Benden sigara içmeyi bırakma konusunda yardım istemeye geldiklerinde, bırakamama nedenlerini zaman içinde iki kategoride topladım.

Birinci kategoridekilern sigarayı bırakmak için yeteri kadar ‘NEDEN’leri olmuyor. Hiç bir yardım almadan kendi kendine sigarayı bırakan bir çok insanla sohbet edip, zihin yapılarını incelemiştim. Bu kişilerin çoğu, kendilerine güçlü nedenler bulmuştu, NEDENleri o kadar güçlüydi ki, o gün sigarayı bırakmaya karar verdiler ve bir daha içmediler.

Bu bahsettiğim nedenler, ‘sigara içme kanser olursun’ tarzı yaklaşımlar değil, bunlar işe yaramaz. Çünkü bilinçaltımız ŞİMDİ gelen acılara ve ŞİMDİ gelen zevklere tepki verir. Birine gidip, ‘sigarayı bırakmazsan kanser olursun’ dediğinizde, o kişinin bilinçaltı, zamanı algılayamadığı için şöyle mantık kurar; ‘Şu an sigara içmezsem acı çekerim ama içersem çekmem, o yüzden içmeye devam etmeliyim.’ Yani sigarayı bırakmak için ancak ŞİMDİ etkili olabilecek acı veya NEDENler olması gerekir. Mesela aynı kişi sigaradan dolayı kanser olduğunu öğrenirse sigarayı anında bırakır. Ya da bir gün çocuğunuz gelir; ‘Baba üstündeki sigara kokusundan dolayı seni öpmek istemiyorum’ derse bu sizde ŞİMDİ acı oluşturur ve çocuğunuza da çok değer veren biri iseniz bırakmanızda güçlü bir NEDEN olur.

Yeteri kadar NEDENiniz varsa NASILı da bulursunuz.

Bazı insanlar da vardır ki, kanser olduklarını öğrense bile sigarayı bırakamazlar, bu grup da ikinci sınıfa kategorisine giriyor. Bu kişiler bilinçaltlarında sigarayı bırakamayacağına inanırlar. Sigarayı bırakırlarsa sanki vücutlarında bir parça koparılacak gibi hissederler. Sigarasız yaşayamayacaklarını düşünürler.

Bu kişilerle yapılması gereken çalışma, ‘bilinçaltı dönüşüm’ çalışmasıdır. Bilinçaltlarında sigaraya verdilkleri yüksek değeri değiştirmeli ve kendi ‘iç güçleri’ni yeniden kazanmaları gerekir.

Eğer bu kategoride olduğunuzu düşünüyorsanız ‘siz sigaradan daha güçlüsünüz’ başlıklı yazıma göz atın.

Sigara bırakmaya KARAR verin. Gerçek bir karar kuma değil, betona atılan bir çiziktir. Kuma atılan çiziği bir dalga yok eder ama betona atılan çizik yıllarca kalır.

O yüzden karar verin, sigaradan daha güçlü olduğunuzun farkına varın.

Güçlü NEDENler yazın. Size sonra acı verecek olan değil ŞİMDİ acı verecek veya motive edecek şeylere odaklanın.

Bilinçaltınız siz sigara içmiyorken de sorunlarla karşılaşıyor ve o sorunları çözüyordu. Şimdi de eskisi gibi sigarasız bir hayata karşı sizi savunabilir.

Burada önemli olan sizin kararlılığınız.

Bugün bırakın!