Not: Bu yazı NLP’yi bilenler veya NLP eğitimi alanlar içindir.

Zaman Çizgileri: Zamanı Zihinsel Olarak Kodlama Şeklimiz

Zaman çizgileri sizin zamanı kodlama yeteneğinizi ifade eder. Biz zamanı belli şekillerde düşünürüz. Geçmişe ilişkin görüntüler geleceğe ilişkin görüntülerden daha farklı bir yerde olacaktır. Eğer geçmişteki olayları düşünür, gelecekte olacak olayları gözünüzde canlandırır ve onların zihinsel uzayınızın neresinde olduğunu fark ederseniz geçmişten geleceğe hayali bir çizgi çizebilirsiniz, bu da sizin zaman çizginiz olur.

Örneğin on yıl önce dişlerinizi fırçaladığınız bir zamanı düşünün. Bu görüntünün yerini tespit edin. Dişlerinizi bugün fırçaladığınızı düşünün. Yine görüntünün nerede olduğunu fark edin. Beş yıl sonra ve on yıl sonra dişlerinizi fırçalıdığınızı düşünün. Her bir görüntünün yerini tespit ettiğinizde tüm bu görüntüleri birbirine bağlayan hayali bir çizgi yaratabilirsiniz. Bu sizin zaman çizginizdir ve sizin zamanı uzamsal olarak nasıl düşündüğünüzü gösterir.

Genel olarak iki temel zaman çizgisi türü mevcuttur. Bunlardan birincisinde zaman, gelecek önünüzde, geçmiş arkanızda ve şimdiki zaman içinizde olacak şekilde yayılmıştır. Buna ?zaman içinde? adı verilir. Diğer türde geçmiş önünüzde sol tarafta yer alır, şimdiki zaman tam önünüzdedir, gelecek ise önünüzde ve sağdadır. Buna ?zaman yoluyla? adı verilir.

Zaman çizginizi burada anlatılan iki farklı yoldan birinde tespit etmenin farkı, sizin zamana yaklaşım şeklinizde genellikle bir farklılık olduğunu göstermesidir. Örneğin zamanı ?zaman içinde? olarak kodlayan kişiler genellikle geçmişi çok sık ya da çok fazla anımsamazlar; onlar geçmişi ?arkalarında bırakmıştır.? Çalıştığımız birisine geçmişteki olayları nasıl anımsıyorsun demiştim, o da sanki arkadamda karıncalar var ve beni tutmaya çalışıyorlar ama tabii ki de başaramıyorlar demişti. Mesela bu kişiyi geçmişteki olayların hiç bir zaman rahatsız etmeyeceğini anlayabiliriz. Birde Zamanı ?zaman yoluyla? kodlama eğiliminde sahip olan kişiler vardır ve genellikle olayları kolayca anımsar ve oldukça dakik olma eğilimindedir.

Kendi Zaman Çizginizi Keşfetmek

  1. Beş yıl önce dişlerinizi fırçaladığınız bir zamanı düşünün ve bu görüntüyü nerede taşıdığınızı belirleyin.
  2. Bir yıl önce dişlerinizi fırçaladığınız bir zamanı düşün,n ve bu görüntüyü nerede taşıdığınızı belirleyin.
  3. Şu anda dişlerinizi fırçaldığınızı gösteren, şimdiki zamandan bir anı düşünün ve bu görüntüyü nerede taşıdığınızı belirleyin.
  4. Bir yıl sonra dişlerinizi fırçalayacağınız bir zamanı düşünün ve bu görüntüyü nerede taşınığınızı belirleyin.
  5. Beş yıl sonra dişlerinizi fırçalayacağınız bir zamanı düşünün ve bu görüntüyü nerede taşıdığınızı belirleyin.
  6. Beş yıl önceden bir yıl önceye, şimdiki zamaman, gelecekte bir yıl ve beş yıl sonraya uzanan bir çizgi çizin. Bu sizin zaman çizginiz.
  7. Zaman çizginizi geleceğe ve geçmişe uzatın.

Buradaki kilit nokta geçmiş, şimdiki zaman ve gelecekle ilgili düşünme ve hissetme şeklinizi değiştirmeye nasıl başalayabileceğinizi öğrenmektir. Zamanı nasıl algıladığınızın şu anda olduğu gibi farkında olmanız onunla ilgili hislerinizi değiştirmenizi kolaylaştıran bir şeydir. Böylelikle envanter işlemi tamamlanmış oldu.

Kaynak: Get the Life You Want – Richard Bandler