Transhümanizim ve insanın geleceği

50 sene önce 100 yaşını aşanların sayısı 2-3 binken 2016 itibari ile 350’bini geçmiş.

Eskiden 60 yaşına gelmiş biri yaşlı olarak gözükürken, dünya sağlık örgütü 2015 verileri ile yaşlılığın 73 yaşında başladığını açıkladı. Görünen o ki her geçen sene yaşlılık yaşı artacak.

  • Bebeklik (0-3 yaş)
  • Çocukluk (3-12 yaş)
  • Ergenlik (12-21 yaş)
  • Yetişkinlik (21-73 yaş)
  • Yaşlılık (73 yaş ve üzeri)

Yani insan ömrü giderek uzuyor. Bilimin ve tıbbın gelişmesi ile insanlık hastalıklara karşı sürekli yeni yöntemler keşfediyor. Şimdi bu yöntemlerden bazılarını inceleyelim;

 

Mikro Elektro-Mekanik Sistemler (MEMS)

mikrorobot_transhumanism

Parmağın üzerinde gördüğünüz küçük siyah noktalar mikro robotlar.

MEMS nanoteknolojinin biyolojiyle yürüttüğü işbirliği sayesinde insanın vücudunda seyahat edebilecek mikro robotlardan bahsedilmeye başlandı (Yandaki fotoğrafta). Bu robotlar enfeksiyon riski taşıyan mikropları, tümör hücrelerini vücudun içinden yok edecek ve beyin kanamasını ameliyata gerek kalmadan tedavi edebilecek.

Cambridge Profesörü Aubrey de Grey, TED konuşmasında on yıllar içinde insan ömrünün 200 hatta daha fazlaya uzatılabileceğinden bahsediyor.

Nanoteknoloji üretimi moleküler boyutlardaki robotlar, insan vücudu içinde gezinmeye başlandığında hücresel hasar içeriden onarılabileceği için zaten yaşlanmayı durdurmuş oluyoruz. Şu anda bile Cambridge Üniversitesi tarafından geliştirilmiş olup, hücrelerin içine sızabilecek kadar küçük olan bir nanorobot teknolojisi mevcut.

Gen Terapisi

Gen terapisinin ilk uygulaması 2016’nın başlarında yapıldı. Biyoteknoloji firması Bioviva’nın kurucusu Elizabeth Parrish, kendisini 20 yıl gençleştirecek olan uygulamayı deneyen ilk insan oldu. Yöntem, kromozomların uçlarında bulununan ve gen terapisikromozomun yapısını korumaktan sorumlu olan telomerleri hedef alıyor Telomerler hücrelerin her bölünmesinde biraz daha kısaldığı için yaşlanmaya sebep olmakta. Daha uzun bir telomer yapısına sahip olmak, daha yavaş yaşlanmak demek. Parrish, kendi firmasının ürettiği iki özel terapiyi denedi. İlki yaşa bağlı kas kütlesi azalmasını önlüyor, diğeriyse kök hücre tüketimini sınırlandırıp telomerlerin daha yavaş kısalmasını sağlıyor. Uygulama sonrasında elde edilen ilk veriler, Parrish’in telomerlerinin 20’li yaşlardaki uzunluğuna geri döndüğünü gösterdi.

Transhümanizim

Transhümanizm; insanların fiziksel ve bilişsel becerilerinin artırılması, yaşlanma ve hastalanma gibi durumların önlenmesi, bunlar için bilim ve teknolojiden faydalanılması gerektiğine inanan kişiler.

Eğer siz de transhümanizm üzerine çalışmak istiyorsanız, araştırmaları okumak ve etkinliklerden haberdar olmak istiyorsanız yeni kurulan Transhümanizm Türkiye grubuna katılabilirsiniz.

Avatar Beden

Uzun yaşam konusunda 2009 yılında yazdığım ilk yazı, psikoloji ve sağlıklı beslenme ile insan ömrünün nasıl uzatılacağı konusunda idi. Bu yazı bilim ve teknolojinin imkanları ile bedenimizdeki hastalıklarla nasıl mücadele edip yaşlanmayı uzatabileceğimiz üzerineydi. Üçüncü yazım ise avatarlar üzerine olacak. İnsan bilincinin robotlara aktarılması üzerine çalışan bilimadamları ve ülkelerden bahsedeceğim.