Kalbin temizse hikayen mutlu biter!

Web Sitesi Olanlara Tavsiyelerim

Blog yazmaya Blogger’da 2008’de başladım, daha sonra 2009’da bu siteyi kurup devam ettim.
Bugün sizlerle kendi tecrübelerimi paylaşmak istiyorum. Çünkü hiç bir yerde reklamım ve kitabım yokken sadece yazılarım sayesinde beni Türkiye’nin her yerinden tanıdılar, televizyon kanalları davet etti, üniversiteler seminerlere çağırdı.

Peki ben nelere dikkat ettim?

1) Paylaşımcı oldum, bilgilerimi kendime saklamadım. Ya da kişi bu bilgileri öğrenmek için illa benim seminerime gelecek demedim. Bildiğim, okuduğum her şeyi elimden geldiğince paylaştım, bu da insanların benim karakterimi, iyi niyetimi anlamasını sağladı.

2) İnsanlara faydası olacak şeyler paylaştım. Yani paylaşımcı olmanız yetmez, paylaştığınız şeylerin insanlara bir faydası olmalı. Mesela ‘X Tekniğini kullanarak sabahları nasıl erken kalkarsınız?’ ‘Konsantrasyonunuzu toplamak için Y tekniği nasıl kullanılır?’ gibi… İnsanlar ilk önce kendilerini önemserler ve onlara faydası olacak yazıları okurlar. ‘Sağlık hakkındaki düşüncelerim’ başlığı ilgi çekmezken, ‘Sağlığınızı korumanın 4 yolu’ başlığı çok ilgi çekecektir.

3) Sitenizin konusu ile alakalı paylaşımlar yapın. Yani sitenizin konusu Başarı ise, Cımbızla yumurta nasıl kırılır? başlığı Google’ın kafasını karıştıracaktır, çünkü Google sizi bir kategoriye koymak amacı taşır. Ama ‘Cımbızla yumurta kırmanın başarı ile olan bağlantısı’ başlığı ve içeriğin başarı ile bağdaştırılmısı bir sorun yaratmaz, hatta daha çok ilgi çekecektir. Başarıya Ulaşmak İstiyorsanız Bambu Ağacı Yetiştirin yazım buna bir örnektir ve epey yorum almış ve bir çok sitede paylaşılmıştır.

4) Sade tasarım, güzel Türkçe… Sitenizin görüntüsü sizi yansıtmaktadır. Yakın bir zamana kadar sitemi kendim kontrol etme isteğimden ötürü sitem çok karışık görünüyordu ki, basitleştirdik. Siteniz ne kadar sade gözüküyorsa o kadar rahat gezinebilir hale dönüşecektir. Örnek Google‘ın ana sayfası. Aynı zamanda benim en çok dikkat ettiğim konu da yazım hataları. Özellikle sitenize bilgili insanlar girdiğinde yazım hataları sizi çok acemi gösteriyor. İlk yazılarımda sadece bir iki hata olmasına rağmen bir çok eleştiri almıştım. Yazım hatalarını düzeltmenin en iyi yolu yazınız bittikten sonra yazınızı 3 defa tekrardan okumak.

5) Twitter, Facebook ve diğer sosyal ağları sitenizle entegre etmeniz, yazdığınız yazıların buralarda paylaşılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda sizin de Facebook ve Twitter’ı aktif olarak kullanmanız sitenizin geleceği için çok önemli.

6) Son olarak da benim her zaman seminerlerde de anlattığım modelleme yolunu kullanmak. Sizin alanınızdaki çok başarılı siteleri inceleyerek onların stratejilerini modelleyebilirsiniz.

Gelecek internet dünyasında… Şimdiden yerinizi alın.

Bir başka yazıda da sitenizin tanınırlılığını artırmak üzerine yazı yazacağım, o zamana kadar Brendon Burchard‘ın Mesajınız Var! kitabını okumanızı öneririm.

  • 8 Mayıs 2012 – Hakan Mengüç