Kalbin temizse hikayen mutlu biter!

Hayatın Gerçek Hazzı Paylaşmaktır

Koçluk çalışmalarımda veya insanlarla hedef belirleme üzerine sohbet ettiğimde şu noktayı hep önemle vurguluyorum; Hedefleriniz öyle olmalı ki siz o hedeflere ulaşırken aynı zamanda başkalarına da katkı sağlamalısınız ve onları büyütmelisiniz.

Çünkü hayatın gerçek anlamı vermek, paylaşmaktır. Aldığımız diğer zevkleri bir inceleyelim. Bir çikolata yediğinizde zevk alırsınız, ikinci de biraz daha az zevk alırsınız, beşinciye geldiğinizde artık tiksinmeye başlarsınız. Yani bu zevk kendi kendini tüketir. Hayatın içindeki diğer zevklere baktığımızda da çoğunda aynı etkiyi görürüz.

Ta ki başkalarına yardım ve katkının verdiği zevki tadana kadar. Bu zevk öyle bir zevktir ki, paylaştıkça azalmaz aksine çoğalır. O zaman gerçek haz, zevk veya adına ne dersek benim düşünceme göre KATKI’dır. Bunun nasıl yapılacağının bir tarifi yoktur, paranız vardır birilerine yardım edersiniz, bilginiz vardır birilerinle paylaşırsınız, yolda giden bir teyzeye yardım edersiniz, küçük bir çocuğa bisiklete binmeyi öğretirsiniz vs. vs.

Sevgili Gamze bana hayattan hiç beklentisi olmayan umutsuzluklarla dolu bir adamın hikayesini göndermiş aşağıda o videoyu paylaşıyorum. Yukarıda yazdıklarımdan sonra video ile ilgili yorumu size bırakıyorum. Ayrıca sevgi adlı bu videoyu izlemediyseniz onu da izleyin.

Sevgiler, Hakan.