Sözsüz İletişim – Renklerin Dili

İletişimin iki unsuru vardır, birisi sözlü iletişim diğeri de sözsüz iletişimdir. Biz hep sözlü iletişim üzerine çalışırız, iletişim üzerine yapılan eğitimlerin %90’da sözlü iletişim üzerinedir. Fakat gariptir ki yapılan bilimsel araştırmalar sözsüz iletişimin, sözlü iletişimden çok daha güçlü olduğunu göstermiştir. Yani siz kelimelerle bir şeyler anlatmaya çalışıyorsunuz ama sözsüz iletişim yoluyla daha önceden karşı tarafa yığınla bilgi göndermiş oluyorsunuz.

Peki sözsüz iletişim nedir? Beden dili midir? Hayır. Beden dili sözsüz iletişimin sadece bir parçasıdır. Sözsüz iletişimin unsurlarını sayarsak, Giydiğiniz kıyafetler, taktığınız takılar, (yüzük, saat, kolye vs.) kıyafetlerinizin rengi, ses tonu, beden duruşu, jest, mimikler vs. vs.

Geçenlerde bir beyefendi ile tanıştım, kendisi işinde çok başarılı olmasına (ürettiği el işi ürünlerde) rağmen ürünleri için iş konuşmasına gittiğinde hep red cevabı alıyordu. Fakat kendisinden daha kötü iş çıkaranlar büyük iş anlaşmaları yapmışlardı bile, pek yanlış olan neydi? Ben zaten kendisi ile konuştuğumda yanlış olan şeyi hemen anlamıştım. Çünkü beden dili, giydiği kıyafetler ve tavırları karşı tarafa güvensizlik işaretleri gönderiyordu ve o bunun farkında değildi. Fakat o, “Bunun ne önemi var, ben işimde iyiyim yetmez mi?” diyordu. Doğru söylüyordu, keşke dediği olsaydı ama insanların artık öncelikleri değişti, daha farklı bir dünyada yaşıyoruz, siz de bu dünyada hedeflerinizi gerçekleştirmek veya en azından işinizde başarılı olmak istiyorsanız bu kuralları bilmeli ve uygulamalısınız. Şimdi birazını öğrenmeye başlayalım;

İlk önce size sözsüz iletişimin bir unsuru olan Renklerin Dilinden bahsedeceğim.

Mavi ve Koyu Tonları

Mavi bir kere iştah kapatıcı bir renktir, doğada mavi yiyecek çok ender bulunur. Mavi yiyecekler insana itici gelir çünkü ilk çağlarda atalarımız yiyecek ararken zehirli yada bozulmuş yiyeceklerden uzak durmayı öğrendiler. Genelde bu yiyecekler mavi, mor yada siyah olarak görünüyordu. Bu konuda yapılan deneyler sırasında katılımcılara mavi boya katılmış yiyecekler ikram edildiğinde hemen hemen hepsi iştahını kaybetti. Onun için fast food tarzı yerlerin duvarları, sandalyeleri vs. hiç bir zaman mavi olmaz. Daha çok iştahı açıcı bir renk olan kırmızıyı kullanırlar.

Mavi, sinir sistemini rahatlatır. Rahat düşünmeyi sağlar, Batıda intiharları azaltmak için köprü ayaklarını maviye boyarlar. Duvarları mavi olan okullarda çocukların daha az yaramazlık yaptığı saptanmıştır.  Türkiye’de Renklerin Adamı olarak bilinen Metin Yahya Üster Bursa Setbaşı köprüsünü yaşanan intiharlardan dolayı Marshall sponsorluğunda maviye boyatmış ve istatistiki raporlara göre intiharların azaldığı görülmüş. Ama ne yazık ki geçen gün setbaşı köprüsünden geçerken mavi rengi kaldırdıklarını tekrar koyu bir renge boyadıklarını gördüm.

Gelelim Koyu Mavi‘ye

Önemli, güvenilir ve Ciddi görünmek için kullanılan bir renktir. Kozmik renk olarak kabul edilir; sonsuzluğu, otoriteyi, verimliliği simgeler. O yüzden dünyadaki firmaların yarıdan fazlası logolarında koyu mavi (lacivert) kullanır. Lacivert giyen kişiler kendilerini çok daha karizmatik ve inandırıcı hissederler. İnsanların üzerinde başarılı ve güçlü imajı bırakır.

Bu işe en çok önem veren Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanları konuşmalarında arka fon olarak hep bu rengi seçerler. 2008 Amerikan seçimleri kampanyası boyunca her iki adayda hep koyu mavi tonları kullandılar. Obama‘nın web sitesine bakın ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Şimdi bir kaç fotoğrafı inceleyelim.

obama-konusuyor

Barack Obama

barack-obama-konusuyor

Bir başka konuşması

Obama Race 2008

Bir başka konuşması, yine aynı fon

Democratic Convention

Bill Clinton

USA BUSH IRAQ

George Bush

john-mccain-speech-berlin

2008 Amerikan seçimleri Cumhuriyetçi parti adayı John McCain

hillary-clinton-konusuyor

Hillary Clinton arkafon yerine elbisesinde koyu maviyi tercih etmiş

hillary-clinton

Fakat burada yine arkafona dönmüş :)

Sözsüz iletişim konusunda yaptığım çalışmaları “Liderin Beden Dili” adlı bir kitapta toplayacağım.  Kitaptan güzel bölümleri, aynı bu yazıdaki gibi sizlerle paylaşacağım.

En kısa zamanda bitirmek istiyorum. Bu arada renklerin dilinden devam edeceğiz. Yeni yazı yakında…

Hakan Mengüç

Faydalandığım kaynaklar;

Metin Yahya Üster – Renklerin Dili

Ahmet Şerif İzgören – Dikkat Vücudunuz Konuşuyor

Yabancı Bir Kaynak:  http://www.factmonster.com/ipka/A0769383.html

28
  İlgili Yazılar

Yorumlar

 1. Siyah  Kasım 29, 2009

  Yine çok güzel bir yazı, bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederiz.

 2. Melisa Yüce  Kasım 29, 2009

  Vaav bu konulara bu kadar dikkat edildiğinin farkında değildim,
  çok teşekkürler Hakan bey

 3. Hülya  Kasım 29, 2009

  teşekkürler,
  harika bir yazı daha

 4. Erdem Bursa  Kasım 29, 2009

  kitabı sabırsızlıkla bekleyenlerden biri olacağım

 5. Nesibe Antalya  Kasım 29, 2009

  yazılarınızla bizi blgi ışığınızla aydınlattığınız için sonsuz teşekkürler kitabınızı sabırsızlıkla bekliyorum

 6. bUSE  Kasım 29, 2009

  yazılarınızı yeni keşfettim, hepsi birbirinden güzel, bilgilendirici…

 7. neşe  Kasım 29, 2009

  Kilo vermek isteyenlere diyetisyenler genelde mavi tabak kullanmalarını tavsiye eder.Sebebi bu demek:)

 8. hakanmenguc  Kasım 29, 2009

  Bunu bilmiyordum, güzel bilgi, teşekkürler Neşe :)

 9. Eflatun  Kasım 29, 2009

  Cok yararli bilgiler bunlar bence.

 10. Ying Yang  Kasım 29, 2009

  Renklerin. canlıların psikolojisi üzerindeki etkileri tabii ki çok önemli… Bir kez daha hatırlattığınız için teşekkürler, Hakan Bey.

 11. Ying Yang  Kasım 29, 2009

  Şu da bir gerçek ki, giyim tarzı , makyaj, seçilen takılar kişinin karakterini, yaşam felsefesini yansıtıyor….

 12. burcu  Kasım 29, 2009

  bunları işim dolayısıyla eğitimini almıştın inanım bilmek ve bu konuda bilinç davranmak size kazandırıyor ama sadece renk değil tabiki rengi kulladığınız kıyafetlerde önemli :)))

 13. gülyol  Kasım 29, 2009

  saolasın hakan bey….renkler konusunda daha dikkatli olucam artık…sizi geçte olsa tanığım için mutluyum….yazılarınızı ilgiyle okuyorum…tşk. hoşçakalınş,iyi bayramlar dilerim…

 14. gürsel  Kasım 29, 2009

  hayatta bir çok şeyi ıskalayıp yada gülüp geçerek önemsemiyoruz. ama bu yazıda da görülüyor ki renk deyip tek hecede söylediğimiz bir ismin bile günlük yaşantımızda büyük bir etkisi var!

 15. şule hoca  Kasım 29, 2009

  öğretmenlik yaparken kılık kıyafetin en az bilgi kadar önemli olduğunu öğrencilerimi çok etkilediğini farkettim.ancak bu bir yaşam tarzı .insan bir bütün,bunlar kolay öğrenilen şeyler değil.varsa var

 16. Ayşe Döner  Kasım 30, 2009

  ilkokul üniformaları bu tüzden mavi mi seçildi aceba?

 17. lala  Aralık 3, 2009

  cok guzel bir yazi devamini heyecanla bekliyorum

 18. karmançormancı  Aralık 7, 2009

  Metin Yahya Üster’ e yıllar önce gitmiştim. Aura fotoğrafımı çekmişti. Sarı turuncuydu renklerim. Ben renklerin gücüne önemine inananlardanım. Bence insanlar daha renkli giyinseler (en azından iççamaşırlarını, çoraplarını, :) ) ruh hallerindeki değişimi hissederler.
  Bazı renkler neşe huzur veriyor bazıları ise durgunluk bazen de kasvet. yeşiller azaldıkça belki de saldırganlaştık. Etraf gri, kahverengi, siyah. Yeşil mavi pembe turuncu nerde ..pek yok.
  yaşasın rengarenklik :)

 19. Deniz ve Güneş  Aralık 17, 2009

  Renklerin gücünün önemli olduğunu bilir geçerdim. Bilip geçmenin ötesinde dışa yansıyanların da ne kadar önemli olabileceğini yeni farkediyorum. Hakancım çok teşekkürler.
  Kitabını bekliyoruz. Sevgiyle.

 20. celil  Aralık 30, 2009

  Yorum yapmak için sunan kadar bilgi sahibi değilim ama iş beğenmekse mükemmel teşhis..

 21. hallaci mansur  Ocak 8, 2010

  güzel bir yazı olmuş umarım diğer renklerin de hangi anlamı taşıdığını başka bir yazısında değinir gerçektende renklerin önemi çoktur eskiler renklerle de tedavi yapmış yani her renk biraz yoğunlaşmış enerjidir ve evrenin de aslı tek yapılı enerjidir hakan beye çok teşekkürler saygılar

 22. nezihe  Nisan 19, 2010

  çok doğru.. facebook,twitter ve myspace logoları da mavi… yiyecek içeceklerden d bi pepsi logosu mavi, bir de my fish evimin yakınında ki o da kapandı zaten..

 23. HÜLYA  Mayıs 10, 2010

  Obamanın gözlerinden belli karizması renge gerek yok ,sözümün eriyim diyor,Clinton da kaypakımdır diyor ,heleki Bush hiç güvenmeyin geçmiş öfkelerim var diyor babadan almış,Hilary ise yıkılmadım ayaktayım dercesine gömdüğü acılarını gözlerinde yansıtıyor güçlü görünmeye çalışsada.Ben önce gözlerine bakarım insanın.
  Renk ahengi elbette doğru, ruh halimize göre renkler seçtiğimizden ,zaten maviyi taşımak isteyene sarı yı kullandıramazsınız teklifi bile olmaz.Bilinenleri kaleme dökmek bu her şey zaten olması gerektiği gibi olmakta.
  Yazılarınızı ve görüşlerinizi seviyorum,kişisel gelişim adına herşey ilgimi çeker ve amacımda bu alanda hizmet etmek halkı mıza …
  SAYGILARIMLA.

 24. arap kara  Haziran 3, 2010

 25. englishteacher  Aralık 11, 2012

  güzel bir paylasim tesekkurler devami en kisa zamanda gelir insallah..

 26. Ramazan Us  Ekim 14, 2014

  bilinçaltı etkileşim ve ikna teknikleri, özellikle eğitimde bilinçaltı tekniklerin kullanılması konuları ilgimi çekiyor. internette araştırma yaparken yazınızı okudum. ağzınıza ve yüreğinize sağlık

Yorum Ekle