Kalbin temizse hikayen mutlu biter!

Anthony Robbins Davranışlarımızın Altındaki Nedenleri, Niçinleri ve 6 İnsan İhtiyacını Anlatıyor (Türkçe altyazı)

Anthony Robbins‘in Türkçe ilk altyazılı videosunu sizlerle paylaşıyorum.

Ted Talks‘ta 18 dakikalık konuşma sınırı olduğu için Anthony Robbins bir çok konuyu bu süreye sıkıştırmaya çalışıyor. Anlatması iki saat sürecek bazı konuları üç dakika içinde anlatmaya çalışıyor. (örneğin altı insan ihtiyacı konusu)

anthony_robbins_hakanmenguc

Anthony Robbins konuşmasının başında koçluk yaptığından bahsediyor, ‘Ben insanları motive etmiyorum, sizin motivasyona ihtiyacınız yok. Ben, ‘Neden‘, ‘Niçin‘ adamıyım’ diyor. Yani ‘Bir davranışı neden yaptığınızı, niçin yaptığınızı bilmek istiyorum‘, diyor.

Ben duyguların yaşamın gücü olduğuna inanıyorum’ diyor. Bir kaç gün önce insanların kendi çıkarları için çalıştığı hakkında konuşulmuş herhalde, Tony ‘Buna ben de katılıyorum ama duygular araya girdiğinde bütün dengeler alt üst olur’ diyor. Mesela Marmara depremini düşünün, öyle bir durumdu ki, insanlar tanımadığı kişiler için bile hayatlarını tehlikeye attı. İşte ‘duygular işin içine girdiğinde tüm dengeler değişir’ derken kastettiği bu.

Etkili liderlerin kendilerini ve etrafındaki insanları harekete geçiren yetenekleri vardır ve bunuda insanı şekillendiren “görünmeyen güçleri” iyi anlayarak yaparlar. (Yani duyguları)

‘Benim bir takıntım var’ diyor, “İnsanların hayat kaliteleri arasındaki farkı yaratan nedir?” her şey böyle başlamış.

‘Ben hayatta iki ders görüyorum’ diyor, birincisi başarmanın bilimi, ted_anthony_robbins_turkceikincisi de tatmin olmanın sanatı.

‘Terapi kültüründe yaşıyoruz’ diyor, insanlar geçmişin gelecek olduğuna inanıyor. Doğru, eğer öyle inanmayı seçersen.’

Şunu bilmelisiniz, karar vermek en büyük güç.

‘İnsanlara bir şeyi neden başaramadığını sorduğunuzda hangi cevapları alırsınız?’  Bazı cevaplar geliyor;
Zamanım yoktu
Param yoktu
Bilgim yoktu
Yeterli teknolojiye sahip değildim
Başımda iyi bir idareci yoktu

Sonra Amerika’nın eski başkan yardımcılarından Al Gore, ‘İyi bir yüksek mahkeme yoktu’ diyor ve salonda büyük bir alkış ve kahkaha kopuyor. Hemen bunun hikayesini anlatayım. 2004 seçimlerinde George Bush‘un rakibi Al Gore’du ve az farkla George Bush kazandı. Sonra bir seçim bölgesinde hile yapıldığına dair bazı söylentiler çıktı.  Al Gore ve ekibi hemen mahkemeye başvurdu ama sonuç alamadı. İşte onun için, ‘İyi bir yüksek mahkeme yoktu‘ diyor. Tony Robbins’in verdiği cevabı da dinleyin.

Yüksek mahkemenin de içinde olduğu yukarıdaki tüm listenin ortak noktası nedir? Bunların hepsi kaynakların yeterli olmadığına dair bahanelerdir. Bir dereceye kadar haklı olabilirsiniz. Paranız olmayabilir, başınızda iyi bir idareci olmayabilir, iyi bir yüksek mahkeme olmayabilir ama bunlar asla belirleyici faktör değildir. Eğer heyecanın, duygun ve tutkun varsa tony_robbins_ted_talksyaparsın” diyor sonra Al Gore’a dönüyor, “Eğer sende şu bir kaç gün içinde gördüğüm o heyecan ve duyguyu o zaman da görmüş olsaydım, Bush’un k.çına tekmeyi çoktan atmıştın’ salonda yine alkışlar devam ediyor. Sonra devamında onu engelleyen şeylerden bahsediyor.

Paran yoksa ama yeteri kadar kararlı, akıllı ve yaratıcı isen bir yolunu bulursun.

Karar vermek en büyük güç demişti sonrasında da hayatımızın her anında verdiğimiz 3 karardan bahsediyor.

1) Neye odaklanacaksınız?
2) Bu ne anlama geliyor?
3) Ne yapacağım?

Daha sonra bunları açıklayıp sadece bir kararın dünya üzerinde ne kadar etkisi olduğunu anlatan örnekler veriyor, Rosa Parks, Tiananmen Olayı, Lance Armstrong‘tan bahsediyor.

(devam ediyor… bundan sonrasını alıntılıyorum, hem Türkçe’ye de yazılı olarak 6 insan ihtiyacı böylelikle geçmiş olur)

Ben insanların peşinden gittiği hedeflerin bir ihtiyaç olduğuna inanuyorum ve 6 insan ihtiyacı var. Hedefin orada duruyor, açıkçası sen o hedefi oluşturmuyorsun. Seni o hedefe iten arka planda kalmış ihtiyacı ortaya çıkarıyorsun.

1. İhtiyaç: Kesinlik, Eminlik (Certainty/Comfort)

Herkesin rahat edebilmesi, acıdan uzaklaşabilmesi için kesinliğe ihtiyacı var. Nasıl elde ediyoruz? Herkesi kontrol ederek, bir yetenek geliştirerek, her şeyi bırakarak, sigara içerek… Hepimizin ‘kesinlik’ ihtiyacına ihtiyacımız var. Sağlığımızdan, çocuklarımızdan, kazandığımız paradan emin olmalıyız ki anthony_robbins_6_human_needsemniyette hissedebilelim. Ama ironik olarak tamamen hiç bir şeyden emin olamıyoruz, kim şu an da tavanın çökmeyeceğini garanti edebilir? Herşeyden tamamen emin olduğumuzda da ne hissediyoruz?, eğer ne olacağını, ne zaman olacağını, nasıl olacağını, neyle sonuçlanacağını bilirseniz nasıl hissedersiniz? Sıkılırsınız. O yüzden Tanrı bize ikinci ihtiyacı verdi, ‘bilinmezlik’

2. İhtiyaç: Bilinmezlik (emin olmama, değişkenlik) (Variety)

Değişikliğe, farklılığa ihtiyacımız var. (daha fazla açıklama kaynaklarda)

3. İhtiyaç: Önemli Olmak (farklı, anlamlı olmak) (Significance)

Hepimiz, farklı, özel olduğumuzu hissetmek istiyoruz. Bunu daha fazla para kazanarak yapabilirsiniz, ya da daha fazla ruhsal olarak yapabilirsiniz ya da vücudunuzun, insanların bilmek istemedikleri yerlerine dövme yaptırarak ya da piercing taktırarak yapabilirsiniz. Bunun en hızlı yolu, olanakları, kültürü, inançları geçmişi bir kenara koyarsak, şiddettir.

Kötü bir mahallede yaşayan ben eğer başına bir silah dayarsam hemen o an senin karşında çok önemli biri oluyorum. 0 ile 10 arasında bir değer koyarsak 10 derece önemli oluyorum o anda. Ne ölçüde bana cevap vermelisin? 10 derece. Ne kadar belirsizlik var, her an her şey olabilir ve bunun verdiği heyecan var.

İnsanların yüksek mağaralara tırmanıp aşağı atlamaları, hayatlarını riske atmalarının verdiği heyecan gibi. İşte bu ihtiyaçlardan dolayı her zaman şiddet olmuştur ve her zamanda olacaktır, insanlar olarak biz bilincimizi değiştirmezsek eğer. Önemli olmanın milyonlarca farklı yolunu bulabilirsiniz.

Asıl ihtiyacımız olan bir diğer ihtiyaç ise;

4. İhtiyaç: Bağlantı, ilişki, sevgi (Connection/Love)

Hepimizin buna ihtiyacı var. Bu ihtiyacımızı sıkı dostluklarla, arkadaşlıkla, doğanın içinde yürüyerek, Tanrı’ya dua ederek karşılayabiliriz.

Bu sayılan 4 ihtiyacı her insan karşılamak için bir yol bulmalıdır. Kendini kandırsan da ya da mükemmel bir karaktere sahip olsan da. Bu ilk 4 ihtiyaç kişiliğimizin ihtiyaçlarıdır.

Ama diğer iki ihtiyaç insan ruhumuzun ihtiyaçlarıdır. İşte burada tatmin olmak devreye giriyor. Tatmin olmak için herşeyi yap, sigara iç, ot çek, içki iç, uyuşturucu kullan ya da 4 ihtiyacını karşıla.

5. İhtiyaç Büyüme (Growth)

Büyümelisin ve gelişmelisin. Eğer sen büyümüyorsan ya da ilişkin büyümüyorsa, işin büyümüyorsa sonuç ne olur? Hepimiz biliyoruz cevabı, küçülürüz. Ben şuna inanıyorum, büyümemizin sebebi dışarıya bir şeyler verebilecek potansiyele ulaşmaktır. Çünkü sonuncu ihtiyaç;

6. İhtiyaç: Katkı, Kendimizden Ötesine Katkıda Bulunmak (Contribution)

Biliyorum kulağa bayat geliyor olabilir ama biz vermek için varız. Herşey ben değil biz ile ilgili…

devamını video da bulabilirsiniz.

6 İnsan İhtiyacı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler aşağıdaki kaynaklara bakabilirler.

1. Kaynak: Tony Robbins’in burada 6 insan ihtiyacını anlattığı bir bir ses klibi var.

2. Kaynak, 3. Kaynak (youtube video), 4. Kaynak, 5. Kaynak