Kalbin temizse hikayen mutlu biter!

Kaslarımız nasıl gelişir?

Kaslar nasıl gelişir?

kaslar-nasil-gelisir

Bodybuilding yani vücut geliştirme sporu yapan kişileri yüksek ağırlıkları kaldırırken ve zorlanırken görmüşsünüzdür. Her sporcu kendisine uygun olan yüksek ağırlıkları kaldırarak çok küçük kas liflerini yırtar. Vücut kas lifleri yırtıldıktan sonra hemen bu lifleri onarma işine girer. Onarırken de eğer kişi yeterli protein alırsa kasları büyür ve bir öncesinden daha güçlü ve daha hacimli kaslara kavuşur.

Bu yüzden vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişiler kaslarını zorlar ve sonrasında beslenmelerine çok dikkat ederler. Sabahları 4-5 yumurta, whey protein (peynir altı suyu tozu), tavuk, pirinç gibi yiyeceklerle beslenmelerine büyük önem gösterirler. Kas lifleri yırtıldıktan sonra eğer doğru beslenilmezse yapılan antremandan istenilen sonuç alınmaz. Ayrıca beslenme sürecinde kasların tamiri için en az 48 saat dinlendirilmesi gerekir. (Bazı kas gruplarında bu süre değişebilir.)

Kaslar nasıl gelişiyor, videolu anlatım

Kaslar nasıl gelişir? (Profesyonellere yönelik)

Kanada’daki McmAster Üniversitesi’nin Kinezyoloji Bölümü’nden Stuart Philips kasların egzersize, proteinlere ve amino asitlere nasıl tepki verdiğini anlatmaya çalışmıştır. Kas protein sentezi protein yıkımından daha çok olduğunda ve kaslara uydu hücreleri eklendiğinde, kaslar gelişir. Uydu hücreleri kas hücreleri içindeki hücre çekirdeklerini artırır ve böylece kasların protein kapasitesi de artar. çoğalan çekirdek sayısı kondisyon kaybından sonraki süreçte kuvveti ve fiziksel performansı geri kazanmayı kolaylaştırır. Kasların üzerindeki baskı ve amino asitler kas gelişimini uyarır. Sporcular kaslarına ne kadar uzun süre baskı uygularsa, kaslar o kadar çok gelişir. Yüksek amino asit miktarı kaslara baskı uygulanmasa bile protein sentezini harekete geçirir.

(Sport Medicine, 44 (Suppl 1) S71-S77, 2014)