NLP Tekniği ile Karşınızdaki İnsanın Düşüncesini Nasıl Okursunuz?

Nöro Linguistik Programlama kısa adı ile NLP’nin Göz Erişim İpuçları tekniği ile bir düşünce okuma oyununun nasıl yapıldığını sizinle paylaşmak istiyorum.

Kısaca NLP nedir?: NLP Düşünce süreçlerinin nasıl işlediğini inceleyen ve olumlu-olumsuz düşüncelerin hızlı değişimi için yöntemler içeren bir teknikler bütünüdür.

NLP Göz Erişim İpuçları Nedir?: Şimdi hemen evinizdeki birisinin yanına gidip şu soruyu sorun, örnek olarak annenize sorduğunuzu varsayalım; Anne eski oturduğumuz evde kaç pencere vardı? Annenizin gözlerine bakarsanız, hemen sol yukarıya gittiğini görebilirsiniz. İnsanların %70’i geçmiş resimleri hatırlamak için sol yukarıya bakar, %30 ise sağ yukarıya..(daha çok solak olanlar sağ yukarıya bakar)

İnsanlar belli şeyleri hatırlamak için gözleriyle belli yerlere bakmak durumundadırlar. Mesela yukarı bakarak ağlayamazsınız, ağlayan, depresyon içinde olan insanlar hep aşağıya doğru bakarlar, çünkü dokunsal ve hissel duyguları hissedebilmek için aşağıya bakmalıyız. Mesela bir çocuk ağladığında yukarı bakmasını sağlarsanız ağlaması kesilecektir, kadınlar da zaten çoğu zaman makyajları akmasında diye duygulu anlarında yukarı bakarak ağlamalarını kontrol edebilirler ya da etmeye çalışırlar. (Sağdaki resimde olduğu gibi)

Yani kısaca göz erişim ipuçları insanların görsel, işitsel ve dokunsal(hissel) duygularını tespit etmek için kullanılan bir sistem. NLP’de bu teknik, kişiler sorunlarını anlatırken, görsel bir şeye mi, yoksa işitsel, dokunsal bir şeye mi odaklandıklarını tespit etmek için kullanır.

Size öğreteceğim oyuna gelmeden önce Göz Erişim İpuçlarını hemen öğrenelim.

Sol Yukarı: Geçmiş ile ilgili bir resim düşünüyor. Mesela kişiye ortaokulunun duvarının boyası ne renkti? diye soru sorarsanız, o geçmişteki görsel bir anıyı hatırlamaya çalışacağı için sol yukarı bakacaktır.

Sol Yana: Geçmiş ile ilgili işitsel bir anı düşünüyor. Örnek olarak dinlemekten en çok hoşlandığın şarkı hangisi? diye sorarsanız, kişi sol yana bakacaktır. (Yazının sonunda, bu konuda yapılan yanlışlarla ilgili bir hatırlatma yapılacaktır.)

Sol Aşağı: Geçmiş ile ilgili dokunsal bir anı düşünüyor. ‘Sıcak bir banyoya girdiğin bir zamanı düşün ve sıcaklığı hisset’, sorusu onun sol aşağıya bakmasını sağlayacaktır.

Sağ Yukarı: Görsel olarak oluşturduğumuz resimleri düşünürken buraya bakarız, örnek soru: ‘Nasıl bir evin olmasını isterdin, şekli ve bahçesi nasıl olurdu?’

Sağ Yana: İşitsel tasarlanan sesler. Ör: ‘Suyun altında sesin nasıl duyulur?’

Sağ Aşağı: Tasarlanan dokunsal hisler, içsel diyaloglar. Örnek olarak, ‘Hawai’de tatile gittiğini düşün ve sıcak kumların üstüne yattığını hayal et, sıcak kumları hissediyor musun?’

Not: Tasarlanan düşüncelerde kişi eğer öyle bir şeyi hayal edemiyorsa geçmişteki bir anıyı düşünür ve sola bakar. Sözgelimi Hawai’de kumsalın üstünde yattığını düşün dediğinizde, eğer kişi Hawai ve Hawai kumsalı ile ilgili bir şey görmemişse, geçmişte gittiği bir kumsalı hatırlayıp orasını Hawai gibi hayal edecek ve böylece sola bakacaktır. Bu konuya dikkat edilmelidir.

Karşınızdaki İnsanın Düşüncesini Nasıl Okursunuz?

Şimdi gelelim oyunumuza… Oyun şöyle, ilk önce karşınızdaki kişiye üç soru soruyorsunuz, sonra bu üç sorudan birini düşünmesini istiyoruz ve biz onun düşündüğü şeyi biliyoruz.

Nasıl? Eğer yukarıdaki yazıyı okuduysanız zaten tekniğin büyük kısmını anlamışsınızdır.

1) İlk önce karşımızdaki kişiye oyun oynayacağımızı filan söylemeden direk, ‘En uzun boylu arkadaşın kim?’ diye soruyoruz ve o düşünürken gözlerine bakıyoruz. Muhtemelen sol yukarıya bakacaktır. Bu birinci adımdı…

2) Şimdi ona ‘Suyun altında sesin nasıl duyulur?’ diye soruyoruz, muhtemelen sağa yana bakacaktır ama bunun hayalini kuramazsa sol yana da bakabilir.

3) Şimdi de ‘Buz gibi bir küvetin içindesin, onun soğukluğunu hissetmeni istiyorum’, Bunu söylediğinizde de muhtemelen sol aşağıya ya da sağ aşağıya bakacaktır.

Tamam şimdi sıra geldi son soruya… ‘Şimdi düşündüğün üç şeyden birini tekrar düşün ama bana söyleme sadece düşün ve iyice düşün’. O bunu düşünürken biz onun gözlerine bakıyoruz ve eğer yukarı bakıyorsa hemen cevabımızı veriyoruz: ‘Şu anda en uzun boylu arkadaşını düşünüyorsun.’ Eğer sol yana bakıyorsa, ‘Şu anda suyun altında sesinin nasıl duyulduğunu düşünüyorsun.’ ve eğer aşağıya bakıyorsa, ‘Şu an buz gibi bir suyun soğukluğunu düşünüyorsun’ diyeceksiniz.

Ben bu tekniği NLP çalışmalarında kişiler Göz Erişim İpuçları konusunda kendini daha hızlı geliştirsin diye öğretiyorum. Çünkü bir şeyi oyunla öğrenmek çok daha kolay oluyor.

Önemli Hatırlatma: Bu teknikleri uygulayanlar başta bazı hatalar yapıyorlar. Mesela kişiye dokunsal bir anı düşündürmek için şöyle bir soru sorduğunuzu varsayalım: ‘Buz gibi bir küvetin içindesin, onun soğukluğunu hissetmeni istiyorum.’ Şimdi bu sorudaki amaç kişinin aşağıya bakmasını sağlamak ama çoğu insan ilk önce yukarıya bakıp küveti zihninde görecektir, sonra aşağıya bakacaktır. Eğer aşağıya bakmıyorsa sadece küvetin resmini ve suyun resmini zihninde oluşturuyor ama soğukluğu ve suyu hissetmiyordur. Bunu hissettirmek de sizin ustalığınıza kalıyor, eğer ses tonunuzu iyi kullanamazsanız kişi bunu hissedemeyecektir. İlk denemelerinizde çok iyi sonuçlar beklemeyin ama ne kadar çok yaparsanız o kadar çok ustalaşırsınız.

Adım Adım Ustalaşma;

Eğer yeni başladıysanız, hemen hepsini denemeyin ve ilk önce sadece çevrenizdeki insanlara,

En uzun boylu arkadaşın kim?

Evinizde kaç pencere var?

Suyun altında sesin nasıl duyulurdu? gibi sorular sorun ve göz hareketlerini kontrol edin, eğer doğru yerlere bakıyorlarsa bir sonraki adıma geçin.

Oyunu üçlü değilde ikili yapın, eğer ikili de başarılı olursanız, üçlü yapmaya başlayın.

Bol bol uygulama yapın, yorumlarınızı bekliyorum :)

Sevgilerle, Hakan.

199
  İlgili Yazılar
 • No related posts found.
 • İslam

  Abime yapıorum bilgisayarına bakmaktan bana bakmıyor :D

 • Daha denemede ama deniycwm

 • canan

  anneme sordum bana bakarak soyledi

 • hüseyin

  Hakan Bey, bir süredir bu konuyla ilgileniyorum. Çeşitli kitaplar okudum, kişiler üzerinde denedim. Etkili ve güzel konuşabilmek için uzun süre çalıştım. Fakat sizin kadar olabilir miyim bilmiyorum. Bana tavsiyeler vermenizi umuyorum yani nasıl bir yol izleyebilirim. Bana mail yoluyla ulaşırsanız çok sevinirim, iyi günler.
  [email protected]

 • bekir

  hakan bey,yapıyorum ama anlamadıgım bişey var.Zihin okuma teknigindeki videolarda en,burası,kendi gibi kelimeleri nasıl buluyorsunuz?bu kelimeler duygusal bir çagrışım yapmaz.Ayrıca zihin okuma yöntemini hep tutturabiliyor musunuz merak ediyorum,selamlar!

 • hakan abi işe yaradı sevgilimle evde oynayıp duruoruz

 • Nihal

  Merhaba.Biz düşüncesini okumak istediğimiz insanın ne düşündüyünü bilmiyorsak o zaman insanın zihnini nasıl okuruz.Lütfen cevablandırın.

 • Yav hakan abi ben sorunca dimdik bakıyorlar

  Ne yapmalıyım ???

 • elif

  .

 • özlem ata

  merhaba, peki bunu yapmış olmak bu soruların bilgisini öğrenmekte ki amacımız nedir?

 • Ali

  Hakan bey uygulama gerçekten işe yarıyor paylaşim için teşekkürler … Hipnoz kitabının güncellenmiş hali henüz yüklenmemiş sanırım siteye merakla bekliyorum.

 • tugce

  ben kardeşime denedim işe yaradı :D ama buz gibi küveti beceremedim ama daha deniycem bu iş hoşuma gitti :D :D bilgiler için teşekkürlerr

 • Muraz

  Arkadaşıma yaptım, ama gözlerimi hiç kımıldatmıyor sadece bana bakıyor, bunun için ne yapa bilirim?

 • senem nur acar

  Tekniklerinizi okuduktan sonra, aynı adımları uygulayarak 1 kişide 3 kere denedim, ve hepsi de doğru yanıt çıktı. Siz mükemmelsiniz. İşinizde gerçekten usta birisisiniz. Sıradan değil..

 • ihsan

  Hakan Bey, bir süredir bu konuyla ilgileniyorum. Çeşitli kitaplar okudum, kişiler üzerinde denedim. Etkili ve güzel konuşabilmek için uzun süre çalıştım. Fakat sizin kadar olabilir miyim bilmiyorum. Bana tavsiyeler vermenizi umuyorum yani nasıl bir yol izleyebilirim. Bana mail yoluyla ulaşırsanız çok sevinirim, iyi günler.
  [email protected]

 • Ben bu yazdıklarınızı çok beğendim ama benim aradığım bu değildi, ben aklından ne geçiyorsa aynı şekilde okumak istiyorum. Ama bu imkansız heralde

 • mert

  kardeşimde işe yaradı devamı gelirse bekliyorum mesela tuttuğu syıyı bulma

 • hatice

  Bende bi tane video özledim bu konuda önce 1 sen 10 a kadar rakamlari saydirdi sonrada banka sifrasi ni bildi bu nasip oluyor numaraları sayarken mi gözlerine vakti ??

 • Hakan bey, gerçekten çok yakından ilgileniyorum konularınızla. Kitaplar bitirdim ve çevremdekilere yaptığımda olumlu tepkiler aldım. Sizden rica bunları daha çok öğrenmek isteyen bir öğrencinize ulaşıp sizinle görüşmek ve daha iyi olmak istiyorum.Lütfen bana ulaşın. :) Teşekkür ederim :)

 • Mustafa Urgur

  Hakan abi ben henüz 17 yaşındayım ve bu tür konulara çok meraklıyım beden dili ve düşünce okuma konularını iyice öğrenmek istiyorum yeni başladım sayılır neler yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim Teşekkürler :)

 • elif

  Yazılarınızı ve seminerlerinizi takip etmek istiyorum

 • vildan

  herkeste bildim fakat bazıları gözlerini hiç oynatmıyor.

 • armağan turgut

  annem ve birçok kişiye yaptım 10 kişiden 8’in de işe yaradı.2 kişide bana bakmaktan göz ipuçlarını sergileyemedi :)
  uzun zamandır bu konuda araştırmalar yapıyorum ve doğru bir yol bulamadım sonra bu siteyle karşılaştım,denedim şimdi çevremdeki kişiler tarafından”Yüce Sezar”mışım gibi tepkiler alıyorum :D :D

 • Halil Uzun

  Çok eski bilgiler ve teknikler. Bu bilgiler yazılıp çizilirken bilişim ve iletişim gelişmemişti. Şimdi mobil çağdayız ve emin olunuz ki insanların beyinlerinde facebook, instagram ve twitter da beğni varmı, paylaşım yapıldı mı gibi sorular beyinde cevaplanmayı beklerken sizin sorduğunuz soruların bir anlamı olmuyor. Bide insanlar akıllı telefonlara sabit baktıklarında ne size bakıyorlar nede sağa sola bakıyorlar cevap verirken. O yüzde uzun yıllar yöneticilik yapmış birisi olarak bu meselelere kafa yormayın. Gözünüzün içine baktırabiliyor musun geri boş.. Saygılar.

 • Pingback: NLP Tekniği ile Karşınızdaki İnsanın Düşüncesini Nasıl Okursunuz? | ayyildizdanismanlik()

 • Yasin

  Hakan abi bu uygulamalar basit ben daha bilimsel insanın ne düşündüğünü durup dururken gözünden anlayabileceğim bi bilgi istiyorum

 • sedat

  İyide zihin okuma tekniği nerde bu işin bu sorulara verilecek cevap zaten ortada önemli olan sorduğumuz sorunun değil karşımızdaki insana bir şeyler sormadan zihnini okuyabilmek

 • Abim başını telefon dan kaldırmadı

 • ıkı kışiye söyledim bana odaklanarak söyledıler ve butun sorularda gözleriyle daire çizdiler :)

 • kardeşimde denedim işe yaradı. bu bilgiler için teşekkürler

 • burak

  evet işe yaradi hemen yukariya bakiyo

 • okan

  Telepati hakkında bilginiz varmı hakan abi

 • özkan

  ben bu dedıklerınızı sorularınızı cok basıt buldum ben karsımdakı ınsanın aklından bır ısım tutmasını soyluyorum ve bılıyorum gozlerıne bakmadan hıc yanılmadan 5 sanıyemı alıyor hatta aklından 3 ısım gecır pes pese dıyorum ve bırınde dur dıyorum gecırdıgı ısımlerı sırasıyla bılıyorum sayı ısım 3 cumlelık kelıme ornek bugun dısarı cıktım gıbı gun gectıkce kelıme eklıyorum ve hıc yanılmadan tek seferde soyluyorum kımsenın gozlerıne bakmadan ve kendı gozlerımı kapatıp soyluyorum ben ıstersenız suanda calıstıgım bır seyı sızın ustunuzde deneye bılırım mesela bır arkadasımı dusunuyorum yanlız bır odada 5 sanıye kadar ısmını gozlerım kapalı tekrarlıyorum 3 defa ıcımden sesızce ve ısıgın kapandıgını ve odanın zıfırı karanlık oldugunu hayal edıyorum ve gozlerımı actıgımda oda zıfırı karanlık gozlerım acık 3 defa tekrar sessız bır sekılde dusundugum arkadasımın ısmını tekrarlıyorum benı ara benı ara benı ara dıyorum 3 defa ve telefonum onumde duruyor arayan kısı o oluyor ve odanın ısıkları gozumde gerı gelıyor aydınlık oluyor yanı gozum gene ve acıyorum neden benı aradın dıyorum ıcımden geldı bılmıyorum dıyor bunu kac kısının yanında denedım cevremde denedıgıme sahıt olanlar benımle ıletısımı kestı :) ve sımdı kımseye anlatmadan kendımı gelıstırıyorum yanlız basıma her hıkaye gercektır masaldıye bırsey yoktur bunu unutmayın saygılar

 • busra

  Saga bakarken hayal veya yalanda kurabilir. Size yalan atani anlayabilirsiniz

 • defne

  ben bunu denedim ama olmadı genellikle yaotığım kişilerin hepsi sağ yana ya da bana bakıyor ne yapabilirim.

 • ece

  Hakan Bey, bir süredir bu konuyla ilgileniyorum. Çeşitli kitaplar okudum, kişiler üzerinde denedim. Etkili ve güzel konuşabilmek için uzun süre çalıştım. Fakat sizin kadar olabilir miyim bilmiyorum. Bana tavsiyeler vermenizi umuyorum yani nasıl bir yol izleyebilirim. Bana facebook yoluyla ulaşırsanız çok sevinirim, iyi günler.
  FACEBOOK ADIM ECE MELİKE BİRDAL…

 • yalın

  direkt olarak bana bakarak cevap verdi diyen kişiler var ve katılıyorum onlara.Direkt olarak bize bakıp cevap verirken düşünmeden mi cevap veriyorlar acaba diye sorabilir miyiz?
  diğer bir aklımdaki de ”soru sormadan sadece konuşma esnasında bunu anlasak” düşüncesi ne kadar sağlıklı?

 • alibaba

  Teşekkürler verdiğiniz öğrenildiğinde kişiye hayatta yardımcı olabilecek bilgileriniz için gerçekten çok önemli ipuçları paylastiginiz karşındaki insanı tanıyabilme açisindan veya doğru söyleyip ya da yalan söyledigini anlama bakimindan yurtdışında bu teknik ile criminal olan polis olay cözüyor

 • alibaba

  Arkadaşlar konuya birazcık daha adapte olursanız ciddiye alırsanız bu konunun gerçekten insan hayatında faydalı olabileceğine inanıyorum ben bu tekniği ve vücut dili tekniğini ile çok problemleri çözdüm çoğu kişi abisinden yada annesinden onlara bakmamalarindan şikayetçi konuya adapte ve ciddiye alma konusunda bunu bahsetmiştim çalışacaksınız ciddi kişilerle çalışın mesela işi olmayan olabilir ya da telefonu olmayan telefonla oynamiyan cada sizi ciddi ye alan !!!

 • Hikmet

  Iyi günler Hakan bey ! Sizinle sanal olarak yeni taışdım. Ve ilk tanışlıktan çok memnunum. Sizin her kes için önem taşıya bilecek çalışmalarınızı seve seve takip edecem. Harikasınız !

 • oguz

  Benim en büyük yeteneğin kuvvetli hislerim ve gelecekte olan olayları görmek ve uyarmak

 • ilayda

  ben ilk denemede kardeşime ve kuzenime sordum ve bildim :D

 • Pingback: ECZANEDE MÜLAKAT -1 | Eczane Yönetimi()

 • fatma

  Hakan Bey ben ilk okuduğumda öncelikli olarak okurken kendi üstümde denedim ve gerçekten çıktı. Tesekkür rderim bilgileriniz için.

 • fatma

  Hakan Bey ben ilk okuduğumda öncelikli olarak okurken kendi üstümde denedim ve gerçekten çıktı. Teşekkür ederim bilgileriniz için.

 • cengiz han

  Peki yalan söyleyenleri nasıl bileceğiz bunun kanıtlanmış bir tekniği varmı ? varsa yayınlarmısıznız tşk. ler

 • Şeyma

  Karşıdaki kişinin düşüncesini bilmiyorsak ne düşündüğünü nasıl anlarız cevabınızı 4 gözle bekliyorum sevgiler

 • Zuhahaha

  Ben anladım ya direkmen gözlerimin içine bakarsa nasıl anlarım ???

 • Habbola cubbaalal gulugulu comeli