Kalbin temizse hikayen mutlu biter!

Acun Nasıl/Neden Başardı?

Bu yazıyı bir seminer sonrası sorulan soru üzerine yazdım.

İnsanlar başarıyı genellikle çalışmaya, zekaya, aynı yolda tutarlı bir şekilde yürümeye yormuyorlar da, sürekli kişilerin arkasındaki güçlere yoruyorlar. Kişilerin arkasında elbette bir güç oluyor ama bu güç onlar çalıştıkları, zeki oldukları ve tutarlı bir şekilde aynı yönde ilerledikleri için arkalarında oluyor. Unutmayın, önce olmak, sonra sahip olmak lazım.

Acun Ilıcalı’yı savunmak gibi bir amacım yok fakat Amerika’lı bir adamın başarısı üzerine örneklendirme yapmaktansa kendi kültürümüzden biri üzerine örnek vermeyi her zaman tercih ederim.

Acun Neden Başardı?

1) Bildiği İşi Yapıyor.

Başarının en önemli sırrı işinde çok iyi olmak ve bu da gerçekten çok sıkı çalışma sonucunda oluşan bir şey. İnsanlar 20 yaşında yeni bir meslek seçiyor ve bu işte ustalaşmaları en az 10 yıl alıyor. Bir de alan değiştirirlerse bu süre gittikçe uzuyor. Ama başarılı olmuş, efsane olmuş kişilere baktığımızda şu anda yaptıkları işin ta çocukluktan itibaren ilgi alanları olduğu işler olduğunu görüyoruz. 20 yaşında değil 7 yaşında antremana başlıyorlar.

Acun Ilıcalı da hayatta en sevdiği şeyin ‘oyun, futbol oynamak, playstation oynamak, king oynamak, arkadaşları ile eğlenmek olduğunu söylüyor. Acun evliyken bile akşamları 20-25 arkadaşı evine gelir, ayrı ayrı masalarda king oynarlarmış.’ (Kaynak: Acun Ilıcalı’nın Turkcell Teknoloji Zirvesi 2011 konuşması, link) Ve dikkat ederseniz Acun yapımcı ama dizi yapmıyor, sinema yapmıyor, game show yapıyor, yani çocukluğundan beri antremanlı olduğu, tutkulu olduğu şeyi yapıyor.

İnanıyorum ki insanlara en hızlı başarıyı, güçlü yanlarını kullanarak yaptığı işler getirir.

2) İnsan İlişkileri Çok İyi

İşinde mükemmel olan insanların da istediği başarıyı yakalayamadıkları sık rastlanan bir durumdur. Bu tür insanların başarılı olmaları için genelde keşfedilmeleri gerekiyor ama biliyorum ki; ‘Beklersen sadece sana geleni, gidersen istediğin her şeyi alabilirsin.’

Tabii keşfedilip de başarılı olamayanlar da var, bu insanlar insan ilişkilerini gelişitirme konusunda maalesef çok tutucular. Kendi davranışlarının doğru davranış kalıbı olduğunu düşünüyorlar ve bu noktadan sonra da onlara yardım etmek çok zorlaşıyor.

Neden insan ilişkileri bu kadar önemli?

Çünkü sizi işinizde insanlar yükseltir, belki doğrudan değil dolaylı olarak ama insanlar yükseltir. Atıyorum ben çok iyi bir muhasebeciysem ve insan ilişkilerinde iyiysem, insanlarla dost olup gerçek bir dostluk kurabiliyorsam, arkadaş çevrem arttıkça işimde o oranda büyür.

Acun’un arkadaşlarından duyduğum ve televizyondan gördüğüm şey, dostlarına mütevazi yaklaşması ve vefalı olması. Bir röportajında, ‘Beyaz’ın reytingi yükselse arayıp tebrik ederim, Cem Yılmaz reklamda oynasa sevinirim, ararım.’, demişti ve bunu gönülden yaptığını düşünüyorum.

Maalesef ki insan ilişklerimiz kötüyse başarı şansımız çok düşüyor…

3) Kendi İstediğini Halkın İstediği Gibi Sunuyor

Bu ne demek? Her zaman kendin olmak iyi değildir. Dozunda kendin olmak iyidir.

Bazı televizyoncular, insanlara ne istiyorlarsa onu vermelisin derler. Bazı televizyoncular da, sen neysen o ol derler ama bana göre doğrusu ikisinin ortası…

Eğer sadece halkın istediğini yaparsan, o işte tutkun olmaz, bir süre sonra o işi sadece para için yapan birine dönersin.

Tamamen kendin olursan da insanlar bazı şeyleri yanlış anlar, kaldıramaz.

Mesela Acun Ilıcalı şu şekilde yaklaşsaydı; ‘Ya ben evde arkadaşlarla nasıl oyun oynuyorsam, televizyonda da aynısını yapacağım, şort ya da boxerla çıkacağım eğer oyun oynarken kızarsam küfürde patlatırım, kiminle oynadığımın bir önemi yok, profesör olsun, sıradan biri olsun farketmez, iyi oynasın yeter.’  şeyler deseydi halk bunu kabul etmezdi.

Ama Yetenek Sizsiniz’de ne yapıyor Acun?, normal hayatta hiç giymese de programda gömlek giyiyor. Konuşmalarına daha çok dikkat ediyor. Halkın nabzını yokluyor. İnsanların izleyebileceği, hoşuna gidebileceği kişileri seçiyor. Akademik konuşan bir  profesörü ne kadar sevse de, onun kendi programında izlenme oranının düşük olduğunu bildiği için üzülerek onu seçemiyor.

İşte aradaki fark bu, Kendi istediğini, halkın istediği şekilde sunmak.

4) Neden Sevilen Bir İnsan

Kişilik özellikleri;

Muzip-Ahlaklı

Çılgın, kafasına esen şeyleri yapıyor, televizyonda de bile, ‘Bebek gibi kızlardı’ diyebiliyor ama hiç bir zaman sınırı aşmıyor. Yani çok ince bir sınır var ve Acun Ilıcalı  bunu bilerek ya da bilmeyerek uyguluyor.

Söz Dinlemez – Saygılı

Acun kendi bildiğini yapar, bir şey ona dikte edilemez gibi davranıyor. Çılgındır ama büyüklerine de o oranda saygılıdır gibi bir imaj çiziyor. Bir büyüğü ondan bir şey isterse gerçekten off diyerek değil, severek yapar gibi gözüküyor. İnsanlar gerçekten bu dengeyi sağlayabilen kişileri severler. Hem yenilikçi hem gelenekçi.

İş Yaparken Paradan Kaçmıyor

Bir şeyin hakkı neyse onu vermek lazım, gördüğümüz kadarı ile Acun Ilıcalı bunu yapıyor. Prodüksiyonlarına epey para harcıyor.

Kurgu Mükemmel

Acun’un harika bir kurgu ekibi olduğuna inanıyorum. Çünkü kurgu çok riskli bir yer. En güzel görüntüler en güzel şekilde vermelisiniz. Mükemmel demek eklenecek bir şey kalmayıncaya kadar eklemek değil, çıkartılacak bir şey kalmayıncaya kadar çıkartıp, yalın hale getirmek demek.

Son Olarak Başarı Döngüsünü Kendiniz İçin Kontrol Edin

Eğer yukarıdak anlatılanlar size bir fikir verdiyse, Ne istediğinizi biliyorsanız ve o işte mükemmelleştiyseniz, Eyleme geçin, her reddedilişte kendinizi sorgulayın ve biraz daha mükemmelştirin- ve asla vazgeçmeyin.

Ne İstediğini Bil

Eyleme Geç

Neyin İşe Yarayıp Yaramadığını Sürekli Kontrol Et

Asla Vazgeçme

ve son olarak karşına çıkan fırsatları gör. Çünkü; İstediklerinin gerçekleşmemesi bazen asıl gerçek isteklerinizin gerçekleşmesini sağlayabilir.’