SUFİ AKADEMİ NEDİR?

Sufi Akademi, sufi felsefesi yani “iyi insan olabilmenin” felsefesini öğreten bir akademidir.

SUFİ AKADEMİ RESMİ BİR AKADEMİ MİDİR?

Sufi Akademi, Girne Amerikan Üniversitesi Senatosu’nun SNT 018/019-002 sayılı kararı ile 2018 yılında GAÜ bünyesinde kurulmuş resmi bir akademidir. (1- GAÜ Resmi Site Kuruluş Haberi 2- Kuruluş Belgesi)

SUFİ AKADEMİ’NİN AMACI NEDİR?

Tarihin ilk resmi akademisini kuran Eflatun’un amacı insanın kendisini bilmesi ve tanımasıydı. Biz de sufi felsefesinin ana gayesi olan “ilim ilim bilmektir, ilim kendini bilmektir.” geleneğini sürdürerek ilim ve irfanı öğrenme yoluyla insanın “kendisini tanımasına” vesile olmayı amaçlıyoruz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı sufi-akademi-3-1024x765.png
Kıbrıs’ta Sufi Akademi Müzik Grubu ile Mevlana’yı Anma Gecesi
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı sufi-akademi-2-1024x767.png
Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü Serhat Akpınar ile Sufi Akademisi Başkanı Hakan Mengüç’ün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ile görüşmesi
Sufi Akademi eğitimleri online verilmektedir.

SUFİ AKADEMİ DERSLERİ NE KADAR SÜRMEKTEDİR?

Sufi Akademi eğitim programı, 168 kredi (saat) sürecek ve bu süre bir yıl içerisinde tamamlanacaktır. Global pandemi ve Kıbrıs’a erişim zorlukları dikkate alınarak, programın tamamı online canlı yayınlar vasıtasıyla gerçekleştirilecektir. Programın sonunda Kıbrıs’ta veya pandemi koşullarına bağlı olarak başka bir lokasyonda mezuniyet ve sertifika töreni düzenlenecektir.

Programı başarıyla tamamlayanlar, bir değerlendirme kurulu önüne çıkacaklardır. Bu kurul, dersin eğitmenleri ve Girne Üniversitesi’nin Kurucu Rektörü veya onun tarafından atanan yetkili kişiden oluşacaktır. Ardından, sertifika almaya hak kazananlar için bir tören düzenlenecektir.

Kurul değerlendirmesine online web üzerinden de katılma imkanı sağlanacaktır. Bu düzenleme, programın geniş erişilebilirliği ve esnekliği üzerinde durmaktadır, böylece katılımcıların eğitime olan bağlılıklarını ve katılımlarını kolaylaştırır.

SUFİ AKADEMİ BİR YILLIK PROGRAMININ DERS İÇERİĞİ NEDİR?

Ders içeriği kapsamında Dinler Tarihi, Felsefe Tarihi, Sufizm Tarihi, Sufi Metin Analizleri, Doğu Felsefesi Metin Analizleri, Sufi ve Doğu Meditasyon Öğretileri, Nefes Teknikleri, Kişisel Gelişim Tekniklerinin Modellediği Sufi ve Doğu Felsefesi Kavramları, Psikoloji Teorilerinin Dini Metinler ve Antik Uygarlıklardaki Kökenleri, Felsefi Açıdan Film Okumaları, Tablo Okumaları, Sufi Felsefede Kavramlar

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı sufi-akademi-5-1024x763.png

Yeni Dönem Ne Zaman Başlıyor?

Hakan Mengüç’ün kişisel programlarının yoğunluğu nedeniyle 2023-2024 yılına ait belirlenmiş bir eğitim bulunmamaktadır. Sufi Akademi’nin bir yıllık eğitimlerine geçici bir süreliğine ara verilmiştir. Belirlenen yeni eğitim tarihleri olduğunda, bu platform üzerinden ilan edilecektir. Bu süre zarfında anlayışınız ve sabrınız için teşekkür ederiz.

Anahtar Kelimeler: Sufi Akademi, Sufi Akademi Dersleri, Sufi Akademi Eğitimleri, Sufi Akademi Sertifika, Sufi Akademi Hakan Mengüç, Sufi Akademi Online Dersleri