Kalbin temizse hikayen mutlu biter!

Neden Sıkıcı Konuşmalarda Uyuruz?

Okuyucularım neden yeni yazı yazmadığımı, kızdıklarını dile getiriyorlar. Yazamamamın ilk nedeni bu aralar sürekli seyahatlerimin olması ve yazılarımı aceleye getirip kalitesini bozmak istememem. Ama aklıma bir fikir geldi, en azından 1soru1cevap köşesi yapabilir böylece uzun yazı olmasa bile yeni bilgileri sizlerle paylaşabilirim.

İlk konumuz hepimizin başına mutlaka gelen sıkıcı konuşmalarda uyuma deneyimi, peki….

Soru: Neden Sıkıcı Konuşmalarda Uyuruz?

Cevap: Richard Bandler ile John Grinder Trans ve Değişim kitaplarında ‘Beyin karmaşıklıktan bunalmaya başlayınca savunma amaçlı trans geçer” diyorlar.

Bu ne demek? Yani karşınızdaki konuşmacının anlattıklarını anlamıyorsanız ya da hep aynı şeyleri söyleyip duruyorsa veyahut kimya hocanızın anlattığı konunun tek kelimesini anlamıyorsanız vb. bilinç diyor ki; “Kardeşim ben bu işin içinden çıkamadım onun için çekiliyorum” eğer oradan gitme imkanınız varsa gidersiniz gitme imkanınız yoksa olayı bilinçaltı devralır ve savunma amacıyla sizi trans konumuna geçirir.

Bir Tai Chi ve Tao konferansına katılmıştım, adam hipnoz hakkında tek kelime bilmemesine rağmen o kadar anlaşılmaz ve karışık konuştu ki en öndekiler bile hipnoz olup uyudu, ben ise zor dayandım :)