–

Köpek doğası gereği ya liderlik yapar ya da bir liderin arkasından takipçi konumuna geçer. Köpeklerin evrimi ile ilgili yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Bir Lider Olarak Köpeğiniz ile Nasıl Yürüyüşe Çıkarsınız?

1) Yürüyüşünüze her zaman sakin ve güvenli bir enerji ile başlayın. Derin bir nefes alın, dik durun ve hazır hissettiğinizde yürüyüşe başlayın. (Duruş ile ilgili yazıma buradan bakabilirsiniz.)

2) Kullandığınız tasma ile köpeğin sizi sürüklemesine izin vermeyin. Tasmanızın ne kadar pahalı veya ucuz olduğunun bir önemi yoktur ama unutulmamalıdır ki, siz tasmayı tuttuğunuz anda tasma artık sizin enerjinizi taşır. Siz köpeğinize gitmeyin, bırakın o size gelsin. Köpeğiniz tasmaya geldiğinde onu ödüllendirin ve böylece köpek tasma ile olumlu bir bağlantı kuracaktır.

3) Köpeğinizle yürüyüşe çıkmaya başlamadan önce, -bu ev olabilir, barınak olabilir veya herhangi bir yer olabilir- köpeğinizi eşikte bekletin. Köpeğinizin sakin, itaatkar bir yapıya geçmesini bekleyin, o yapıya geçtikten sonra artık yürüyüşe çıkabilirsiniz. Bu çok önemli bir adımdır, tüm yürüyüş boyunca kimin lider

olduğu algısını köpeğinizin anlamasını bu adım sağlar.

4) Tasmayı bir çanta taşıyormuş gibi rahat ve sakin bir ruh hali ile tutun. Başınız dik, omuzlarını yukarıda olmalı, köpeğiniz sizin önünüze geçmemelidir. Arkanızda veya hemen yanınızda olmalıdır.

5) Yürüyüşünüz esnasında köpeğin dikkatini dağıtacak bir şeyle karşılaştığınızda asla buna reaksiyon vermeyin. Unutmayın, yürüyüşü siz yapıyorsunuz ve o da sizinle birlikte geliyor. Yürüyüş esnasında liderliği köpeğe verirseniz, muhtemelen sizi sağa sola çekiştirecek, diğer köpeklere havlayacak hatta saldıracak. Bir başka köpeğe ya da herhangi bir şeye takılıp kaldıysa yavaşça tasmanın yanından çekip odağını değiştirin ve yolunuza devam edin. Tasmayı yandan çekip, özgüven dolu bir şekilde yürüyüşe devam etmek, ona ‘Her şey yolunda, dışarıda olan şeyler bizimle ilgili değil, biz yolumuza devam ediyoruz.’ mesajını iletir. Eğer köpek sizi zorluyor ve gelmiyorsa onunla göz teması kurun ve ilk önce oturtturup sonra yatırın, sakin bir hale gelene kadar bekleyin, sonra yürüyüşe devam edin.

6) Birlikte 15 – 20 dakikalık yürüyüşten sonra tasmayı çıkarmadan köpeğinizin etrafı koklamasını ve çişini, kakasını yapması için özgürlük tanıyın. Bu bir ödüldür, yaklaşık beş dakika sonra düzenli yürüyüşünüze geri dönün.

7) Yürüyüş bitiminde 3. maddeyi tekrar hatırlayın ve köpeğinizi kapının eşiğinde bekletin, sakin bir yapıya büründükten sonra eve ilk siz girin ardından o girsin.

Bu maddelere dikkat ederek 4-5 yürüyüş yaptıktan sonra artık bu maddeleri doğal olarak uygualayacak bir hale gelirsiniz.

Unutmayın köpekler Dengeli olduklarında mutlu olurlar, dengeli olmaları için onların Sakin, Özgüvenli Liderleri olmalıyız.

 

 

Pitbull yavrusu ile (Hakan Menguc)