Sufizm Bir Haldir

Sufizm bir ilimden ziyade yaşanılır bir haldir. Hal anlatılır mı? Kim şimdiye kadar bir portakalın tadını, gülün kokusunu anlatabilmiş ki?. Tasavvuf terimleri hakkında, tasavvuf şiirleri hakkında konuşmalar elbet yapılabilir. Bu, suyun oksijen ve hidrojenden oluştuğunu, barajlarda toplandığını, bir takım temizleme muamelelerinden geçirildiğini, borulardan eve kadar geldiğini  anlatmaktır. Bunu anlatan ve bunu bilen susuzluğunu gidermiş olur mu?

O yüzden sufi felsefesinin bir hal olduğunu, ancak yaşanılarak tecrübe edileceğini bilerek bu yola girmek gerekir.

Hayat Felsefesi

Hayat felsefesi umutlu olmak ve umudu paylaşmak üzerine kuruludur. Umutlu olmak, saf bir iyimser olmak veya insanlığın yüzleştiği trajediyi göz ardı etmek demek değildir. Umut her ihtimali görüp, evinde oturup kötülüğe küfretmektense, iyilik için elinden geleni yapmak demektir. Ve tek bir kişi bile umudun yaşaması için yeterlidir. Ve bu kişi siz olabilirsiniz. Daha sonra başka bir “sen” ve başka bir “sen” olacak ve sonunda “biz”e dönüşecektir.

O yüzden karanlığa küfredeceğine bir mum yak felsefesini benimsemiştir. Ve hocalarının ona telkin ettiği gibi, o mumu başkalarıyla da paylaşarak, onların da mumunun yanmasına vesile olmayı arzulamaktadır.

Mevlana’nın da dediği gibi, “Bir mum, başka bir mumu tutuşturarak ışığından hiçbir şey kaybetmez.” aksine karanlıkların aydınlanmasına vesile olur.