Kalbin temizse hikayen mutlu biter!

İnsanların İçlerini Dökmesini Nasıl Sağlarız?

Hayatta çoğu zaman sinirli, önyargılı, kimseyle konuşmak istemeyen ve bunalımdaki insanlarla karşılaşmışızdır ve zaman zaman her insan bu tür duygu durumlarının içine girip çıkmaktadır.

Peki böyle bir insana nasıl ulaşabiliriz? Diyelim ki o insana yardım etmek istiyorsunuz ve sizi asla dinlemiyor, bu insanı nasıl sizi dinleyecek bir konuma getirebilirsiniz? İşte şimdi bunun sırrını sizlerle paylaşacağım.

1) Beden Dilini Açmak

Farzedelim ki patronunuz bağdaş yaptığı kolları ve çatık kaşları ile size bakıyor ve siz de ona ulaşmak istiyorsunuz. İlk yapmanız gereken onun bağdaş yaptığı kollarını çözmektir. Bir kişinin kaşlarıçatık ve kolları bağdaş yapılmış şekilde kapalıysa aynı şekilde zihni de kapalıdır. Psikiyatr Mark Goulston diyor ki; ‘Tıpkı kalça kemiğinin uyluk kemiğine bağlı olması gibi, bir kişinin kafasındaki bağdaş yapılmış kollar da fiziksel olarak bağdaş yapılmış kollara bağlıdır. Bir kişiye fiziksel olarak kollarınız çözdürdüğünüzde, ona zihinsel olarak da kollaranı çözdürtebilirsiniz.’

Peki onun beden dilini nasıl açarız?

Onun beden dilini açmanın en etkili yolu onda muazzam bir heyecan veya çoşku yaratacak bir soru sormak.

Neden? Çünkü; Hissetiklerini ifade etmeye sözcükler yeterli olmayacak, söylediğini vurgulamak için kollarını kullanma ihtiyacı hissedecektir. Dikkat ederseniz heyecanlı bir konu anlatan kişiler telefonda bile sıklıkla ellerini kullanırlar.

Bunu yaptığımızda beden dilini açmış oluruz böylece zihin kapısını da açmış oluruz ama zihin kapısı açılınca orada sizden gelen bilgileri engelleyici bir bekçi çıkacaktır, onun için şu an yapmamız gereken o bekçinin bize geçiş için izin vermesi ve ikinci adım;

2) İçini Dökmesini Sağlayın

Patronunuz zaten anlatmaya başlamıştır ve bir kere anlatmaya başlayınca doğal bir dürtü olarak sıkıntılarını da bir nevi anlatmaya başlayacaktır. Burada yapmanız gereken sonuna kadar dinlemek,

– Asla araya girmemek ve karşı tarafın söylediği hiçbir şeyee itiraz etmemek, savunmaya geçmemek… (Bu yapılan büyük bir hatadır.)

Bırakın karşınızdaki kişi sonuna kadar anlatsın.

Sonuna kadar anlattıktan sonra yorgun ve bitkin bir konuma girecektir. Bu konumdayken sessiz kaldığı için çoğu kişi bu anın lafa girmek için iyi bir an olduğunu zanneder ama değildir.

Biz yorgun ve bitkinken birisinin konuşması bizi rahatsız eder ve herhangi bir şey dinlemek istemeyiz.

Bizim onu rahatlamış bir konuma getirmemiz gerekiyor, peki nasıl?

3) Biraz Daha Anlatsana

Bu davranışınız bir çok yarar sağlar;

– Birincisi o bitkinken lafa girmediniz ve ona sadece biraz daha anlatasana dediniz. Bu onda ‘benimle savaşmayacak, gerçekten yanımda’ hissi yaratacaktır.

– İkincisi, ‘Biraz daha anltasanıza’ sözü, dinlediğinizi ve onu gerçekten rahatsız eden şeyi anladığınızı gösterir.

Karşınızdaki kişiye karışmadığınız, itiraz etmediğini ve o bitkinken dahi onu anlatmaya teşkvik eettiğiniz zaman size gerçekten içini dökecek ve sizin yanınızda olacak, rahatlayacaktır. Rahatlayıp bunalımdan kurtulduğunu nefes alıp verişi ve vücudundan anlayabilirsiniz.

Eğer hala sakinleşmemiş bir yapıdaysa son olarak fizyolojiden yararlanacağız.

4) Nefes Alıp Verme

Zaten bize güvenir bir ruh halinde olduğu için, ‘Şimdi senden 1 dakika gözlerini kapamanı ve 5 derin nefes almanı ve yavaşça vermeni isteyeceğim.’ derseniz eğer, zihinsel rahatla

manın yanında bedensel rahatlamayı da sağlar ve onu sakin, rahatlamış bir pozisyona getirir ve sizi gerçekten olduğunuz gibi görmesini sağlarsınız.

Ve artık %90 o kişiye ulaşmış konumda olursunuz.