Kalbin temizse hikayen mutlu biter!

Mentalizm Nedir?

Mentalizm son zamanlarda çok popüler olunca mail adresime birçok “Mentalizm nedir, anlatır mısınız?” tarzında soru gelmiş, ben de herkese tek tek cevap vermek yerine buradan kendi fikirlerimi paylaşmak istedim.

Mentalizm nedir?

Mentalizm çoğunlukla psişik ve doğaüstü güç gösterilerini, sahnede insanları etkilemek için kullanan illüzyon sanatının bir kolu olarak biliniyor.

Fakat Mentalizm kendi içinde de çeşitli alanlara ayrılıyor ve her illüzyon sanatı ustası mentalizmi farklı tanımlayabiliyor, Derren Brown yönlendirme alanında kullanırken, Banachek psişik gösteriler sunuyor. (Hemde hali hazırda James Randi vakfının yöneticisi olmasına rağmen)

Kendi bakış açımdan, ben mentalizmi ikiye ayırıyorum.

1) İllüzyona dayalı Mentalizm: Burada kişi inandırıcı hikayeler içinde, yüksek oranda illüzyona dayalı gösteriler yapıyor ve gösterisinde hata yapma olasılığı neredeyse yok.

2) Yönlendirmeye dayalı Mentalizm: Bunlara ‘Non Gaffed’ deniyor, yani hile yok. Tamamen yönlendirmeye dayalı ve hata yapma olasılığı %20 ile %40’larda değişiyor. Fakat sahne sanatçıları bu hata yapma olasılıkları yüzünden her zaman b ve c planlarını cepte tutuyorlar. Bu tarz mentalizmde beden dili okuma, yönlendirme, yüz okuma, hipnotik telkin gibi teknikler kullanılıyor.

The Mentalist diye bir dizi var, tavsiye ediyorum. 

The Mentalist dizisi, Mentalist’i (Mentalizm uygulayan kişi) şu şekilde tanımlıyor: Mentalist kelime anlamı olarak “zihinsel zekâsını kullanıp, telkin uygulayan kimse. düşünce ve davranışları yönlendirme uzmanı. “