Mevlana Terapi, Tasavvuf Eğitimi

hakanmenguctahran

Tahran

Tahran ve Tebriz’de Mevlana Terapi üzerine, tasavvuf eğitimi aldım.

Hz. Mevlana eserlerini Farsça yazdığı için Farsça öğrenmenin Mevlana ve Şems’i anlamada çok önemli bir adım olacağına inandım. Eğitim ve öğretim hiçbir zaman bitmeyecek bir süreç. Bana küçük yaşlarda musiki hocalarım şu sözü öğretti: ”Ben oldum demek ben öldüm demektir.” Bu yüzden hayatım boyunca bir öğrenme aşığı oldum.

Yunus Emre ‘olduğunu zannedenler‘ için demiş ki;

Aşk ile gelen erenler, aguyu nuş eder,
Topuğa çıkmayan sular, deniz ile savaş eder. ¹

Yani aşk ile gelen erenler, zehri, bal şerbetine dönüştürür,
Topuğa çıkmayan sular, deniz ile savaş eder. Burada da demek istiyor ki, daha ayağın topuk seviyesine ulaşmamış bir su parçası, deniz ile boy ölçüşmeye kalkar.

Burada Yunus Emre, çok az bir bilgi seviyesine sahip kişilerin, her şeyi bildiğini zannetme gafletinden bahsediyor ve şöyle devam ediyor;

Dostdur bizi okuyan, üzerimize şakıyan,
Şimdi üç buçuk okuyan, derin tanışman olur.

Mevlana Terapi eğitimi ve yaklaşımı dünyaya akıl gözü ile değil kalp gözü ile bakmanın yöntemlerini öğretiyor. Kalp gözü ile baktığınızda çevrenizde gelişen olaylara farklı açılardan bakabiliyorsunuz. Artık her olay sizin için bir derse dönüşüyor. Sabrı, tevekkülü idrak ediyorsunuz. Bu konuşmanıza, duruşunuza yansıyor.

Mevlana Terapi eğitiminden öğrendiklerimi seminerlerimde, tasavvuf sohbetlerimde paylaşıyorum. Elimizden geldiğince de paylaşmaya devam edeceğim. İnşallah biz de bu gök kubbede hoş bir sada bırakabiliriz. Mevlana Terapi ve tasavvuf eğitiminde bana destek olan tüm hocalarıma teşekkür ederim.

 

Hakan Mengüç

iran_mesnevi mevlana_terapi

neyzenhakanmenguc

 

 1. Yunus Emre Divan, s. 158
2
  İlgili Yazılar

Yorumlar

 1. Hüseyin  Ağustos 24, 2018

  Hakan bey, inanır mısınız ne diyeceğimi bilemiyorum.Tasavvufu bilmememe rağmen,aradığım şeyin bu olduğuna karar verdim.Teşekkür ediyorum sizlere…

 2. Zeki Aslan  Kasım 25, 2018

  Bazı insanlar, Yunus’un şiirlerini okuyunca, “Yunus gibi” olacaklarını zannederler. Kitap okumakla “ol”unmaz, sadece kitap yüklü olunur. Yunus gibi olmanın formülünü, Yunus’dan öğrenelim:
  “Hocalar, müftüler cümle geldiler,
  Kitaplarını hep bir yana koydular,
  “Sen bu ilmi kimden aldın” dediler,
  Bir kâmil mürşide varmayıncolmaz.”
  ———
  Evet. Onları “ol”duran, bir veli-mürşide tâbiiyyetleri idi. Mevlana’yı “Mevlana” yapan, mürşidi Şems Tebrizi idi.
  Eğer bir kimse, onlar gibi olmak isterse, mutlaka bir veli-mürşide tâbi’ olarak yaşamalıdır.

Yorum Ekle