Zaman mı İnsanları Olgunlaştırır? Deneyim mi İnsanları Olgunlaştırır?

Sevgili Özge Facebook profilinde Peyami Safa’nın “Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır.” sözünü paylaşmış. Bu konuda anlatmak istediğim bir kaç şey vardı, bu söz anlatmama vesile oldu.

Bir gün bir geziye katılmıştım ve  herkes kendini tanıtıyordu, soruyu herkese alaylı bir şekilde, sanki onları eziyormuş gibi soran bir adam soruyordu, bana döndü; “Sen ne iş yapıyorsun?” dedi yine alaylı bir ifadeyle; ben de onun bu alaylı davranışına hiç sevmeyeceği bir yanıtla bastırarak “Yaşam Koçuyum” dedim. Normalde bu soruyu ortamına göre cevaplarım değişir ve kendim için Yaşam Koçu ifadesini çok az kullanırım, çünkü muğlak bir ifadedir. Neyse ben bunu deyince dikkatler bana çekildi ve o da dikkatin bana çekilmesinden rahatsız olarak benimle dalga geçmeye çalıştı ve; “Yaşam koçu olmak için biraz genç değil misin?” dedi gülümseyerek ve devam etti, “En az insan 45 yaşında olmalı, yoksa yaşamı nasıl tanıyacak?” dedi.

Ben de onlara döndüm, dedim ki; Bir insanın olgunluğunu yaşı mı belirler? Yoksa deneyimleri mi? Söz gelimi bir genci 18 yaşında uyutsanız 60 yaşında uyandırsanız 60 yaşın olgunluğunu mu gösterir yoksa 18 gibi mi davranır? Tabii ki de 18 gibi davranır. Çünkü sizi olgunlaştıran yaş değil deneyimlerinizdir.

zaman

İnsanlar kendilerini değiştirecekleri deneyimleri çok sık yaşamadıkları için olgunlaşmaları uzun sürer. Oysa ki 18 yaşında sokaklarda büyümüş bir insanı gördüğünüzde onun ne kadar olgun olduğunu yaşıtlarına hiç benzemediğini görürsünüz. Çünkü o 50 senede yaşanacak deneyimi 10 sene de yaşamıştır.

Hatta yakın zamanda Türkmax adlı kanalda Nerede Kalmıştık? adlı bir dizi oynuyordu. Dizide Haluk Bilginer 18 yaşında komaya girmiş 27 sene komada kalmış ve 45 yaşında uyanmış birisini canlandırıyordu. Genel olarak dizide anlatılanlar 45 yaşında olmasına rağmen 18 yaşında davranan Haluk Bilginer’in maceralarıydı.

nerede_kalmistik

Konuyu toparlarsak ben genç olupta çok olgun insanlar gördüm aynı zamanda yaşlı olupta olgunlaşamayan insanlar da gördüm. Genç olup olgunlaşan insanlardaki temel fark ya onların kendilerini olgunlaştıracak deneyimleri tesadüfen yaşamalarıydı ya da kendileri bilerek bu deneyimleri öğrenmişlerdi. Söz gelimi kendimden örnek verirsem, 16-20 yaşları arasında her türlü dini, felsefeyi incelemem ve bizzat bu ortamlarda bulunmam bana hayat hakkında çok şey öğretti. Ayrıca Türkiye’nin her bölgesini gezip oralardaki insanlarla birebir konuşmam insanlara da daha farklı bakmamı sağladı.

Son olarak şunu söyleyebilirim, olgunlaşmak için yaşlanmayı beklemeyin, gidin ve o deneyimleri şimdi yaşayın…

23
  İlgili Yazılar

Yorumlar

 1. Aylaaa  Kasım 18, 2009

  Kesinlikle çok doğru, teşekkürler Hakan bey

 2. Erhan  Kasım 18, 2009

  Çok doğru bir noktayı yakalamışsınız

 3. kurtuluş  Kasım 19, 2009

  size katılıyorum çok doğru paylaşım için teşekkürler

 4. Bazen DENİZ Bazen GÜNEŞ :)  Kasım 19, 2009

  Ancak bu kadar yalın bir anlatım olabilir. Haklısınız. Deneyim olmadan, o deneyimi içselleştirmeden “ben”de varım diyebilmek mümkün değil. Sadece kuru anlatımların insana pek bir şey vermediği ortada. Yaşamın içinde olarak hissederek, öğrenerek, yaşayarak aldığı deneyimler hem kendini yükselttiği gibi hem de etrafına verdiği bilişi ve vericiliği mutlaka anlamlı olur ve fark katar. inanmışlığından inandırıcılığa geçerek. sevgiyle :)

 5. karmançormancı  Kasım 19, 2009

  Peyami Safa’ nın sözünü çok beğendim…
  Benim de çok sevdiğim bir laf var bu konuda. Fakat ne yazık ki ezberimde olan bu sözün sahibi kim bilmiyorum….demiştim ki hemen araştırıp bulayım da öyle yazayım dedim……………..
  evet buldum. :) sözün sahibi Friedrich Hebbel imiş. Söze gelince
  ” yaş artmakla budalalık eksilmez “

 6. uykum var  Kasım 19, 2009

  dayakta olgunlaştırır:D

 7. Hülya  Kasım 19, 2009

  siz yazmaya devam edin, yazılarınızı çok beğeniyorum.

 8. H.Hülya  Kasım 19, 2009

  Sonuna kadar katılıyorum… Teşekkürler….

 9. aslı  Kasım 20, 2009

  Olgunlaşmak da nereye kadar.Hep çocuk gibi, olgunlaşmamış bir armut gibi kalmak daha güsell değil mi?

 10. bUSE  Kasım 29, 2009

  deneyim, deneyim, deneyim

 11. ışılay  Aralık 21, 2009

  canımsınız yahuuu…şahane bir aklınız çok güzel bir kalbiniz var…”sadece ahmaklar herşeyi kendileri yaşayarak tecrübe edinirler” dedi geçen gün bir aile büyüğüm…zeki insan yaşamadıklarından da ders çıkarabilendir…

 12. ismail  Aralık 22, 2009

  Hakan gerçekten güzel bir yazı olmuş. Ellerine sağlık.

 13. Hatice K.  Aralık 25, 2009

  Çok severek izlediğim bir film “Uyanış” Robin Williams. Orada da benzer konu işlenmişti, yaklaşık 10 yaşlarında komaya giren ve 40 yaşlarında uyanan insanların çağa ayak uyduramadıkları ve hala cocukluk yaşlarındaki hareketleri yaptıkları anlatılıyordu. Elbette flimin konusu bu değildi ama yazıya örnek bir konu teşkil etmesi açısından örnek gösterilebilir.
  Elbetteki, Zaman insanı olgunlaştırmaz, ancak meyve ve sebzeleri olgunlaştırır, deneyim insanları olgunlaştırır.

 14. Semra Nuzumlaer  Aralık 25, 2009

  SON DİLEĞİ SEVEREKTEN KABUL ETTİM:))YİNE SÜPERDİ,TEŞEKKÜRLER.

 15. FİGEN İLSEVEN ÜNAL  Aralık 25, 2009

  SEVGİLİ HAKAN :) ÇOK DOĞRU BİR NOKTAYA DEĞİNMİŞSİN …….. YÜREĞİNE SAĞLIK….

 16. ÖZGE  Aralık 25, 2009

  kesinlikle…cümlelerin hepsine katılıyorum..yüreğine sağlık her zamanki gibi çok gerçekçi ve çok doğru noktalara değinmişsin..

 17. Le Lemon  Ocak 3, 2010

  Bosuna dememisler, ”Akil yasta degil, bastadir,” diye.
  Ama, aklı basa yas getirir deselerde, biz , yasadigimiz tecrubelerle,edindigimiz bilgilerle ve yerimizde saymayarak surekli okuyarak, arastirarak geliserek olgunlasiriz..

  Paylasimlarinin devami dilegiyle..
  İsigin bol olsun..

 18. zeliha akyüz  Ocak 7, 2010

  Harika çok doğru söylüyorsun ;bazan bizleri gerçektende yaşadığımız olaylar olgunlaştırıyor .bende yaşım 35 olmasına rağmen kendim yaşça çok küçük olan kişiler tarafından bazan çocuksun diye adlandırıldığım oluyor. Ama buna karşın bakıyorum ki benden yaşça öyle büyük insanlar varki benim bildiklerimi bilmiyor benim olgunluğuma sahip değiller. Sizce erken yaşta olgunlaşmış olmak bir şans mı yoksa hayatın o tecrübeleri yaşlılık yılarında yaşamak yada tatmak şansızlık mı?

 19. Erdem Karagöz  Ocak 7, 2010

  Olay budur:)) Net ve süper…

 20. melek sushula  Mayıs 17, 2010

  Genc ler oglumda dahil cok sey ogrenıyorum.Bu beni mutlu ediyor.Benim ıcın her ınsan zenginliktir sizde oyle.

 21. Caenlaink  Haziran 27, 2010

  Daha bu sözlerin üstüne söylenecek bir söz yok..herşeyi anlatmışsın sevgili Hakan….

 22. nurdan  Haziran 27, 2010

  insanoğlu yaşadıkça tecrübeleri tabiki artar ama yinede her yeni yaşta yeni şeyler öğreniyoruz hayat bize herşeyiöğretiyorhayay yaşamaya değer sevgiyle

 23. XQR4N  Temmuz 10, 2011

  insan kendini nasıl görmek istiyorsa öyle yaşamalı.

Yorum Ekle