Aşk Acısının Yararları

ask acisi nasil gecerAşk acı verir, çünkü isteseniz de istemeseniz de aşk değişime yol açar. Ve değişim acılı, sancılı bir süreçtir.

Değişim bilinmezliktir, belirsizdir. Biz bilinmezlikten korkarız.

Değişim geçmişi geride bırakmak demektir. Oysa ki bilinçaltımız geçmiş kötü bile olsa onunla yaşamayı öğrenmiştir.
Geçmişte yaşadıklarımız çok acı bile olsa o acılarla nasıl baş edeceğimize dair bazı yöntemler geliştirmişizdir ama belirsiz, bilinmeyen bir şeye karşı nasıl bir savunma mekanizması geliştirebiliriz ki?
Bu yüzden acımız büyür ve korku ortaya çıkar.

Yumurtadan çıkan kuş aynı acıyı duyar. İlk kez uçmaya çalışan kuş da öyle.

İnsan bilmediği bir cenneti yaşamaktansa, bildiği bir cehennemi tercih edermiş.

Bu yüzden aşk acısı seni üzecektir, yaralayacaktır. Değişim ‘ben’den başlayıp ‘ben’in olmadığı bir yere varacağı için acısı çok derindir. Ama acı olmadan zevk olmaz. Altını saf hale getireceksen ateşten geçireceksin.

‘Elmas baskı altında değer kazanan bir kömür parçasıdır.’

Aşk ateştir.

Bir çok danışanım aşkın acısı yüzünden aşksız bir hayatı tercih ediyor. Aşktan kaçıyor, aşka izin vermiyor. Hayatlarında aşk olmadığı için acı çekiyorlar ama acıları boşuna. Aşk için çekilen acılar ise boşa gitmez. Aşk acısı çekmek yaratıcıdır; seni daha üstün bir bilinç düzeyine taşır.

Aşksız yaşayan insan narsistir, dışarıya kapalıdır. Sadece kendini tanır. Peki başkasını tanımamışsa kendini ne kadar tanıyabilecek? Çünkü sadece bir başkası insana ayna hizmeti verebilir.

Başkasını tanımadan kendini asla tanıyamazsın. Aşk kendini tanıma konusunda en iyi yollardan biridir. Bir başkasını derin aşkla sevmeyen, yoğun tutku hissetmeyen, zevkin doruklarına çıkmayan, bunları hiç tanımayan kişi kendini de tanıyamaz, çünkü kendi yansımasını görecek bir aynası yoktur.

Yeni ürünümüzü indirimli almak için fotoğrafın üstüne tıklayın

Yeni ürünümüzü indirimli almak için fotoğrafın üstüne tıklayın

İlişkin senin aynandır. Karşındaki insan sana, seni gösterir. Suçu onda arama, çünkü başkasına gitsen de, tüm aynalar seni gösterecek.

askaynadir

İlişki bir aynadır ve aşk ne kadar temizse, safsa, aşk ne kadar yüceyse, ayna da o kadar iyi ve temiz olur.

Karşındakinde gördüğün o kendi yansımanı çirkin bulabilirsin ve aynadan uzaklaşmak isteyebilirsin. Ama aynadan uzak durunca güzelleşmeyeceksin. Bu durumdan kaçınca da herhangi bir gelişme göstermeyeceksin. Bu zorluğu yaşaman gerekiyor.

Egodan (Ben) vazgeçmek çok acı verecektir çünkü bize hep egomuzu beslememiz öğretildi. Ego ile varolacağımız, ego ile hayatta kalabileceğimiz öğretildi. ‘Kendini bırakma, aptal olma. Kendini değersiz gösterme. Bu kadar yüz verme, bu kadar üstüne düşme. Bu kadar çok yazma. Bu kadar çok arama. Bu kadar çok sevme’ İşte bunları hep egon söyler. Ve bunlardan kurtulmadıkça onunla aynı frekansı yakalayamayacaksın. Aşk kapıyı çalınca tek yapman gereken egoyu bir tarafa kaldırmak bu da acı verecektir.

Aşk sana ilk kez egon dışında birşey ile aynı frekansta olmayı tattırır. Aşk sana asla egonun parçası olmamış birisi ile uyum sağlayabileceğin konusunda ilk dersi verir.
Eğer kendinin dışında biriyle uyum sağlayabiliyorsan, başkaları ile de egosuz uyum sağlamayı öğreneceksin. Aşk bir merdiven. Tek bir kişiyle başlıyor, bütünle son buluyor.

Aşktan korkmak, aşkın doğum sancılarını çekmekten ürkmek karanlık bir hücrede kalmaya benzer.

İki tür acı vardır;
1) Seni geliştiren acı.
2) Gereksiz acı.

Aşktan kaçarsan belki daha az acı çekersin ama bu gereksiz ve seni geliştirmeyen bir acı olur. O yüzden ne kadar acı olursa olsun aşka adım at.

Eğer birçok insanın yaptığı gibi aşktan kaçarsan kendinle başbaşa kalırsın. O zaman hayatın bir yolculuk olmaz, hayatın akmaz. Akan su daima temizdir akmayan su ise pistir ve solucan yetiştirir.

Aşk acı verir, ama bundan kaçma. Kaçarsan gelişmek için en büyük fırsatı kaçırmış olursun. İçine gir, aşk acısını çek, çünkü acı sayesinde büyük zevke ulaşılır.

Bırak acı olsun, ıstırap çek. Karanlık geceden sonra nasılsa gün doğar.

Ego elbiseni çıkar ve belirsizlik okyanusuna atla. Aşk sana çok güzel şeyler verecek ve öğretecek.

Ve hiç bir şey boşuna yaşanmayacak.

Başkasının Kölesi Olma

Fakat aşka da kendini kaptırıp, sevginin kaynağını karşındaki zannetme. O sevginin, aşkın kaynağı değil sadece aracısı. Bu yüzden o gittiğinde, aşk bitmeyecek, sen istediğin sürece aşk, sevgi karşına her zaman çıkacak. Ama sen aşkın kaynağını karşındaki erkek/kadın zannedersen boşuna acı çekersin. Karşındakinin kölesi olursun.

‘Allah seni özgür yaratmışken, başkasının kölesi olma’ Hz. Ali

Sevginin kaynağının nereden geldiğini bil. Hayatından çıkanlara üzülme, belki de Allah seni korumak için onları hayatından çıkardı.

Sevmek bu kadar güzelse, kim bilir sevmeyi yaratan ne güzeldir.

Merak etme, karşına doğru zamanda, doğru yerde, doğru insanlar çıkacak. Sana acı vereni tutmayı bırak artık. O yöne bakma. Onu tuttuğun sürece, doğru olanı, hayırlı olanı göremeyeceksin.

Her zaman en güzelinin değil, en hayırlısının olması dileğiyle.

Hoşçakal, Hakan Mengüç

Yeni ürünümüzü indirimli almak için fotoğrafın üstüne tıklayınKaynaklar: Yazının çeşitli yerlerinde Osho’nun konuşmasından esinlenilmiştir.

63
  İlgili Yazılar

Yorumlar

 1. Nur  Şubat 18, 2016

  Aşk kelimesini ağzıma bile almak istemiyorum… :( Sevmez insan bir aşk oyunu oynar çekip gider

 2. ASLI GÖNÜL ATEŞ  Şubat 24, 2016

  Bunlari uzun uzun okuyorsam galiba (biraz) aşığım?

 3. Ahsen  Şubat 26, 2016

  Hiç bir şey bir insana sevgisiyle kandirılmak kadar koyamaz.sözde sizi çok seviyor,sizin için fedakarlık yapıyor ailesiyle tanistirip guveninizi kazanmaya calisiyor ya elinizi tutup nasibim olursun insallah diyor.ama bir gün geçip karşınıza sizden sogudunu hislerinin bir anlık olduğunu söyleyip çekip gidiyor.bu haksızlık değil mi ? Bu kullanılıp bir tarafa atılmak değil mi ?sizden sadece özür diliyor.bu özür açılan yarayı tedavi eder mi ?keşke plotonik bir sevgi olsaydı bu kadar koymazdi .bu da yetmezmiş gibi hesap sorunca türlü hakaretler küfürler ve tehditler ediyor .benim için bir defa gelmişti bunu suratima çarptı ve bende dayanamadım ve ona beş kuruş dahi borçlu olmak istemedim ve ona benim için harcadığı paranın kat ve kat fazlasını verdim .buna itiraz etmedi hatta eşşek gibi ödiceksin dedi .ben bu yaptıklarına rağmen deli gibi seviyorum vazgecemiyorum. Beddua bile edemiyorum.sadece düzelmesi için dua ediyorum .ama artık kafaya takmaktan hastalandim. Okuluma gidemiyorum işe gidiyorum ama ölü gibiyim her dakika her saniye onu düşünüyorum.gelse beni affet dese tekrar guvenebilcek kadar gozum kör oldu.çevremdekiler psikologa gitmemi öneriyolar .herkez farklı şeyler söylüyor .başkasıyla bu yaranın asla kapanmayacagini biliyorum. O yüzden hayatıma kimseyi almak istemiyorum.yaralı bir insan ancak karşısındakini yaralar .ben günaha girmekten korkuyorum.kendime zarar vermeyi düşündüm ahiretimi yakmaktan korkuyorum. Aslında yaşamaktan korkuyorum.

 4. genç bir kız  Mart 28, 2016

  merhaba . Evet aşk acıymıs öğrendim ilk kez . şimdiye kadar asktan hep uzak durdum yalnızca bir kisiyi sevmek istedim ve sonunda sevdim de . beklediğim insanı o sandım ve beklediğime değdi dedim ama yanılmısım hayatımda yadasığım en güzel bir bucuk aydan biriydi , beni gerçekten sevip sevmediğini Allah biliyor sadece ama ben sevildiğimi hissetmistim ve ilk kez gerçekten birini sevmistim . yapmaz dediğim sonuna kadar güvendiğim ve sevdiğim insan tarafından terkedildim bir anda ortada kıskançlık tartısma hiç bir sey yok . ortada kalakalmıs gibi hissediyorum . ben bidaha nasıl güvenirim diye düşünüyorum sürekli. anılarımız aklıma geliyo yüzü sesi kokusu ve verdiği sözler sürekli aklımda . nasıl atlatırım ? bi insan en saf duydularıyla sevdiyse eğer nasıl unutur ?

 5. Prof.Dr.Ali Gedikli  Mayıs 22, 2016

  Bitanem bunu intenette araştırdım .

  Hani için parçalanır, birisi ciğerini söker acıdan belkide kendin sökmek istersin. Ağlaya ağlaya gözlerin açılmaz beynin durmuş bir haldedir. Sırf acısı geçsin diye olumsuz düşüncelerin olur. Bir ağır off çekmek yetmez o acı dinmez.

  Aşk acısı veya aşk insanı bedensel hasta edebilir mi? Psikolojik anlamda ne etkisi olur?

  Cevap :
  Aşk acısı çekip rahatsızlanılabilir. eğer gerçekten sevmişseniz (günümüzde sevmek terimi hoşlanmak ile çok karışıtırılıyor, önüne gelen seviyor ama benim bahsettiğim bu değil) ve ilişkiniz bir şekilde bitmişse insanı psikolojik olarak çöküntüye uğratıyor. buna bağlı bedende çıkan rahatsızlıklar : stres ve üzüntüye bağlı olarak mide ülseri ve panik atak insanın içendeki acıyı atamamasıyla birlikte bozulan vücut ısı dengesiyle beraber gelen ateş çıkması ve toplumumuzun çok iyi bildiği bir şekilde üzüntüden gelen dudak çatlaması
  Not: zihinsel etkiler daha büyüktür.

 6. Prof.Dr.Ali Gedikli  Mayıs 22, 2016

  Hani için parçalanır, birisi ciğerini söker acıdan belkide kendin sökmek istersin. Ağlaya ağlaya gözlerin açılmaz beynin durmuş bir haldedir. Sırf acısı geçsin diye olumsuz düşüncelerin olur. Bir ağır off çekmek yetmez o acı dinmez.

  Aşk acısı veya aşk insanı bedensel hasta edebilir mi? Psikolojik anlamda ne etkisi olur?

  Cevap :
  Aşk acısı çekip rahatsızlanılabilir. eğer gerçekten sevmişseniz (günümüzde sevmek terimi hoşlanmak ile çok karışıtırılıyor, önüne gelen seviyor ama benim bahsettiğim bu değil) ve ilişkiniz bir şekilde bitmişse insanı psikolojik olarak çöküntüye uğratıyor. buna bağlı bedende çıkan rahatsızlıklar : stres ve üzüntüye bağlı olarak mide ülseri ve panik atak insanın içendeki acıyı atamamasıyla birlikte bozulan vücut ısı dengesiyle beraber gelen ateş çıkması ve toplumumuzun çok iyi bildiği bir şekilde üzüntüden gelen dudak çatlaması
  Not: zihinsel etkiler daha büyüktür.

 7. Rabia Ayva  Haziran 28, 2016

  Aşk acı veriyor gerçektende bende birisine çok aşık oldum onun yanında kendimi yırtık çorap gibi hissettim sanki o benim eksik bir tarafımdî ve ben ondan vaz geçemiyordum çok güzel olsam dahi onun hiç elle tutulur bi yanı olmamasına rağmen sanki dünya nın en yakışıklı en tatlı erkeği o gibi geliyor du bana beni aylarca kandırmış ve ben bunu bana aşık olan başka bir adamdan öğrendim beni aldattığınî benimle sadece param ıçin birlikte olduğunu ama kimseye inanmadım ona aylarca hep günlük ler yazdim aradan şimdi iki yıl geçti ben bir yıl önce acısını atlatıp yeni bir hayata başladım çok mutlu oldum üstümden koca bir yük kalkmıştı sanki beni aldatıyormuş ve bunu nisanlanacagî gece bana söyledi o an öldüm sandim bir yil tam bir yil kendime gelemedim hic bir sözünü unutmadım her gece ağladım herkez artık bana açıyordu en samimi arkadaşlarımı sildim sırf ben sana demiştim dedikleri ıçin o sözü duymak bana acı veriyordu sanki kimse beni anlamıyor du şimdi aradan o kadar yıl geçtikomik olan ne biliyor musunuz suaşuan evli ve aynı mahallede oturuyoruz bana inat gibi gelmiş benim oturduğum yere yerleşmiş onları görüyorum ara sıra o kadar çok komik geliyor ki ben aptalmışım tipe bak ben bunu mu sevdim diyip yanın dan geçerken kocaman bir kahkaha daha atıyorum ona karşı artık zerre bişey hissetmiyorum ??

 8. Nazlikipcak  Eylül 11, 2016

  Çok sevdim ama beni terk etti her defasında affettim güvendim ama boş çok özledim onu

 9. güzel bayan  Ekim 2, 2016

  5 yıldır unutamadımmm benn aşk acısıı bile hisedilmez hale geliyor artık. en buyuk yardımcınız ZAMAN olur.

 10. suat  Aralık 29, 2016

  Evet ayrıldım ondan kız arkadaşımdan bahsediyorum size kimseyle paylasamayacak kadar çok sevdiğim insandan…aramızda okul farkı vardı bunu ona baştan söyledim küçük düşünebilirim yaniNda dedim. Eyvallah dedi. Sonra ne oldu biliyomusun biz tek vücut olduk aylarca…ben artık günümüzün kaçınılmaz bi sorunu olan kızların kadın olmuş halleriyle karşı karşıya geldim ona da eyvallah dedim.. tutup kiskanacsk okadar sebebim vardı ki bırakmam için bıraktım da. Ben depresif biriyim tmm onu kabul ediyorum da …..ya bitti ışte acisi kaldı be arkadaşlar fena acıyor kalbim sanki çıkartıyor umm her aklıma geldiğinde mengene lere sıkışıyor kalbim …. bana bunun bi çaresini yazsanız. Ölüm ek istedim ona da söyledim aldırmadı bile unutursun dedi geçti … ben sevdim mi bilemedim ama sözümü tutan bi insanım … ona sensiz yaşayamam demiştim …ona şimdi aldığımhharcadığım paraların borcu bittiğinde ölücemmm .. unutamamm ki …bi kaç aya bitecek gibi bu çile. Aşkı için ölen bi ferhat da ben olurum belki …

 11. Tedirgin  Ocak 31, 2017

  Arkadaşlar büyük bir aşk acısı çekiyor olabilirsiniz ama kendinize günah be, o orda gülüp eğlenirken siz her gece ağlıyor rahat uyku bile uyuyamıyorsunuz, sizin unutamadığınız kişe sizi coktan unuttu ve o hayatına hicbisey olmamış gibi devam ederken siz hayatınızı ağlamakla ve üzülmekle geçiriyorsunuz.
  Yapmayın bakın öncelikle herşeyi kafada bitirin,
  ona ait odanizda biseyler varsa yok edin, çünkü gördükce acınız artar, facebooktan, istagramdan,whatsapptan vs hesaplardan kontrol etmeyin, hergün profiline bakmayı kesin, ölenlerin unutulduğu bu dünyada sizi unutanı unutmak çokmu zor yahu, Hicbir acı boşa çekilmez, diceğim şudurki bu kadar acı çektiğiniz yeter, şimdi mutlu olma zamanı sizde..

 12. Nazlı Öz türk  Şubat 24, 2017

  Benimkisi karşılıksın bunu kimse bilemez bunun icin oyle acı Gektim ki kimse bilmez Tedirgin sen oyle diyonda ama olmuyo Çok denedim

 13. Mete  Mayıs 12, 2019

  Merhaba, maalesef bende sizinle aynı dertten muzdaribim. Ben hayatımda bu kadar yoğun bir duygu yaşamadı. Bana daha çok acı veren bu gün araba binecek olması. Ayrıldıktan sonra ilk defa göreceğim. Evet maalesef ki cocukluk arkadaşımın kız kardeşi. Onunla görüşmeden önce arkadaşımın onayını almıştım. Herşey çok güzel gidiyor. Mobilyala bie bakmaya başlamıştık. Beni sevdiğini artık kararını verdiğini söylüyordu. Bir gün yazmadı ne oldu dedim ben sevemedim dedi. Ona hakaret etmedim bağırmadım sadece sen güvenilmez bir insansın dedim. Sana sırf abin arkadaşım diye hakkımı helal ediyorum ve Allah havale ediyorum dedim. Daha 2 gün önce insan sevdiğini söylüyordu nasıl söyler. Aklım almıyor. Herşeyin yalan değersiz ve 8 ayın bir hiç olduğunu öğrenmek, kalbim o kadar kırıldı ki, ben hayatımda hiç kimseye sevdiğimden emin olmadan seviyorum demedim. Bir insan karşındakini nasıl bu kadar incitebilir.

Yorum Ekle