NLP Tekniği ile Karşınızdaki İnsanın Düşüncesini Nasıl Okursunuz?

Nöro Linguistik Programlama kısa adı ile NLP’nin Göz Erişim İpuçları tekniği ile bir düşünce okuma oyununun nasıl yapıldığını sizinle paylaşmak istiyorum.

Kısaca NLP nedir?: NLP Düşünce süreçlerinin nasıl işlediğini inceleyen ve olumlu-olumsuz düşüncelerin hızlı değişimi için yöntemler içeren bir teknikler bütünüdür.

NLP Göz Erişim İpuçları Nedir?: Şimdi hemen evinizdeki birisinin yanına gidip şu soruyu sorun, örnek olarak annenize sorduğunuzu varsayalım; Anne eski oturduğumuz evde kaç pencere vardı? Annenizin gözlerine bakarsanız, hemen sol yukarıya gittiğini görebilirsiniz. İnsanların %70’i geçmiş resimleri hatırlamak için sol yukarıya bakar, %30 ise sağ yukarıya..(daha çok solak olanlar sağ yukarıya bakar)

gulben_ergen_aglama

İnsanlar belli şeyleri hatırlamak için gözleriyle belli yerlere bakmak durumundadırlar. Mesela yukarı bakarak ağlayamazsınız, ağlayan, depresyon içinde olan insanlar hep aşağıya doğru bakarlar, çünkü dokunsal ve hissel duyguları hissedebilmek için aşağıya bakmalıyız. Mesela bir çocuk ağladığında yukarı bakmasını sağlarsanız ağlaması kesilecektir, kadınlar da zaten çoğu zaman makyajları akmasında diye duygulu anlarında yukarı bakarak ağlamalarını kontrol edebilirler ya da etmeye çalışırlar. (Sağdaki resimde olduğu gibi)

Yani kısaca göz erişim ipuçları insanların görsel, işitsel ve dokunsal(hissel) duygularını tespit etmek için kullanılan bir sistem. NLP’de bu teknik, kişiler sorunlarını anlatırken, görsel bir şeye mi, yoksa işitsel, dokunsal bir şeye mi odaklandıklarını tespit etmek için kullanır.

Size öğreteceğim oyuna gelmeden önce Göz Erişim İpuçlarını hemen öğrenelim.

Sol Yukarı: Geçmiş ile ilgili bir resim düşünüyor. Mesela kişiye ortaokulunun duvarının boyası ne renkti? diye soru sorarsanız, o geçmişteki görsel bir anıyı hatırlamaya çalışacağı için sol yukarı bakacaktır.

Sol Yana: Geçmiş ile ilgili işitsel bir anı düşünüyor. Örnek olarak dinlemekten en çok hoşlandığın şarkı hangisi? diye sorarsanız, kişi sol yana bakacaktır. (Yazının sonunda, bu konuda yapılan yanlışlarla ilgili bir hatırlatma yapılacaktır.)

Sol Aşağı: Geçmiş ile ilgili dokunsal bir anı düşünüyor. ‘Sıcak bir banyoya girdiğin bir zamanı düşün ve sıcaklığı hisset’, sorusu onun sol aşağıya bakmasını sağlayacaktır.

Sağ Yukarı: Görsel olarak oluşturduğumuz resimleri düşünürken buraya bakarız, örnek soru: ‘Nasıl bir evin olmasını isterdin, şekli ve bahçesi nasıl olurdu?’

Sağ Yana: İşitsel tasarlanan sesler. Ör: ‘Suyun altında sesin nasıl duyulur?’

Sağ Aşağı: Tasarlanan dokunsal hisler, içsel diyaloglar. Örnek olarak, ‘Hawai’de tatile gittiğini düşün ve sıcak kumların üstüne yattığını hayal et, sıcak kumları hissediyor musun?’

Not: Tasarlanan düşüncelerde kişi eğer öyle bir şeyi hayal edemiyorsa geçmişteki bir anıyı düşünür ve sola bakar. Sözgelimi Hawai’de kumsalın üstünde yattığını düşün dediğinizde, eğer kişi Hawai ve Hawai kumsalı ile ilgili bir şey görmemişse, geçmişte gittiği bir kumsalı hatırlayıp orasını Hawai gibi hayal edecek ve böylece sola bakacaktır. Bu konuya dikkat edilmelidir.

Karşınızdaki İnsanın Düşüncesini Nasıl Okursunuz?

Şimdi gelelim oyunumuza… Oyun şöyle, ilk önce karşınızdaki kişiye üç soru soruyorsunuz, sonra bu üç sorudan birini düşünmesini istiyoruz ve biz onun düşündüğü şeyi biliyoruz.

Nasıl? Eğer yukarıdaki yazıyı okuduysanız zaten tekniğin büyük kısmını anlamışsınızdır.

1) İlk önce karşımızdaki kişiye oyun oynayacağımızı filan söylemeden direk, ‘En uzun boylu arkadaşın kim?’ diye soruyoruz ve o düşünürken gözlerine bakıyoruz. Muhtemelen sol yukarıya bakacaktır. Bu birinci adımdı…

2) Şimdi ona ‘Suyun altında sesin nasıl duyulur?’ diye soruyoruz, muhtemelen sağa yana bakacaktır ama bunun hayalini kuramazsa sol yana da bakabilir.

3) Şimdi de ‘Buz gibi bir küvetin içindesin, onun soğukluğunu hissetmeni istiyorum’, Bunu söylediğinizde de muhtemelen sol aşağıya ya da sağ aşağıya bakacaktır.

Tamam şimdi sıra geldi son soruya… ‘Şimdi düşündüğün üç şeyden birini tekrar düşün ama bana söyleme sadece düşün ve iyice düşün’. O bunu düşünürken biz onun gözlerine bakıyoruz ve eğer yukarı bakıyorsa hemen cevabımızı veriyoruz: ‘Şu anda en uzun boylu arkadaşını düşünüyorsun.’ Eğer sol yana bakıyorsa, ‘Şu anda suyun altında sesinin nasıl duyulduğunu düşünüyorsun.’ ve eğer aşağıya bakıyorsa, ‘Şu an buz gibi bir suyun soğukluğunu düşünüyorsun’ diyeceksiniz.

Ben bu tekniği NLP çalışmalarında kişiler Göz Erişim İpuçları konusunda kendini daha hızlı geliştirsin diye öğretiyorum. Çünkü bir şeyi oyunla öğrenmek çok daha kolay oluyor.

Önemli Hatırlatma: Bu teknikleri uygulayanlar başta bazı hatalar yapıyorlar. Mesela kişiye dokunsal bir anı düşündürmek için şöyle bir soru sorduğunuzu varsayalım: ‘Buz gibi bir küvetin içindesin, onun soğukluğunu hissetmeni istiyorum.’ Şimdi bu sorudaki amaç kişinin aşağıya bakmasını sağlamak ama çoğu insan ilk önce yukarıya bakıp küveti zihninde görecektir, sonra aşağıya bakacaktır. Eğer aşağıya bakmıyorsa sadece küvetin resmini ve suyun resmini zihninde oluşturuyor ama soğukluğu ve suyu hissetmiyordur. Bunu hissettirmek de sizin ustalığınıza kalıyor, eğer ses tonunuzu iyi kullanamazsanız kişi bunu hissedemeyecektir. İlk denemelerinizde çok iyi sonuçlar beklemeyin ama ne kadar çok yaparsanız o kadar çok ustalaşırsınız.

Adım Adım Ustalaşma;

Eğer yeni başladıysanız, hemen hepsini denemeyin ve ilk önce sadece çevrenizdeki insanlara,

En uzun boylu arkadaşın kim?

Evinizde kaç pencere var?

Suyun altında sesin nasıl duyulurdu? gibi sorular sorun ve göz hareketlerini kontrol edin, eğer doğru yerlere bakıyorlarsa bir sonraki adıma geçin.

Oyunu üçlü değilde ikili yapın, eğer ikili de başarılı olursanız, üçlü yapmaya başlayın.

Bol bol uygulama yapın, yorumlarınızı bekliyorum :)

Sevgilerle, Hakan.

207
  İlgili Yazılar
 • No related posts found.

Yorumlar

 1. emir  Ocak 21, 2014

  Abi çok iyi yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 2. Mehmet  Ocak 25, 2014

  Hakan Abi Ben Cxok Kez Denedim ishe yariyor ama her zaman etki etmiyor

 3. Taha  Ocak 31, 2014

  Şimdi okudum saat 02:12 herkez uyudu sabah kalkınca deneyeceğim Hakan abi benimle iletişime geçebilirmisin mail yoluyla vb.

 4. Taha  Ocak 31, 2014

  Şimdi okudum saat 02:12 herkez uyudu sabah kalkınca deneyeceğim Hakan abi benimle iletişime geçebilirmisin mail yoluyla vb.sd

 5. tolga ünüvar  Şubat 9, 2014

  hakan bey benim merak ettiğim şeylerden birisi bu konuydu göz okuma az önce okudum bi ara deneyeceğim inşallah, ama asıl merak ettiğim konu ise Keith Barry nin o youtube daki videolarındaki indiksiyon (sanırsam işin içinde bioenerji de var) yaptığı hipnoz, bir insana arkadan yürüyerek yaklaşıyor ve bir adım gerisinde dokunmadan ayakta adamın daha önüne bile geçmeden hipnoz ediyor ayakta, birine de saat sorma bahanesiyle benzer birşey yapıyor, (bu linkte http://www.youtube.com/watch?v=_u9KHs1nNgM )
  ve başka bir videoda iki insan çıkartıyor sahneye ve birine doknuyor diğeri diyorki burama dokundu, ve bir videoda arabaya bir bayan biniyor, bizim Keith amca kafasına göz bağı ve siyah bir bere geçiriyor, ve bir spor arabayla hızlı bir şekidle virajlı yollarda gaza basıyor kadın çok korkuyor kadına diyor ki “sen yola bak şu an senin gözlerinden yolu görüyorum” diyor , Ve Keith amca diğer bir tv show da kıza diyorki seni ilk öpen erkek arkadaşının ismini aklından geçir diyor, ve diyor ki Tony , kadın da diyor ki doğru , bunlar nasıl oluyor bunun tekniği nedir, ?
  ve Anthony Gallie nin hipnoz şovlarını seyrettim, dalga geçer gibi yaa adamları nasıl öyle hızlı çabuk bir şekilde hipnoza sokuyor biriyle el sıkışıyor, birinin gözünün önünde mikrofonu çeviriyor iki tur adamın kafasına dokunuyor pat uyuyor, birine bir parmak şıklatma sleep diyor adam gitti, birine ise elini silah gib adama doğrultup “pikkkk” gibi mermi sıkarmış gibi ses çıkarıyor adam gitti, ben bunları merak ediyorum bunlar cinleri falan mı kullanıyor yoksa işin içinde bioenerji vs gibi bizim bilmediğimiz extra şeyler mi var , bu olanlarla ilgili birşeyler biliyorsanız iki satır cevap yazabilirseniz sevinirim

 6. damla  Şubat 18, 2014

  daha denemedim ama teşkkürler

 7. damla  Şubat 18, 2014

  İse yaradi

 8. aslı uyanık  Şubat 19, 2014

  deneyecegim umarım başarılı olurum bu ilk adımım olacak insanların düşüncelerini tamamen okumak istiyorum zamanla tabiki :)

 9. aslı uyanık  Şubat 19, 2014

  yarı yarıya başarılı oldum :)

 10. Cefer  Şubat 24, 2014

  ben bunu kime sorarsam neden sordun diye tam gözümün içine bakar )

 11. ezgi  Şubat 27, 2014

  elinize sağlık hepsini bildim işe yaradı

 12. Hakan Mengüç  Şubat 28, 2014

  Stage Hypnosis konusunda internette bir çok eğitim dvd’si var. Anthony Galie’yi anlamak için Stage Hypnosis bilmek gerekiyor.

 13. gökhan  Şubat 28, 2014

  bazen bu tekniklerede gerek yok bazı seslerde duyabilirsin

 14. gökhan  Şubat 28, 2014

  hakan bey bu tekniklerin ötesinde bazı insanlarda bazı kelimeleri hepsini değil 1-2 cümle duyma yeteneği o kişinin düşüncesini sesli olarak duyma yeteneği var mıdır?

 15. nigar  Mart 2, 2014

  mence de .. sorushsam “neden? ” deye sual vererler ama men de geleceyin psixologuyam ve bunlari bilmeliyim. chok merakli geldi tesekkurler..

 16. nigar  Mart 2, 2014

  tesekkurler..

 17. kadir  Mart 15, 2014

  gerçekten tam dedğiniz gibi oluyor .) işe yaradı

 18. seher  Mart 21, 2014

  evet aynen öle cafer kardesm ya anlamıyolar kııı

 19. merve  Mart 30, 2014

  bence harika bende işe yaradı artık çok kolay geliyor…Teşekkürler :(

 20. merve  Mart 30, 2014

  harika işe yaradı bende…Teşekkürler:(

 21. Miraç  Mart 30, 2014

  İnsani pozitif düşünmeye iten ve insanin kendisini iyi hissetmesini sağlıyacak bir tekniğin basit bir başlangici.güzel paylaşim

 22. kubra  Nisan 28, 2014

  Abi denedim ama arkadasim hep gozumun icine bakti secemedim dogrusu

 23. Hakan Mengüç  Nisan 30, 2014

  Bazen bu tür durumlarla karşılaşabilirsin, başkası üzerinde dene..

 24. umut  Mayıs 13, 2014

  denedim olmuyo neden

 25. zeynep  Mayıs 14, 2014

  çok güzel denedim gerçekten oluyo :)))

 26. tuba damla  Mayıs 18, 2014

  gerçekten işe yarıyor ama utanan insanların işi gerçekten çok zor çünkü gözlerinin içine bakamıyorlar benim bir arkadaşım var ve bunu uygulayamıyor

 27. Merve  Mayıs 21, 2014

  Gerçekten de işe yarıyor fakat herkes yapamayabilir.

 28. esra  Mayıs 22, 2014

  işe yarıyor hakan abi helal olsn çook şaşırdım

 29. Hatice  Mayıs 24, 2014

  Hakan bey eşim uzun süredir hipnoz ile ilgileniyor ve elbette uyguluyordu ve sonunda eğitimini alarak sertifika sahibi olarak hipnoz ve hipnozcular derneğinde yer alıyor elbette ki bu işi severek yapıyor. Ayrıca bu sadece yardım amaçlı ve bazen okullar tarafından çağırılarak sorunlu öğrencilere yardım ediyor. Hipnoz doğru ve iyi bir amaç ile kullanılrsa gerçekten işe yarıyor. Ben şimdilerde nlp çalışıyorum. Oldukçada iyi gidiyor eşim ile evde pratik yapıyoruz. Fakat denemek için bazen yalan söylüyorum o hemen anlıyor çünkü uzun zamandır bu iş ile meşgul ama zihnimi okuyabilmesini nasıl engellerim?
  Yani biraz sıkıcı oluyor evde birşeyleri öğrenelim derken her hareketimizi inceler olduk. O yüzden nasıl bir çözüm öneriyorsunuz? Biraz uzun oldu ama artık kusura bakmayın

 30. Onur  Mayıs 28, 2014

  Gözlere gerek yok ben normaldede okuyorum zaten illa gözlerine bakmam gerekmiyo benden şehir şehir uzaklıkta olan insanların zihinlerini okuyabiliyorum ama yinede teşekkürler

 31. Aydın  Mayıs 29, 2014

  Bilgi paylaşımınız için çok teşekkürler…
  Eğer yazdıklarınızı doğru anladıysam üstten üçüncü resim yanlış yöne bakıyor… sağ üste değil sol üste bakması gerekirdi. Yanılıyor muyum? :)

 32. seymen  Haziran 2, 2014

  teşekkürler HAKAN BEY

 33. zekai  Haziran 8, 2014

  olmuor yaa nasl başarılıolablrm uzun zamandr deniorm

 34. Hakan Mengüç  Haziran 13, 2014

  İlk zamanlarda olur bu, bir süre sonra ‘hedonik adaptasyon’ denilen bir süreç devreye girer ve artık fark etmemeye başlarsınız.

 35. eylül  Haziran 24, 2014

  çok iyi işe yarada sağolun :)

 36. ozan  Haziran 27, 2014

  acayip işe yarıyo

 37. emre  Temmuz 3, 2014

  Bende deniyorum fakat uzun boylu arkadaşını hatırlarken sol yukarı bakması gerekirken sol yana bakıyor. Ve ben ne düşündüğünü bulamıyorum. Sürekli rezil oluyorum :D

 38. Muraz  Temmuz 6, 2014

  cok iyi gercekden denemedim ama simdi deniyicem :)

 39. Muraz  Temmuz 6, 2014

  ama ben arkadasima yapiyordum, bu sorularida dedim gozlerini hic kipirdatmadiki, ne sol yukariya bakiyordu nede saag yada sol yana nede sag yada sol asagiya sadece bana bakiyordu :( ne yapaliyim ?

 40. Sumeyye  Temmuz 10, 2014

  ANNEMDE İŞE YARAMIYOR AMA HERKES KANIYOR ANNEM DISINDA

 41. toprak  Temmuz 11, 2014

  Yani süperr yaaaaaaaaaaaaa

 42. Zebet  Temmuz 17, 2014

  Çok iyi genel olarak herkeste oldu…

 43. Caner  Temmuz 22, 2014

  Denedim Gerçekten Oldu. 1gün İçerisinde 15 arkadaşıma yaptım tüm arkadaşlarım beni mentalizm ile uğraştığımı düşünüyor :)

 44. birisi  Temmuz 25, 2014

  sübhanallah şuan saat 02 :05 saat belirten arkadaşlarda 02 de okumuşlar ilginç bi tevafuk ?

 45. Ayşe  Temmuz 30, 2014

  Bazı kişilerde ise yaradı soruları degistirerek sonuc alamadığı kişilerde soruları daha yavaş ve tane tane sordum hepsinden iyi sonuç aldım :)

 46. Eylem  Ağustos 7, 2014

  Çok güzel gerçekte işe yarıyor çok teşekkür ederim

 47. Eylem  Ağustos 7, 2014

  Çok güzel gerçekten işe yarıyor teşekkür ederim

 48. Melike  Ağustos 30, 2014

  Ben bayıldım. Kardeşime denedim işe yarıyor.
  Acayip bişi

 49. Hasret  Eylül 7, 2014

  dikkatli okuduktan hemen sonra 3 kez yaptım biri tuttu :) geliştirmem lazım bu konular hakkında daha fazla yazı yazarsanız bizim için faydalı olur teşekkürler :)

 50. Can  Eylül 9, 2014

  İşe yarıyabiliyor ama sorun şu ki hiçbir işe yaramıyor. Ben dahaçok telepati gibi birşey bekliyordum

Yorum Ekle