Kalbin temizse hikayen mutlu biter!

Birisi Durup Dururken Neden Size Gıcık Olur?


Başınıza mutlaka gelmiştir, bir ortama girersiniz veya bir etkinliğe gidersiniz orada biri size gıcık olmuştur, bakışlarından, davranışlarından bunu açıkça anlarsınız.

Tabii ki sizin yaptıklarınızdan dolayı da gıcık olmuş olabilir ama bazen siz hiçbir şey yapmasanız da size karşı düşmanca tavır takınabilirler. Gelin bunun nedenini inceleyelim.

1. Fazla güzelsiniz veya fazla yakışıklısınız

Bu en başta gelen nedenlerden birisidir. İnsanların bir çoğu kendisinde olmasını istediği ama olmadığı özellikler başkasında olunca o kişiye gıcık olur. Bu yüzden şöyle sözler vardır; ‘Sarışınlar aptal olur.‘, ‘Boyu uzun olanın aklı kısa olur.‘ vb. yani birinci neden güzelliğiniz olabilir.

2. Yetenekleriniz

Eğer yeteneğinizi sergileyen bir ortamdaysanız da birileri yukarıdaki etmenlere benzer bir nedenden size gıcık olabilirler. İyi gitar çalıyorsunuzdur, güzel şarkı söylemişsinizdir, iyi dans etmişsinizdir veya komik bir fıkra da anlatmış olabilirsiniz. Ya sizin yeteneğinizi kıskandığı için size gıcık olmuştur ya da yeteneğiniz sayesinde gruptaki en dikkat çekici kişi olduğunuz için size gıcık olmuştur.

3. Bilinçaltı faktörü

Tüm bu yukardaki etmenler yoktu ama yine de bana gıcık oldu diyorsanız bunun nedeni bilinçaltının benzeşim kuralıdır.

Öncelikle bilinçaltının görevi sizi hayatta tutmaktır. Bu yüzden birisi size zarar verdiğinde, sizi kazıkladığında veya sizi aşağıladığında o insanın görüntüsünü, yüz hatlarını, sakal bıyık şeklini ve ses tonunu kopyalar ve kaydeder. Daha sonra o kişiye benzer birisi ile karşılaştığında size hemen kendinizi kötü hissettirir ve o insana karşı bilmediğiniz bir kızgınlık oluşur.

Bu yüzden birisi size durup dururken gıcık olduysa ve kötü davrandıysa bunu kişisel algılamayın. Bu büyük oranda karşı tarafın yetersizliğinden veya bilinçaltındaki bilmediği bir kayıttan dolayıdır.

Siz keyfinize bakın.

Bill Cosby demiş ki; “Size mutluluğun sırrını veremem ama mutsuz olmak istiyorsanız başkalarını memnun etmeye çalışın.”