Kalbin temizse hikayen mutlu biter!

Evren Bolluk İçinde, Farkettiniz mi?

Kurbağalar bir gün yarışma düzenlemiş. Hedef; çok yüksek bir kulenin tepesine çıkmakmış. Bir sürü kurbağa da arkadaşlarını seyretmek için toplanmış ve yarış başlamış. Gerçekte seyirciler arasında hiç biri yarışmacıların kulenin tepesine çıkabileceğine inanmıyormuş. Sadece şu sesler duyulabiliyormuş: ”Zavallılar! hiç bir zaman başaramayacaklar!”

kurbagalarYarışmaya başlayan kurbağalar kulenin tepesine ulaşamayınca teker teker yarışı bırakmaya başlamışlar. İçlerinden sadece bir tanesi inatla ve yılmadan kuleye tırmanmaya çalışıyormuş. Seyirciler bağırmaya devam ediyorlarmış:”Zavallılar! hiç bir zaman başaramayacaklar!”


Sonunda bir tanesi hariç, hepsinin ümitleri kırılmış ve bırakmışlar. Ama kalan son kurbağa büyük bir gayret ile mücadele ederek kulenin tepesine çıkmayı başarmış. Diğerleri hayret içerisinde bu işi nasıl başardığını öğrenmek istemişler. Bir kurbağa ona yaklaşmış ve sormuş;”Bu işi nasıl başardın?” diye. Kurbağa, “Lütfen yüksek sesle konuşun sizi duyamıyorum” demiş.

Bize küçüklükten beri öğretilen şey, ?Ekmek aslanın ağzında’ cümlesiydi. ekmek_aslanin_agzindaSonra bu değişti ve, ?Ekme aslanın midesinde’ oldu. Bu bizde bir inanç oluşturdu. Bir de buna para kötüdür inançları eklenince bilinçaltımız tamamen parayla ilgili her şeyden bizi uzak tutmaya başladı. Bilinçaltı diyorum dikkat edin, bilinç değil!

Oysaki bolluk ve zenginlik içinde yaşamanın kötü bir yanı yoktu. Fakat gazetelerde bize hep zengin insanların çalan, çırpan, sömüren insanlar olduğunu gösterdiler. Oysaki çalıp, çırpıp, dolandıran insanlar 10 sene sonra ortada yoktu ve berbat bir durumun içine düşmekteydiler.

Mesela Vehbi Koç ölene kadar zengindi, çünkü kendi emeği ile zengin paylasmakolmuştu ve zenginliğini hastane, kütüphane, yurtlar vs. yaptırarak hep paylaştı. Hiç bir zaman onu son model arabalarla görmedik. Son model arabalara binmek kötü bir şey mi? Hayır. Sadece zengin olmak demek yat almak, pahalı arabalara binmek demek değil. Zengin olmak paylaşmak demek. İşte size dünyanın en zengin insanı Bill Gates ile ilgili bir haber;

Dünyanın en zengin işadamı Bill Gates ve eşi Melinda, “Amerika’ nın en çok bağış yapanlar” sıralamasında en başta yeraldı. BusinessWeek dergisinin yayınladığı sıralamaya göre, 1999-2003 arasında yaklaşık 23 milyar $ bağış yaptığı belirtilen Gates ve eşi, servetlerinin %50′ den fazlasını bağış olarak dağıttı.

Benim inancıma göre zengin olmak demek daha fazla paylaşmak demek. Biz zaten bolluk içinde olan bir evrenin içinde yaşıyoruz ve bizim bolluk içinde yaşamamız gayet doğal.

Evren her zaman bize bolluk içinde olduğunu hep bağıra bağıra haykırdı, hem de öyle bir bolluk ki, hani istemediğin kadar deriz ya, aynen onun gibi.

Şimdi biraz örnek verelim.domates

Efendim, sabah, domatesinizi yiyorsunuz ve içinde yirmiye yakın çekirdek var. Bu çekirdeklerin her biri yine bir domates fidesi olma potansiyelinde.

Yediğiniz her zeytinin içinde zeytin ağacı olabilecek bir çekirdek var ve bir zeytin ağacının ne kadar zeytin verdiğini tahmin edersiniz herhalde.

Gelelim yazın yediğimiz karpuzlara, o çekirdekler ne öyle yahu? Hani bolluk karpuzolurda bu kadar mı olur?
Kavuna ne demeli, elma, portakal, mandalina, armut, limon vs. bütün meyveler bire bin veriyor. Sebzelerde aynı, diğer her şey böyle..

Artık her zeytin yiyişinizde, her domates kesişinizde, her karpuz yerken üstünüze başınıza döküşünüzde evrenin bolluğunu hatırlayın, gülümseyin ve şükredin.

Bu arada artık meyve sebze yerken çekirdeklerine dikkat edin, gördüğünüz bolluk karşısında şaşıracaksınız.

meyve_sepeti