NLP Tekniği ile Karşınızdaki İnsanın Düşüncesini Nasıl Okursunuz?

Nöro Linguistik Programlama kısa adı ile NLP’nin Göz Erişim İpuçları tekniği ile bir düşünce okuma oyununun nasıl yapıldığını sizinle paylaşmak istiyorum.

Kısaca NLP nedir?: NLP Düşünce süreçlerinin nasıl işlediğini inceleyen ve olumlu-olumsuz düşüncelerin hızlı değişimi için yöntemler içeren bir teknikler bütünüdür.

NLP Göz Erişim İpuçları Nedir?: Şimdi hemen evinizdeki birisinin yanına gidip şu soruyu sorun, örnek olarak annenize sorduğunuzu varsayalım; Anne eski oturduğumuz evde kaç pencere vardı? Annenizin gözlerine bakarsanız, hemen sol yukarıya gittiğini görebilirsiniz. İnsanların %70’i geçmiş resimleri hatırlamak için sol yukarıya bakar, %30 ise sağ yukarıya..(daha çok solak olanlar sağ yukarıya bakar)

gulben_ergen_aglama

İnsanlar belli şeyleri hatırlamak için gözleriyle belli yerlere bakmak durumundadırlar. Mesela yukarı bakarak ağlayamazsınız, ağlayan, depresyon içinde olan insanlar hep aşağıya doğru bakarlar, çünkü dokunsal ve hissel duyguları hissedebilmek için aşağıya bakmalıyız. Mesela bir çocuk ağladığında yukarı bakmasını sağlarsanız ağlaması kesilecektir, kadınlar da zaten çoğu zaman makyajları akmasında diye duygulu anlarında yukarı bakarak ağlamalarını kontrol edebilirler ya da etmeye çalışırlar. (Sağdaki resimde olduğu gibi)

Yani kısaca göz erişim ipuçları insanların görsel, işitsel ve dokunsal(hissel) duygularını tespit etmek için kullanılan bir sistem. NLP’de bu teknik, kişiler sorunlarını anlatırken, görsel bir şeye mi, yoksa işitsel, dokunsal bir şeye mi odaklandıklarını tespit etmek için kullanır.

Size öğreteceğim oyuna gelmeden önce Göz Erişim İpuçlarını hemen öğrenelim.

Sol Yukarı: Geçmiş ile ilgili bir resim düşünüyor. Mesela kişiye ortaokulunun duvarının boyası ne renkti? diye soru sorarsanız, o geçmişteki görsel bir anıyı hatırlamaya çalışacağı için sol yukarı bakacaktır.

Sol Yana: Geçmiş ile ilgili işitsel bir anı düşünüyor. Örnek olarak dinlemekten en çok hoşlandığın şarkı hangisi? diye sorarsanız, kişi sol yana bakacaktır. (Yazının sonunda, bu konuda yapılan yanlışlarla ilgili bir hatırlatma yapılacaktır.)

Sol Aşağı: Geçmiş ile ilgili dokunsal bir anı düşünüyor. ‘Sıcak bir banyoya girdiğin bir zamanı düşün ve sıcaklığı hisset’, sorusu onun sol aşağıya bakmasını sağlayacaktır.

Sağ Yukarı: Görsel olarak oluşturduğumuz resimleri düşünürken buraya bakarız, örnek soru: ‘Nasıl bir evin olmasını isterdin, şekli ve bahçesi nasıl olurdu?’

Sağ Yana: İşitsel tasarlanan sesler. Ör: ‘Suyun altında sesin nasıl duyulur?’

Sağ Aşağı: Tasarlanan dokunsal hisler, içsel diyaloglar. Örnek olarak, ‘Hawai’de tatile gittiğini düşün ve sıcak kumların üstüne yattığını hayal et, sıcak kumları hissediyor musun?’

Not: Tasarlanan düşüncelerde kişi eğer öyle bir şeyi hayal edemiyorsa geçmişteki bir anıyı düşünür ve sola bakar. Sözgelimi Hawai’de kumsalın üstünde yattığını düşün dediğinizde, eğer kişi Hawai ve Hawai kumsalı ile ilgili bir şey görmemişse, geçmişte gittiği bir kumsalı hatırlayıp orasını Hawai gibi hayal edecek ve böylece sola bakacaktır. Bu konuya dikkat edilmelidir.

Karşınızdaki İnsanın Düşüncesini Nasıl Okursunuz?

Şimdi gelelim oyunumuza… Oyun şöyle, ilk önce karşınızdaki kişiye üç soru soruyorsunuz, sonra bu üç sorudan birini düşünmesini istiyoruz ve biz onun düşündüğü şeyi biliyoruz.

Nasıl? Eğer yukarıdaki yazıyı okuduysanız zaten tekniğin büyük kısmını anlamışsınızdır.

1) İlk önce karşımızdaki kişiye oyun oynayacağımızı filan söylemeden direk, ‘En uzun boylu arkadaşın kim?’ diye soruyoruz ve o düşünürken gözlerine bakıyoruz. Muhtemelen sol yukarıya bakacaktır. Bu birinci adımdı…

2) Şimdi ona ‘Suyun altında sesin nasıl duyulur?’ diye soruyoruz, muhtemelen sağa yana bakacaktır ama bunun hayalini kuramazsa sol yana da bakabilir.

3) Şimdi de ‘Buz gibi bir küvetin içindesin, onun soğukluğunu hissetmeni istiyorum’, Bunu söylediğinizde de muhtemelen sol aşağıya ya da sağ aşağıya bakacaktır.

Tamam şimdi sıra geldi son soruya… ‘Şimdi düşündüğün üç şeyden birini tekrar düşün ama bana söyleme sadece düşün ve iyice düşün’. O bunu düşünürken biz onun gözlerine bakıyoruz ve eğer yukarı bakıyorsa hemen cevabımızı veriyoruz: ‘Şu anda en uzun boylu arkadaşını düşünüyorsun.’ Eğer sol yana bakıyorsa, ‘Şu anda suyun altında sesinin nasıl duyulduğunu düşünüyorsun.’ ve eğer aşağıya bakıyorsa, ‘Şu an buz gibi bir suyun soğukluğunu düşünüyorsun’ diyeceksiniz.

Ben bu tekniği NLP çalışmalarında kişiler Göz Erişim İpuçları konusunda kendini daha hızlı geliştirsin diye öğretiyorum. Çünkü bir şeyi oyunla öğrenmek çok daha kolay oluyor.

Önemli Hatırlatma: Bu teknikleri uygulayanlar başta bazı hatalar yapıyorlar. Mesela kişiye dokunsal bir anı düşündürmek için şöyle bir soru sorduğunuzu varsayalım: ‘Buz gibi bir küvetin içindesin, onun soğukluğunu hissetmeni istiyorum.’ Şimdi bu sorudaki amaç kişinin aşağıya bakmasını sağlamak ama çoğu insan ilk önce yukarıya bakıp küveti zihninde görecektir, sonra aşağıya bakacaktır. Eğer aşağıya bakmıyorsa sadece küvetin resmini ve suyun resmini zihninde oluşturuyor ama soğukluğu ve suyu hissetmiyordur. Bunu hissettirmek de sizin ustalığınıza kalıyor, eğer ses tonunuzu iyi kullanamazsanız kişi bunu hissedemeyecektir. İlk denemelerinizde çok iyi sonuçlar beklemeyin ama ne kadar çok yaparsanız o kadar çok ustalaşırsınız.

Adım Adım Ustalaşma;

Eğer yeni başladıysanız, hemen hepsini denemeyin ve ilk önce sadece çevrenizdeki insanlara,

En uzun boylu arkadaşın kim?

Evinizde kaç pencere var?

Suyun altında sesin nasıl duyulurdu? gibi sorular sorun ve göz hareketlerini kontrol edin, eğer doğru yerlere bakıyorlarsa bir sonraki adıma geçin.

Oyunu üçlü değilde ikili yapın, eğer ikili de başarılı olursanız, üçlü yapmaya başlayın.

Bol bol uygulama yapın, yorumlarınızı bekliyorum :)

Sevgilerle, Hakan.

207
  İlgili Yazılar
 • No related posts found.

Yorumlar

 1. ugur  Ekim 9, 2012

  valla Hakan abi senin deneyimlerinin özetini internette gördüm.amaan bu türkse dediği herşey geçersizdir diye düşündüm.çünkü türk malı yada bilgisi çoğu zaman bana dandik gelmiştir.neyse… sende güzel şeyler paylaşıyorsun ama hepsini değil.senden istediklerim mentalizm teknikleri, hipnoz gibi şeyle bunu açıklarsan gerçekten seve seve okurum.haydi kalın sağlıcakla…

 2. ahmet kıral  Ekim 27, 2012

  denemelerimiz olumlu sonuçlandı

 3. emre.67  Kasım 1, 2012

  bilgiler için teşekkürler.Aslında düşününce gerçekten çok kolay bir teknik.Yani biraz çakalca diyebiliriz .Gözün hangi tarafa baktığını o bakılan tarafın neye işaret ettiğini bilince zaten fazlaca bu işi yapabiliriz.Tekrar teşekkürler. :D

 4. Şevval  Aralık 25, 2012

  Merhaba paylaşımlarınız çok güzel ama sizden beklediğim daha çok net zihin okuma. Yani sanki karşımdakinin tam olarak ne düşündüğünü görmek. Mentalizm gibi vesaire. Teşekkürler.

 5. kadri  Aralık 31, 2012

  merhaba hakan bey sizi bir yıl öncesinden tanıyorum, siteniz sayesinde.İstanbula geldiğimde sizin arkadaşlarınızdan biriylede görüşmüştüm.Paylaşımlarınız çok güzel, sizi takip etmeye devam edicem. Tekrar istanbula gelirsem sizinlede tanışmak isterim, başarılar..

 6. Qismet  Ocak 17, 2013

  teshekkur ederim Hakan bey denedim ve bashardim :)

 7. Qismet  Ocak 17, 2013

  Teshekkurler Hakan bey denedim ve bashardim :))

 8. cengizhan  Ocak 21, 2013

  hakan abi cok saol ya anneme yaptım oldu yarıda arkadaşlarıma uygulayacagım

 9. didem  Şubat 5, 2013

  vay beeeeee süpermiş bu. Yaptığım kişiler hayran kaldı, inanamıyorum …..

 10. biri  Mart 16, 2013

  hakan kardeş ben anneme (Evinizde kaç pencere var?). diye sordum annem ne yapıcan ugzum kaç ev var dedi. ısrar ettim tersledi böyle şeyler başkalarına yaparkende olursa ne yapmam gerekiyor. yarın bu saatlerde bir daha giricem lütfen cevaplayın hakan kardeş önemli bir mesele varda çok lazım. lütfen.

 11. Hakan Mengüç  Mart 18, 2013

  Annene sorma, başkalarına sor.
  Her denemen başarıyla sonuçlanmayabilir.

 12. meryem  Mart 18, 2013

  annemde kız kardeşimde uyguladım
  abalmda süper tuttu gözleri büyük çünkü hepsini bilidm annemde biraz başarısız oldum gözleri çok ufak çünkü:)))
  ama yüzde 70 başarılı bu konuda daha öğrenmek isterim lütfen emeğinize sağlıkkk cidden

 13. selin doğru  Nisan 17, 2013

  annem çok güzel yaptı ama ablam başaramadı

 14. selin doğru  Nisan 17, 2013

  süperrr bayıldımmmmmmmmmmm

 15. Onur  Nisan 18, 2013

  Telefonu elime aldim , Sıkıcı bir gunun sonunda ne yapmak istedigimi dusunurken aslinda bir bilgiyi deil bildigimiz birseyi dusundugumuzu fark ettim Bu yuzdende herseyi bildigimizi sanip elestirmiyormuyuz ?
  Ve size gercekten icten bir sekilde tesekkur ederim bir lise ogrencisi olarak bize verilen bilgilerin bizi nekadar korelttigini anladim ben pskoloji okumayi dusunuyorum ve bu bilgilerde benim icin oldukca yararli oldu yolunuz aciik olsun :)

 16. yunus  Mayıs 9, 2013

  Ben bunu yapmayı kendim hayat içinde başarmıştı zaten soru sorup mimik göz hareketlerinden anlıyorum zaten.

 17. hasan  Mayıs 11, 2013

  evet hocam denedim çokda güzel oldu çokda iyi oldu yani:)

 18. arda  Mayıs 23, 2013

  abi sen süpersin ya aynen şaşırdı vallaha ama ben onun için değil ben sadece facebook şifresi öğrenme amacıyla anlarsınız ya

 19. ahmet  Mayıs 27, 2013

  benim asıl merak ettiğim kart tahminleri nasıl yapılır

 20. esra  Haziran 1, 2013

  benim arkadaşım hep aynı yöne baktı :D bu şartlar altında olmaz :D

 21. esra  Haziran 1, 2013

  arkadaşım hep aynı yöne baktı :D bu şartlar altında olmaz :D

 22. görkem  Haziran 21, 2013

  kardeşime yaptım oldu

 23. Azat  Temmuz 11, 2013

  Farklı bisey değilmiş ..kurnazlik sadece..zaten bu numaralarida hep anneler yutar nedense:))sagolun yinede denemeyi düşünüyorum ..

 24. ilayda  Temmuz 12, 2013

  gerçekten denedim oluyor hem çok yakın bir arkadaşıma hemde anneme denedim yüzde yüz olumlu :)

 25. Eren  Temmuz 20, 2013

  Çook teşekkürler hakan abi işime yaradı sağol :)

 26. İsmail Fatih  Temmuz 21, 2013

  Sayın Hakan abi burada fark etmesi en kolay olan sıcaklık-soğukluk çünkü düşünürken vücudunun şekli bile değişiyor… Ama bu zihinden çok yüz okuma oluyor… Daha fazlasını istiyorum aslında… Mesela aklındaki sayıyı bilme vs. olabilir… Ama bu tür şeyler de paylaşılmıyor ne yazık ki… Yine de teşekkürler… ;) :)

 27. kl.blue  Eylül 11, 2013

  bok gibi

 28. Kadri  Eylül 13, 2013

  Hakan Bey, Sizin Gibi İnsanlara İhtiyacımız Var, Bilmediğimiz Öğrenmemiz Gereken Bunun Gibi Milyonlarcası Var Paylaşımlarınızın Devamını Bekliyoruz Çok Teşekkürler.

 29. Emre Mert  Ekim 15, 2013

  Hakan abi yazılanları uyguladım birkaç arkadaşıma, onlarda çok şaşırdı, bende.. Olumlu sonuçlar ve yorumlar aldım, çok teşekkür ederim..

 30. Hakan Cayalan  Ekim 26, 2013

  Öncelikle ilk yorumu yapan arkadaşı kınıyorum. Aşağılık psikolojisinden kurtulamadan başarıya erişemezsin. Kendisini dandik olarak gören bir insan boş insandır. (bunu onunda devşirme değilse Türk olduğunu varsayarak belirtiyorum) Teknikler müthiş paylaşım için teşekkür ederim. Ayrıca bir kaç arkadaş uygulayıp başardıktan sonra bunda bir şey yokmuş zaten bildiğimiz şeyler gibisinden yorum yapmış; eğer bu çalışmayı yapmasaydın bunu bildiğinin nasıl farkına varacaktın? Burada zaten eğitmenin yaptığı sende olanı dışarı vurmanı harekete geçirmeni sağlamak; bu yüzden hafife almak yerine biraz saygı gösterelim. Lafı uzattığım için özür dilerim. Hakan bey paylaşımlarınız için teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim.

 31. mustafa  Kasım 3, 2013

  birde bu sağ üste felan bakma kısmı bize göremi karşıya göremi belirtirseniz çok daha güzel olur. :)

 32. beyza  Kasım 4, 2013

  Ben telepati yapiyorum arkadaslar ve bunu cidden yapiyorum nlpyi ise bi kitapta okudum ama daha denemedim ama nlp den once telepati derim cnki telepati beyin gcyle bir seyler yaptrmaktr ve ben yapablyorum cevrem cok sasryor kendimi seviyorum zekama hayranm :D

 33. Tahsin  Kasım 4, 2013

  Hakan abi ben bu tür şeylere meraklıyım senin facebook sayfa da mesaj attım oradan cevap yazarsan da memnun olurum. Bu tür mentalizm, zihni yönlendirme gibi olayları basit oyunlar örnek vermen güzel ama ders niteliğinde bir blog hazırlasan 0 dan başlayarak çok daha iyi olur. Ayrıca bu blog için çok teşekkürler normalde fazla okuyan insan değilim ama buradaki yazıları hiç sıkılmadan okuyorum , senin asayende okuma alışkanlığı kazandandım :)

 34. Firdevs AKINCI  Kasım 7, 2013

  Merhaba Hakan Bey :)
  Sizinle Facebook üzerinden olan sayfanız aracılığı ile daha yeni tanışma fırsatı buldum. Ben de psikoloji alanın da bir çok kitap okudum sizin öğrettiğinize benzer şekilde okuduğum kitaplardan el yazısından ve imzasından kişinin karakter analizini yaptım. İş yerimde yaptım bütün personel arasında belli bir popülerite kazandım :) sizin yazılarınızda ki teknikleri de uygulayıp insanlar arasında güçlü sosyal bağlar kurmayı düşünüyorum. Lafı çok uzattım galiba aslında sizinle tanışma fırsatı benim için benzersiz nitelikte bir hediye değerinde olacaktır. Facebook sayfanız üzerinden sizinle iletişime geçebilmeyi çok isterim görüşmek dileğiyle :)

 35. Ekin  Kasım 9, 2013

  İyi günler hakan bey. Bende bir kaç kişi üzerinde denedim. Fakat evinizde kaç pencere var en uzun boylu arkadaşın düşün diye sorduğumda genelinin gözlerini oynatmadığını gözlemledim. Yukarıda açıkladığınız gibi gözlerini doğru şekilde yapanlarda oldu onlarda aklından düşün ona yoğunlaş dediğimde gözlerini oynatmadı. Fark ettim ki dediğimi düşünmüyorlar ve nitekim de öyle olmuş. Ama aklından 2 sorumdan birinini ve cevabını geçirdiğinde gözleri oynamadı. Yaptıklarımda oldu fakat yapamadıklarım da, bir yerlerde hata yapıyor olmalıyım.

 36. Birisi  Kasım 14, 2013

  ben anneme dedim annem direk cevap verdi kimde sorun amk ? :D

 37. sarı ahmet  Kasım 19, 2013

  abi seninle tanışmak istiyorum

 38. ibarahim  Kasım 26, 2013

  Abi boyle oyunlarin paylasimini arttirirmisin

 39. hayran diyebiliriz  Aralık 6, 2013

  güzelde bu tablette android uygulamasındada var

 40. asya  Aralık 10, 2013

  Müthiş ya çok mantıklı.

 41. ramazan  Aralık 11, 2013

  hakan abi bu teknikler cok güzel uygulayacagımda. ama benim bunlardan once aşmam gereken cok daha buyuk şeyler. sizinle ozelde goruşmemiz mumkun mu. bana ulaşırmısın?? lütfen

 42. gamze baysal  Aralık 12, 2013

  çok güzel denedim ve saftirik arkadaşlarım da kandılar

 43. Mitko  Aralık 23, 2013

  Deniecem Cok meraklandim

 44. ahmet  Ocak 2, 2014

  Kart okuma isim falan nasıl okunur

 45. Doga Kilinc  Ocak 11, 2014

  Oncelikle bilgiler icin cok tesekkurler her ne kadar 100 de 100 dogru diyip inanabilicegim kadar guvenilir gelmesede.. (Bu tavrim bilincaltinda olusan turkce makalelere karsi bir onyargidanda kaynaklaniyorda olabilir, hele ki budenli extreme analiz bilgilerini bukadar kesin bir sekilde acik gorunce,sonuc olarak hicbirseye kesin inanmamak ama kafanin bir tarafinada yer etmek ogrenmek endogrusu olucagini dusunuyorum.
  Yanlis anlasilma olmasin sadece tekrar degerlendrilmesi gereken bir makalenin icindeki kucuk bir uyumsuzlugu sizlere sunacagim

  Not: Tasarlanan düşüncelerde kişi eğer öyle bir şeyi hayal edemiyorsa geçmişteki bir anıyı düşünür ve sola bakar. Sözgelimi Hawai?de kumsalın üstünde yattığını düşün dediğinizde, eğer kişi Hawai ve Hawai kumsalı ile ilgili bir şey görmemişse, geçmişte gittiği bir kumsalı hatırlayıp orasını Hawai gibi hayal edecek ve böylece sola bakacaktır. Bu konuya dikkat edilmelidir.

  HATA:Eger kisi hawai ve hawasi kumsali ile ilgili birsey gormemisse,kisi daha once deneyimledigi bir kumsali hafizasi sayesinde imajine edicegi belirtilmis
  Ama kisi zaten hawai ye gitmisse ve ona hawai yi imajine etmesini soylediginizde o artik imajineden cokdan cikmis zorunda olucaktir.Kisi zaten orayi deneyimlemistir ve siz onu soyler soylemez hafizasi onun imajine yetenegini engellemek zorunda kalicaktir.Tabi extra bagzi komutlar gelmezse!

 46. Doga Kilinc  Ocak 11, 2014

  Tekrar tesekkurler , Ben Canadadan yaziyorum psikolojik hazirlik ogrencisiyim
  Hatalarim benim yorumlarimdir,kimseyi kabaca duzeltmek istemem.
  Tesekkurler, sevgi ve isik herzaman yaninizda olsun <3

 47. mustafa  Ocak 14, 2014

  inanmam için bunu yasamam lazım…

 48. Onur  Ocak 14, 2014

  Hakan abi gercekte teknigin mükemmel uzman degilim ama hayran kaldim. Bir sorum olacakti. Bunlari deneyecek ne kadar zamanin vardi. Nasil ve nerden oğrendin. İyi günler.

 49. Onur  Ocak 14, 2014

  Bu arada yasim 12 boyle seylere merakliyim.

 50. BERKE  Ocak 16, 2014

  gerçektende işe yarıyor süpersin hakan abi

Yorum Ekle