Kalbin temizse hikayen mutlu biter!

Saat Reklamlarındaki Gizli Mesaj

Hiç düşündünüz mü, bütün saat reklamlarında saat neden 10’u 10 geçiyor? Ya da aslında şunu sormalıydım, bütün saat reklamlarında saatin hep 10’u 10 geçtiğini farkettiniz mi? Ben dahil bu yazıyı okuyan %90’lık çoğunluk bunu muhtemelen farketmemiştir.

Benim de farketmemi, Türkiye’nin değerli eğitmenlerinden biri olan Ahmet Şerif İzgören sağladı. Fakat ben,  geçen gün onun farkettiğinden biraz daha farklı bir şey keşfettim. İstanbul’dan feribotla Bursa’ya dönerken Kapital dergisinin haziran sayısını satın aldım ve sayfalar arasında gezerken en az 10 tane saat reklamı gördüm ve hepsi de 10’u 10 geçiyordu, hatta üşenmedim bir çoğunu yazıcıdan sizin için tarattım ve aşağıya ekledim.

Benim farkettiğim farklı şey ise 10’u 10 geçenin başka anlama geldiğiydi. Mesela size bir soru sorayım, tuttuğunuz futbol takımı kazandığında sevincinizi kollarınızla nasıl belli edersiniz?

Bir dağın zirvesine çıktığınızda, zafer için kollarınızla ne yaparsınız?

Sizin için zor bir şeyi başardığınızda “Başardııımm!” diye bağırırken kollarınızla ne yaparsınız?

Peki bu saatte neye denk gelir?

İşte bir kaç sevinç örneği…

Peki neden saat reklamları bunu kullanıyor?

Çünkü saat demek imaj demek ve saat reklamlarını yapanlar bunu çok iyi bildiği için her ayrıntıya dikkat ediyor.

Tabii ki bir saatin satmasını sağlayan etken bu değil. Saat çorba ise bu tip küçük ayrıntılar da baharatıdır. Ve unutmayın ki baharatlar bir yemeği olduğundan çok daha lezzetli yapabilir.  Ayrıca bilinçaltı reklamlarla ilgili bir diğer yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi sizin için taradığım resimlere bakın;