Kalbin temizse hikayen mutlu biter!

Cold Reading Nedir? Nasıl Yapılır?

Cold reading: Herkes için geçerli olabilecek genel ve muğlak ifadelerle başlayıp daha sonra ustaca karşıdaki kişinin tepkilerini ölçerek özele inip kişiyi okuma anlamına gelir.

Falcıların, medyumların vb. bilerek ya da bilmeyerek yaptıkları şey budur. Benim gözlemlerime göre çoğu insan bunu bilmeden yapıyor.

Cold Reading’in birinci aşaması Barnum Etkisidir. (Forer Etkisi olarak da bilinir.)

Barnum etkisi de şöyle tanımlanabilir; İnsanların başka herkes için de geçerli olabilecek kadar geniş, belirsiz ifadeleri bunun hiç farkına varmadan kendilerine özel görmeleri…

Şimdi aşağıdaki ifadelerin size ne kadar uyduğunu bir göz atın;

“Başkalarının sizi beğenmesine, sizi sevmesine ihtiyaç duyuyorsunuz, ama aynı zamanda kendinize karşı eleştirel olmaya da eğilimlisiniz. Kişiliğinizin bazı zayıf yönleri var ama genelde bunları telafi etmeyi başarıyorsunuz. Hedeflerinizi gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz büyük bir kapasitenizin olduğunu biliyorsunuz ama bunun sadece çok küçük bir kısmını kullanıyorsunuz. Dışardan disiplinli ve özgüvenli gözükürken, içten içe kaygılı ve güvensizsiniz. Bazen doğru kararı verip vermediğiniz ya da doğru şeyi yapıp yapmadığınız konusunda kafanızda ciddi şüpheler uyanıyor. Belli bir miktarda değişiklik ve farklılığı tercih ediyorsunuz; kısıtlamaların, sınırlandırmaların içinde kalmak sizi mutsuz ediyor. Bağımsız bir düşünür olmakla gurur duyuyorsunuz ve başkalarının iddialarını tatmin edici kanıt olmadan kabul etmiyorsunuz. Ama kendinizi başkalarına açarken çok açık, çok içten olmayı akıllıca bulmuyorsunuz. Bazı zamanlar dışadönük, sokulgan ve sosyalsiniz; bazı zamanlarsa içedönük, sakıngan bir kapalı kutu oluyorsunuz. Bazı çok gerçekdışı arzularınız var. Normalde sabırlı bir insansınızdır ama bir noktadan sonra çok sinirli birisi de olabiliyorsunuz.”

….. diye gider…

Yukarıdaki cümleler size ne kadar uyuyor? 1 ila 5 arasında bir puan verseniz kaç puan verirsiniz? Yapılan bir çok araştırmanın ortak sonucunda 4,26 gbi bir puan çıkmış.

Mesela rastgele açtığım bir fal sitesinde Aslan burcunda şunlar yazıyor;

Parlak bir dönem başladı ama siz yine memnun değilsiniz. Çünkü yapınızda hiçbir zaman olanla yetinmemek gibi bir dürtü var. Bu nedenle var olan şeylerin tadını çıkaramıyorsunuz. Elinizden küçük mutluluklar kaçıyor. İşleriniz, arkadaşlarınız ve hobilerinize ayırdığınız zamanın bir bölümünü de sevgilinize ayırın. Bu günlerde kendisini çok ihmal edilmiş hissediyor. Bunu dile getirmiyor ama her an patlayabilir. Aniden bir iş yolculuğuna çıkma ihtimaliniz var. Yemekte ölçüyü fazla kaçırmayın. Tatlılardan uzak durun.

Nasıl size uyuyor mu?

Barnum etkisini kullandıktan sonra profesyonel olanlar diğer aşamalara geçiyor. Yani kişinin tepkilerini gözlemleyip konuşmalarına devam ediyorlar. Sözgelimi ben size ‘bir sevgiliniz var’ dersem hemen yüz ifadenizden sevgilinizin olup olmadığını anlar, eğer yoksa daha siz ağzınızı açmadan  ‘Pardon pardon yanlış görmüşüm bu çok sevdiğiniz bir arkadaşınız’ diyebilirim. Yüz ifadeleri ile ile ilgili yazıma buradan bakabilirsiniz.

Ne kadar iyi bir gözlemci olursanız, dilde ne kadar usta olursanız cold reading konusunda o kadar başarılı olursunuz. Amerika ve İngiltere’de sadece Cold Reading üzerine eğitimler var.

Aslında bu konunun daha bir çok ayrıntısı var ama bu yazıda sadece mantığını size anlatmak istedim, belki bir başka yazıda daha ayrıntılara ineriz. Fakat o zamana kadar size araştırmanız için aşağıda ingilizce kaynaklar sunuyorum.

Sevgiyle kalın, Hakan.

Barnum Etkisi ve Cold Reading ile ilgili İngilizce kaynaklar:

http://en.wikipedia.org/wiki/Forer_effect

http://en.wikipedia.org/wiki/Cold_reading

http://www.wikihow.com/Cold-Read

http://www.youtube.com/watch?v=qPCsCiOqmXA

http://www.videojug.com/film/how-to-be-psychic-cold-reading-psychology

Türkçe yazılar;

http://ovgutto.blogspot.com/2009/09/cold-readinge-inan-falsz-kalma.html