Kalbin temizse hikayen mutlu biter!

Hızlı Hipnoz Nasıl Yapılır?

https://www.youtube.com/watch?v=dPdxOx2zBas

Hızlı ve Ani Hipnoz

hipnoz_teknigi
Hipnoz litetatüründe 4 dakikanın altındaki hipnoz indüksiyonlarına ‘Rapid Induction’ (Hızlı hipnoz)

1 dakikanın altındaki hipnoz indüksiyonlarına ise ‘Instant Hypnosis’ (Ani hipnoz) deniyor.

Hızlı ve Ani Hipnoz teknikleri yoğun olarak otoriter etki ile yapılan, bazı fizyolojik etkilerin ve şok etkilerinin kullanıldığı tekniklerdir.

1) Otoriter Etki

polis_otorite

Hepimizin yetiştirilmesinde otoriteye karşı gelmeme ve boyun eğme yatkınlığı vardır. Bilinçaltımızda otoriteye itaat etmek ister, çünkü çocukluğumuzdan beri otoriteye uymadığımızda cezalandırılmışızdır. Mesela annemizin sözünü dinlemediğimizde, babamızın dediğini yapmadığımızda, öğretmenimizi dinlemediğimizde vs. Bu konuyla ilgili en güzel çalışmayı Robert Cialdini‘nin İknanın Psikolojisi kitabında inceleyebilirsiniz.

Hipnozcu beden dilini, bakışını ve ses tonunu kullanarak otoriter bir etki yaratabilir. Aynı zamanda mekan, giysi ve aksesuarlar da otorite etkisi yaratmaktadır.

Osmanlı Devletinde otorite etkisi çok yoğun bir şekilde kullanılmaktaydı. Saraylar ve kıyafetler otorite etkisi yaratırken, başka ülkelerin elçilerinin padişahın önünde eğilmesi de otoriteyi artıran çok önemli unsurlardan bir tanesidir.

Şimdi ise otorite yüksek binalar, güvenlik, korumalar, lüks araba ve lüks mallarla temsil ediliyor.

Ayrıca Otorite Etkisinin toplumda ne kadar yaygın olduğu 1961 yılında Yale Üniversitesi psikologlarından Stanley Milgram tarafından yapılan bir deneyle kanıtlanmıştır. Milgram sıradan insanların otorite etkisi ile bir işkenceciye dönüşebileceklerini göstermiştir. Milgram ulaştığı sonuçları 1974 tarihli makalesi “İtaatin Tehlikeleri”nde (İng.: The Perils of Obedience) özetledi:

Otoriteye itaatin hukuksal ve felsefesel açılardan devasa önemi bulunmaktadır, ancak bunlar çoğu insanın somut durumlarda nasıl davrandığı konusunda fazla bilgi vermez. Yale Üniversitesinde sıradan bir insanın sadece bir deney bilimcisinden aldığı emirle başka bir insana ne kadar acı çektireceğini ölçmek için basit bir deney düzenledim. Katılan deneklerin güçlü vicdani duyguları ile saf otoriteyi çeliştirdim, ve kurbanların acı dolu çığlıklarının eşliğinde genellikle otorite kazandı. Yetişkin insanların, bir otorite makamının komutası doğrultusunda her şeyi göze almakta gösterdikleri aşırı isteklilik, çalışmamızın acilen açıklama gerektiren en önemli bulgusudur.

Sadece görevlerini yapan, daha önce hiç bir suça bulaşmamış insanlar, korkunç bir yok etme işleminin bir parçası olabilmekteler. Ek olarak, yaptıkları işin yıkıcı sonuçlarını apaçık görmelerine rağmen, temel ahlaki değerleriyle çelişen bu görevlerde pek az kişinin otoriteyi reddetme potansiyeli olduğu görüldü.

Otorite etkisi, eş seçiminde de önemli roller oynamaktadır. Yapılan çeşitli deneylerde, kadınların otoriter görünümlü erkekleri daha çok tercih ettiği kanıtlanmıştır. (Giyim, lüks mallar vs.)

2) Fizyolojik Etki


Bazen dirseğiniz masanın üzerindeyken aniden kayar ve boşluğa düşer ve kendimizi sersemlemiş bir ruh halinde buluruz, hiç buna benzer bir şey yaşadınız mı? Hızlı hipnozu kullananlar buna benzer etkilerin yaratılması için teknikler geliştirmişlerdir.. Hızlı hipnoz tekniklerinin temelinde bazı fizyolojik etkilerin kullanılması yatar. Hipnozcu ani çekme, hızlı nefes gibi tekniklerini
birleştirir ve karşı tarafta derin bir rahatlama etkisi yaratır.

 

hipnoz-kitabi

3) Şok Etkisi

supriz

Hızlı hipnozu uygulayanlar ‘SLEEP!!’ ya da ‘UYU!’ diyerek karşısındaki insanda bir şok etkisi yaratırlar. Benim de eğitim aldığım Hon Wong ‘bu ifadenin rica değil, emir şeklinde olması gerekir.’ demektedir. Aynı zamanda hipnozcular başka yöntemler de kullanmaktadırlar, gözlere tutulan fener tekniği vücutta ani bir şok yaratarak transa geçmeyi sağlamaktadır. Tavşan avında da kullanılan fener tekniği tavşanın donup kalmasını sağlamaktadır. Hipnozcunun istediği tepki tam bu olmasa da buna yakın bir reaksiyon transa hızlı geçişi sağlamaktadır.

Patern Interrupt tekniği de (ideomotor tepkilerin kesintiye uğraması) Psikiyatr Dr. Milton Erickson sayesinde geliştirilmiş bir yöntemdir. Bu teknikte kişinin idemotor tepkileri (mesela
el sıkma) kesintiye uğratılarak beyinde boşluk yaratılmakta ve transa hızlı geçiş sağlanmaktadır.

Her türlü hipnoz kişinin önce rızası alınması, hatta bir kaç defa alınması gerekir. Kişi ne kadar çok rıza gösterirse uygulama o kadar rahat geçecektir.

 

Telefonda Hipnoz

telefonda_hipnoz

Bu yazıma ek olarak son günlerde epey konuşulan telefonda hipnoz konusundan kısaca bahsedeceğim, zira bu konuda çok soru geliyor.

Telefonda hipnoz yapanlar bir kaç teknik kullanırlar;

1. Otoriter konuşurlar,

2. Ses tonları heybetli kişileri kullanırlar, (Rutkay Aziz, Kenan Işık gibi)

3. Çok hızlı konuşurlar ve böylelikle sizin mantıklı düşünme yeteneğinizi bloke ederler.

4. Sürekli soru sorarlar, çünkü soran kişi sorgulayandır ve bir kere sorgulayan moduna geçince karşı taraf kendini teslim etmeye başlar.

5. Evet diyeceğiniz sorular sorarlar. Siz evet dedikçe, bir sonraki soruya evet deme ihtimaliniz de artar. Böylelikle size ufak işler yaptırıp büyük işlere doğru ilerlerler.

Telefonda Hipnoz’dan Nasıl Korunuruz?

Dinlemeyin ve kapatın. En yakın polis karakolonu arayıp bilgi verin. Ne kadar çok dinlerseniz tuzağa düşme ihtimaliniz o kadar artar.

hipnoz-kitabiKitabın indirimli fiyatın yararlanmak için kitabın üstüne tıklayın!