Topluluk önünde konuşma korkusu testi

Topluluk Önünde Konuşma korkunuzun seviyesini ölçmek ister misiniz?

Aşağıdaki her satıra 0 ile 4 arasında bir puan verin, sonra puanlarınızı toplayın.

Asla=0,
Nadiren=1
Bazen=2
Çok sık=3
Her zaman=4

Topluluk önünde konuşma yaparken veya böyle bir olasılık belirdiğinde
(   ) 1- Sesim titriyor/kısılıyor
(   ) 2- Nabız atışım hızlanıyor
(   ) 3- Ellerim ve/veya ayaklarım buz kesiyor
(   ) 4- Ağzım ve/veya boğazım kuruyor
(   ) 5- Zihnim boşalıyor
(   ) 6- Kendimi çok halsiz hissediyorum
(   ) 7- Ellerim terliyor/titriyor
(   ) 8- Midem bulanıyor
(   ) 9- Dudaklarım titriyor
(   ) 10- Nefes almakta zorlanıyorum/ nefes nefese kalıyorum
(   ) 11- Kekeliyorum
(   ) 12- Bacaklarım/dizlerim tutmaz oluyor
(   ) 13- Oradan kaçmak istiyorum
(   ) 14- Yüzüm kızarıyor
(   ) 15- Aşırı sinirli/tepkisel oluyorum

(   ) Toplam puanım

Topluluk_onunde_konusma_korkusuToplam puanınızı değerlendirin:
0-10 : Yaşadığınız sıkıntıyı fobi olarak değerlendirmek pek doğru olmaz. Belli nefes egzersizleri ve rahatlama teknikleri ile gerginliğinizi kolayca kontrol altına alabilirsiniz. Yaşadığınız olumlu deneyimlerle bu sorunu kendiliğinden aşmanız mümkün.
10-40: Üzerinizdeki duygusal baskıyı bir an önce çözümlemeniz gerek. Başınıza gelecekleri hayal ederek topluluk önünde konuşmaktan kaçmak korkunuzu büyütüp fobi haline dönüştürebilir. Bir uzmanla görüşmenizde yarar var.
40 ve üzeri: Ne yazık ki sorununuzu fobi olarak kategorize etmek hiç de yanlış olmaz. Mutlaka bir uzmanla görüşmeniz gerekir. Lütfen hemen bir uzmanla bağlantı kurun.

Daha ayrıntılı bir test yapmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. (İngilizce)

Eğer kötü bir sonuçla karşılaştıysanız korkmayın. Bu işe ilk başladığımda benim test sonucum 46’ydı, yani durum çok kötü. Şimdiki sonuç ise 2, o iki puan da nabız atışından geliyor :)

İlk zamanlar o kadar heyecanlanıyordum ki, bugünkü rahatlık halime gelmeyi hayal bile edemiyordum. Herhalde heyecanımı kontrol ederim, yine heyecanlanırım ama belli etmem diyordum ama şu an 1.000 kişinin önüne bile çıksam birebir konuşmalardaki gibi rahat hissediyorum. Bu harika bir duygu. Aşağıdaki video 2015 Aralık ayında, Denizli’deki bir seminerimden. Seminere 1.200 kişi katıldı ve birebir görüşmelerde nasıl rahatsam, 1.200 kişinin karşısında da o kadar rahattım.

Hakan Mengüç’e En İyi Konuşmacı Ödülü

Kayseri Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi öğrencileri Hakan Mengüç’ü ‘yılın en etkili ve başarılı konuşmacısı’ seçti. Hakan Mengüç ödülü Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Kurtuluş Karamustafa’nın elinden aldı. Ödül taktimi sırasında Kayseri Talas Kaymakamı ve Kayseri Kocasinan kaymakamı da hazır bulundu.

hakanmengucodulkayseri

 

Hakan Mengüç’ten 1e1 Topluluk Önünden Konuşma Eğitimi

Eğer topluluk önünde konuşma korkunuzu yenmek istiyorsanız, sahnede daha sakin, daha kontrollü olmak istiyorsanız ve bu konuda eğitim almak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz. hakanmenguc@gmail.com

 

1
  İlgili Yazılar

Yorumlar

  1. hande  Mayıs 19, 2016

    Hakan bey eve misafir geldiği zaman cay kahve servisi yaparken ellerim dizlerim hatta yüzüm bile titriyor.Yerin dibine giresim geliyo. Daha misafir gelecegini ogrendigim an korku ve panik basliyo. Baska hicbir seye odaklanamiyorum. Psikiyatrist sosyal fobi dedi ve xanax verdi kullandim hiiccc bir işe yaramadi ve biraktim.
    Size sorum şu ki; siz bilincalti tekniklerinizle bu fobiyi unutturabilir misiniz bana?

Yorum Ekle