Kalbin temizse hikayen mutlu biter!

Bir alışkanlık kaç günde değişir?

degisimhakanmengucBir alışkanlık neden 21 günde oluşturulur ya da değiştirilir?

Bilinçaltı bizi korumak için vardır. Bu yüzden yenilikleri, değişiklikleri sevmez. Çünkü yenilik ve değişiklikler risk içerir. Bilinçaltı risk olan her şeyden uzak durmaya çalışır.

Peki bilinçaltı için en büyük risk nedir? Bilinmezliktir. Bilinmezliği, belirsizliği sevmez. Derler ki; ‘İnsan bilmediği cenneti yaşamaktansa, bildiği cehennemi yaşamayı tercih eder.’ Yani şu anda acı dahi çekiyor olsa, bilinmezlikten kaçar.

Peki bunu kırmanın yolu nedir?

Bunu kırmanın yolu aynı davranışı sürekli olarak tekrar etmek. 21 günlük ara vermeden yapılan tekrar, bilinçaltının yeni değişimi kabul etmesini sağlar.

21 gün ve fazlası bilinçaltının direncidir. Nasıl ki insan sussuzluğa ancak 3-5 gün dayanabilirse, bilinçaltı da yeni bir davranışa en fazla 21 gün dayanabilir, sonra bu davranışı kabullenir, sahiplenir ve uygulamaya koyar. (21 günlük süre kişiye göre 3-5 gün farklılık gösterebilir.)

Araba sürmeyi ilk öğrendiğimizde her ayrıntıyı düşünerek yaparız. Yola bak, dikiz aynalarına bak, vites değiştir, gaz ile debriyaj dengesi kur. Belli bir süre bunları bilinçli yapmak zorundayızdır, eğer vazgeçmez ve bilinçli yapmaya devam edersek bir süre sonra bilinçaltı o davranışı kabullenir ve artık araba sürme işini o yönetir. Araba sürerken ne vitesi düşünürsünüz, ne gazı ne de debriyajı.

Sonuç olarak yeni bir davranış oluşturmaya çalıştığınızda yaşadığınız zorlanma doğaldır. Bilinçaltının bunu kabul etmesi için en az 21 gün tekrar etmeli ve sabretmelisiniz.

Aşağıdaki yazı Elele dergisinin benimle röportajından alıntıdır;

hakan_menguc_roportajBüyük düşünün ama küçük adımlarla başlayın

İnsanların yavaş değişimlerin farkında olmadığını hatırlatan Yaşam Koçu Hakan Mengüç, “Çocuğumuzun büyüdüğünü, göbeğimizin çıktığını, yavaş yavaş yaşlanmaya başladığımızı farketmeyiz çünkü bu çok yavaş olur. Bu yüzden bilinçaltının direnci ile karşılaşmadan değişmek istiyorsanız, ”büyük düşünün ama küçük adımlarla başlayın” diyor. Bilinçaltının yavaş ve süreklilik arzeden bir değişime daha az direndiğini söyleyen Mengüç, ekliyor: “Örneğin insanlar hayatımdan bugün alkolü atacağım dediğinde isyan çıkarır ama her gün yarım bardak azaltacağım dediğinde iradeli olmak kaydıyla buna ilki kadar direnmez, çünkü çoğu zaman bu küçük değişimin farkında olmaz.” 

Anthony Robbins’e göre, ?İnsan kişiliğindeki en büyük güç, kendi tutarlılığını koruma ihtiyacıdır? diyen Mengüç, şöyle devam ediyor: “Bilinçaltına gelen her düşünce onun için bir tohumdur ve bu tohumu büyütmek için kendisine benzer düşüncelerden güç alır. Para kötüdür sözü bilinçaltınıza kaydolmuşsa, bilinçaltınız bunu beslemek için hep ?Para kötüdür? ile ilgili kanıtlar arayacaktır. ?Fakir ama gururluyum?, ?Malım mülküm olacağına huzurum olsun?, ?Para elinin kiridir? gibi sözler üretecek ve bu sözlerden güç alacaktır. Peki bilinçaltı için en büyük risk nedir? Bilinmezliktir. Bilinmezliği, belirsizliği sevmez. Derler ki; ‘İnsan bilmediği cenneti yaşamaktansa, bildiği cehennemi yaşamayı tercih eder.’ Yani şuanda acı dahi çekiyor olsa, bilinmezlikten kaçar. Bunu kırmanın yolu aynı davranışı sürekli olarak tekrar etmek. 21 günlük ara vermeden yapılan tekrar bilinçaltının yeni değişimi kabul etmesini sağlar.”