Sosyal Medya

Web  üzerinde iş kuran/kurmayı düşünen veya kendini geliştirmeye çalışanlara kendi deneyimlerim sonucunda vardığım öngörüleri paylaşmak istiyorum.

İnternet’i bir şehir gibi düşünün, örneğin bu şehir İstanbul olsun. Fakat çok gelişmiş olmasın. Bu şehrin sadece bir tane AVM’si olsun. 15-20 tane de kafesi var diyelim.

Facebook bu şehrin AVM’sidir. İçinde her şey bulunur. Videolar, fotoğraflar, yazılar, özlü sözler, tanıdıklarınızın özel bilgileri, fotoları, videoları, oyunlar vb. Yani aynı AVM mantığı.

Twitter bu şehrin bir zamanlar popüler olan ama şimdilerde sadece belli bir kesimin takıldığı kafesi olsun. Mesela Bebek’teki Luca kafe gibi.

Instagram ise şu an bu şehrin en popüler kafesi ama Twitter gibi çok elit değil, herkesin Facebook (AVM) kitlesinin de geldiği bir kafe. Instagram’ı da Starbucks’a benzetebiliriz.

Tumblr, Flicker, Picassa, Wattpad, Weheartit gibi siteler de sadece belli kesimlerin bildiği kafeler gibidir. Müdavimleri vardır ama herkes bilmez o kafeleri.

GELECEKTE OLACAKLAR

Facebook

Facebook gibi bir sitenin kurulması, kitle toplaması, kendini kabul ettirmesi çok zor olduğundan daha uzuuun yıllar şehrin tek AVM’si Facebook olacak, bu yüzden yatırımlarınızı Facebook üzerine yoğunlaştırın. Facebook’un zeki ekibi Facebook’u sürekli güncellediği için de, rakip çıkması epey zor.

Twitter

Gelecek de Twitter kullanımı daha da düşecek ve sadece haberlerin takip edildiği ve haber takip eden bir kitlenin kullandığı bir uygulama olacak.

Instagram

Popülerliği bir iki yıl daha devam edecek ve sonra düşmeye başlayacak. Hatta şu an zirvesine vardı ve hafif hafif düşmeler başlayacak ama bu düşüş 2 yılı alacak. (Düşüşün sebebi algoritma kullanmaması)

Bildiğiniz gibi Instagram’ı Facebook satın aldı, isterse bu düşüşü engelleyebilir. Mesela Facebook’taki ‘etkileşim alan daha çok gösterilir’ algoritmasını kullanabilir, bu sefer de Instagram Facebook’a benzemeye başlar ki, bunu isteyeceklerini sanmıyorum.

Facebook ekibini çok yaratıcı bulduğumdan, Instagram için şaşırtıcı bir yenilik bekliyorum.