Kalbin temizse hikayen mutlu biter!

Ben Mi Üzüleyim Ailem Mi Üzülsün?

aile_ve_karar_alma

Gerek koçluk çalışmalarımda gerek insanlarla sohbetlerimde hep ailelerle ilgili problemler görüyorum. Siz bir şey yapmak istiyorsunuz ama aileniz tehlikeli olduğu için, başınıza bir şey geleceğini düşündüğü için yapmanızı istemiyor.

Yapsanız anneniz babanız üzülecek, yapmasanız siz? Peki bu durumdan nasıl çıkacağız?

Daha önceki yazımda yazmıştım, “En büyük risk, hiç risk almamaktır” eğer bu yazıyı okumadıysanız mutlaka okuyun. Ayrıca anne babalar için de, “Çocuklarınızın yapması gereken 5 şey” adlı bir video paylaşmıştım.

Düşünün bir kere aileniz sizi nereye kadar koruyacak? Hayatın içinde riskler ve bilinmezlikler her zaman var ve her zaman olacak. Ayrıca bu bilinmezlikler aslında hayatımıza renk katıyor, düşünsenize yarın ne yapacağınızı, 1 ay sonra nerede olacağınızı 2 yıl sonra ne yapmakta olacağınızı tam olarak bilseniz hayatın tadı çıkar mı? Hayatın tadıdır bilinmezlik, içinde de risk barındırır ve bundan kaçamazsınız.

Aşağıdaki video ile bugün Youtube‘da karşılaştım ve sizlerle paylaşmak istedim. Youtube Türkiye’de kapalı olduğu için Vimeo‘ya yükledim.

Video 1993-1997 yılları arasında yayınlanan Süper Baba dizisinden bir alıntı. Zeynep gazetecilik yapıyor ve çoğu zaman geceleri çalışmak zorunda kalıyor. Fiko kızının başına bir şey gelecek diye onu bırakmaya korkuyor ama kızını korudukça kızı bir türlü hayata karşı güven kazanamıyor ve kendi deyimiyle pısırık bir gazeteci oluyor. Sonunda Zeynep dayanamıyor ve babası ile konuşmaya karar veriyor.

Fiko burada çok üzülüyor ama inanın ki 1 sene sonra onunla gurur duyacak. Çünkü 1 sene sonra karşısında ayakları üzerinde korkmadan duran bir kızı olacak.