Kalbin temizse hikayen mutlu biter!

James Randi Psişik Güçleri Sorguluyor

Hayatın içinde tanıyacağınız çok değişik insanlar vardır, James Randi‘de onlardan biridir. Bir İllüzyonist olarak başlayan kariyeri daha sonra bir skeptik olarak devam etmiştir. Yani hayatını paranormal, psişik güçlere sahip olduğunu iddia eden adamlarla savaşarak geçirmiştir ve Randi Vakfını kurararak onlara meydan okumuştur.

Gerçekten bu tip şeylere inanmak ile inanmamak arasında bir ayrım vardır. Bir kaç şarlatanı görüp -hayır kesinlikle böyle şeyler yok ve yapılamaz!- denilmemesi gerektiği gibi, her psişik gücü olduğunu söyleyene de asla inanılmamalıdır.

Benim düşünceme göre bu işi piyasada para karşılığı yapan, medyum, kaşık büken, ölülerle konuşan,size cinleri musallat eden, geleceği gören insanların hiç birisi bunu gerçekte yapamıyor. Bu yapılan şeylerin psikolojik teknikleri var, Cold Reading yazımda bir tanesini sizlerle paylaşmıştım.

Bu yazıyı yazmamın ve videoyu paylaşmamın nedeni, bazı insanların tüm paralarını bu tür kişiler kaptırmaları ve hiç sorgulamadan onların dediklerine inanmalarıdır. Elimde bir sürü örnek var ama kimseyi rencide etmek istemiyorum, sadece sizi biraz olsun bilgilendirmek istiyorum.

Sevgilerle;

Videoyu Türkçe altyazılı izleyebilmek için View subtitles yazan yere tıklayın ve Turkish?i seçin.