleri ile sosyal medyada konuşmaları / ney dinletileri milyonlarca gönüle ulaşmıştır.

“Sen yola çık, yol sana görünür”

Katkı

Hakan Mengüç kendini başkalarına katkıya adadı. Özellike 25 yaş altındaki gençlerin ücretsiz eğitimler aldığı HM Genç Liderler Akademisini kurdu. 30 ilde lise ve üniversite öğrencilerine ücretsiz seminerler verdi. Online seminerler ve yüz yüze çalışmalardan 3000’den fazla genç ücretsiz olarak yararlandı.

İstanbul Etkinliğimizden | 25 Aralık 2022

Her hafta online olarak 25 yaş altındaki gençler çarşamba akşamları Türkçe ve perşembe akşamları İngilizce seminerlere ücretsiz olarak katılabiliyor. Ayrıca İstanbul’daki akademide gençler gönüllü eğitmenlerden hem okul dersleri konusunda hem de kişisel gelişim, liderlik, felsefe, sanat ve müzik eğitimlerini ücretsiz olarak alabiliyorlar.

25 yaş altındaki gençler ücretsiz çalışmalar hakkında bu numaradan bilgi alabilirsiniz: 0 (533) 059 48 92

Bu projeye destek olmak isterseniz bize bu numaradan bize ulaşabilirsiniz: 0 (533) 059 48 92

Online Derslerimizden

Kitapları

Kitapları 13 dile çevrilmiştir. (Çevrilen diller: İngilizce, Almanca, Rusça, Farsça, Arnavutça, Bulgarca, Özbekçe, Kırgızca, Kazakça, Kürtçe, Darice, Soranice, Malayca)

Kalbin temizse hikayen mutlu biter“, “Ben Ney’im” ve “Hiçbir karşılaşma tesadüf değildir“, “İstediğin bir şey olursa bir hayır, olmazsa bin hayır ara”, “Gitmeli miyim, kalmalı mıyım”, “Sen yola çık, yol sana görünür“, “Her şey vaktini bekler!, Şems’in Öğrencisi Olmak”, “Uzun İlişkilerin Sırrı” kitaplarının yazarıdır.

Şeffaf Oda, CNN TÜRK | Güneri Civaoğlu | Gökçe

Doğum Yeri ve Sufi Felsefesi ile tanışması

Bursa doğumlu Hakan Mengüç, küçük yaşlarda müziğe ilgi duymaya başladı. Konservatuar eğitimi alan Hakan Mengüç piyano çalmakta ve ney üflemektedir.

hakan mengüç kamp
Çeşme Kampı | 2022
Hakan Mengüç seminer avrupa eğitim
Avrupa Seminerleri | 2022

Üniversite Hocalığı ve Sufi Akademi

Hakan Mengüç Girne Amerikan Üniversitesinde “Sufizm’e Giriş” dersi vermektedir. GAÜ bünyesinde kurulan Sufi Akademi’nin kurucusu ve başkanıdır.

Hobileri

2014 yılında hayvanlara ve psikolojiye yoğun ilgisi onu Güney Afrika’ya götürdü. Güney Afrika’da aslan ve bengal kaplanlarıyla yaşadı. Onların bakımı ve rehabilitasyonu üzerine eğitim aldı.

Müzik Eğitimleri ve Geçmişi

Küçük yaşlardan itibaren hem Batı Müziği eğitimi aldı ve piyano öğrendi, hem de konservatuarda Klasik Türk Müziği eğitimi aldı ve Ney öğrendi.

Hakan Mengüç | İbrahim Tatlıses | İbo Show

Dünyanın en saygın müzik okullarından kabul edilen Berklee College of Music konservatuarının sertifikalı ‘Music for Wellness’ eğitimini tamamladı.

Harvard Üniversitesi’nin (HarvardX) “19. Yüzyıl Orkestrası ve Beethoven’ın 9. Senfonisi” sertifikalı eğitimini tamamladı.

Ney ve piyano için bestelediği parçaları Spotify ve Apple Music üzerinden dinleyebilirsiniz.

Üniversite Açılış Konuşmaları

125 ülkede yayınlanan TEDx konuşmasına 4 kez davet edildi ve sufi felsefesi üzerine konuştu.

İŞKUR, Milli Eğitim Bakanlığı, Sermaye Piyasası Kurumu, Ticaret ve Sanayi Odalarında seminerler verdi

2016 yılında Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’nın daveti üzerine, Mersin Üniversitesinin ‘2016-2017 Akademik Yıl Açılış Dersi’ni verdi.

Fotoğraf: Girne Amerikan Üniversitesi | Kıbrıs | 2018

2018 yılında Girne Amerikan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutsal Öztürk’ün daveti üzerine, Girne Amerikan Üniversitesinin ‘2018-2019 Akademik Yıl Açılış Dersi’ni verdi.

hakan mengüç sohbet

Hayat Felsefesi

Hayat felsefesi umutlu olmak ve umudu paylaşmak üzerine kuruludur. Umutlu olmak, saf bir iyimser olmak veya insanlığın yüzleştiği trajediyi göz ardı etmek demek değildir. Umut her ihtimali görüp, evinde oturup kötülüğe küfretmektense, iyilik için elinden geleni yapmak demektir. Ve tek bir kişi bile umudun yaşaması için yeterlidir. Ve bu kişi siz olabilirsiniz. Daha sonra başka bir “sen” ve başka bir “sen” olacak ve sonunda “biz”e dönüşecektir.

HAKAN MENGÜÇ kimdir

O yüzden karanlığa küfredeceğine bir mum yak felsefesini benimsemiştir. Ve hocalarının ona telkin ettiği gibi, o mumu başkalarıyla da paylaşarak, onların da mumunun yanmasına vesile olmayı arzulamaktadır.

Mevlana’nın da dediği gibi, “Bir mum, başka bir mumu tutuşturarak ışığından hiçbir şey kaybetmez.” aksine karanlıkların aydınlanmasına vesile olur.

Üniversite Akademi Başkanlığı

Sufi Akademi, Girne Amerikan Üniversitesi Senatosu’nun SNT 018/019-002 sayılı kararı ile GAU bünyesinde kurulmuş ve Sufi Akademisi Başkanı olarak Hakan Mengüç atanmıştır. (İlgili haber)

Fotoğraf: Kıbrıs | GAÜ | 2018

Medya ve Gazete Röportajlarından

Milliyet Gazetesi Röportajı | Buket Aydın | Hakan Mengüç
Ebru Akel | Show TV | Kadın İsterse
Hürriyet Gazetesi röportajı | Gülben Ergen | Hakan Mengüç

Anahtar kelimeler: hakan mengüç kimdir, hakan menguc nereli, hakan mengüc biyografi, hakan mengüç kaç yaşında