Sufi Meditasyon nedir?

Meditasyon çoğu insanın bildiğinin aksine Hint dillerinden, ya da Budist dillerinden gelen bir kelime değildir. Meditasyon Fransızca bir kelimedir. Birçok sözlük Fransızca meditasyon kelimesini Türkçe’ye “tefekkür” olarak çevirmiştir. Türk Dil Kurumu ise “dalınç” olarak çevirmiştir.

Fransızcaya ise Latince “meditatio” kelimesinden geçmiştir. Latince “meditatio” kelimesi “derin düşünme” anlamına gelmektedir.

Sufi Meditasyon
Hakan Mengüç meditasyon yaparken

Yani meditasyon kelimesi herhangi bir dine veya felsefi öğretiye ait değildir. Budist tarzı yapılan derin düşünme tekniklerine Budist meditasyon denmiş, Hint tarzı yapılan derin düşünme uygulamalarına da Hint meditasyonu denmiştir. Bu yüzden biz de sufi tarzı yapılan derin düşünme tekniklerini Sufi meditasyon olarak isimlendiriyoruz.

Peki neden tefekkür demiyoruz da, sufi meditasyon diyoruz? Çünkü sufizm’de birden fazla uygulanan derin düşünme teknikleri var. Örneğin tefekkür, bir özlü sözü düşünmek şeklinde de yapılabilir, ya da doğayı gözlemlemek ve onun hakikatlerini anlamak şeklinde de yapılabilir. Murakebe daha çok iç gözlem (nefes kontrolü, nefesi saymak, takip etmek veya kalbe odaklanma) ile yapılır. Bunun dışında rabıta, zikir, tespih gibi farklı derin düşünme teknikleri vardır. Tüm bunları kapsayan teknikler bütününe de sufi meditasyon diyoruz.

Doğada tefekkür (sessizce oturmak ve doğayı dinlemek) anadolu coğrafyasında uygulanan bir sufi adetidir.

İnsanlar onbinlerce yıldır daha mutlu yaşamak, daha iyi odaklanabilmek, ibadetlerini yaparken Yaratıcısı ile daha çok bağlantıda olma hissini yaşamak ve zihinlerini dinginleştirmek için çeşitli yöntemler üretmişlerdir. Her ülke veya medeniyet kendi kültürel ve coğrafi koşullarına uygun olarak yöntemler geliştirmiştir.

Sufi meditasyon anadolu coğrafyasında geliştirilen derin düşünme, odaklanma ve zihni sakinleştirme tekniklerini içermektedir.

11
  İlgili Yazılar
 • No related posts found.

Yorumlar

 1. Emel  Haziran 8, 2019

  Harika bir paylaşım 👌🏻

 2. Hakan Mengüç  Haziran 8, 2019

  Teşekkürler

 3. Bengü  Haziran 8, 2019

  Yazılarınızı okuyorum kendimden çok şey buluyorum çok şey anlatmak isterdim hiç birşey yazmayacağım onun için

 4. Bal  Haziran 8, 2019

  Yüreğinize sağlık, paylaşımlar herkesi aynı oranda etkilemeyebilir ama bazılarını derinden etkiliyor ve yeni sayfa açmasına neden oluyor. Yeni sayfama siz vesile oldunuz. Her şey gönlünüzce olsun..

 5. Meerim Kanybekova  Haziran 8, 2019

  Çok ilginç bir bilgi👍

 6. Emel Kadiroğulları  Haziran 8, 2019

  Çok teşekkürler 🙏 içime döndüğüm bu gümlerde çok iyi geldi.

 7. Ümmühan Aksoyek  Haziran 9, 2019

  Bu cennet vatanın her bi köşesindeki eşsiz doğa güzelliği bizler için büyük bir nimet olsa gerek. Kıymetini bilen ve doğayla tefekkür edenlerden olalım 🙏🏼☘️🏞

 8. Gülşah  Haziran 9, 2019

  Hergün sizden bir bilgi ekliyorum zihnime sizi tanıdıgım için mutluyum🤗

 9. Aliya  Haziran 9, 2019

  Iyki tanıdım sizi hayattımma çok güzel faydalı katkınız oldu🙏Hakan mengüç abim

 10. Seda Emlikli  Haziran 9, 2019

  Aciklamaniz icin tesekkür ederim. Bir cogumuz dogru anlami bilmiyor. Üstelik sufi meditasyonu bilincli olarak kullanmak benim hayatima büyük bir katki olacaktir. :)

 11. Şule Şendoğdu  Haziran 9, 2019

  Çok güzel bir bilgilendirme, teşekkürler

Yorum Ekle