Küçük Değişimler Hayatınızda Dev Sonuçlar Almanızı Sağlar

Merhaba,

Size küçük değişimlerin hayatımızda aslında nasıl büyük farklar yarattığından bahsetmek istedim bugün.

Hayatımızın değişmesi için ne yapıyoruz acaba? Gerçekten her gün hedeflerimiz için bir şeyler yapıyor muyuz? Ki hedefiniz her şey olabilir, vücudunuzu şekle sokmak, araba almak, işi bırakıp bir çiftliğe yerleşmek, kitap yazmak ya da gitarist olmak. Ne yapıyoruz hedeflerimiz için? Yoksa hiçbir şey yapmıyor muyuz?

Hiç bir şey yapmayarak da bir şeyler yapıyoruz aslında? Daha doğrusu bence hiç bir şey yapmamak diye bir şey yok. Mutlaka bir şeyler yapıyoruz. Belki yatıyoruz, televizyon izliyoruz, oyun oynuyoruz ya da yemek yiyoruz. Bir şey yapmamak diye bir şey yok. Ve ne yapıyorsak ister istemez bunlar geleceğimizi şekillendiriyor.

Yarınımızı bugünümüz şekillendiriyor, bu yüzden bugün ne yapıyorsunuz? Ufak bir değişimle bugün hayatımızda bir karar alalım.

Ufak bir değişimin hayatıma ne gibi bir katkısı olabilir ki? Sorusu gelir akla hemen.
Aslında her şey ufak değişimlerle olur ama biz genelde hep o son anları görürüz tvlerde ya da okuruz gazetelerde?

Japonya?dan İstanbul?a doğru yol alan bir gemi, rotasında bir santimetrelik bir sapma yapsa 6 ay sonra İstanbul yerine Güney Afrika?ya varmış oluyor. 1 santimetre bunu yapabiliyor.
Ama dümen elinizdeyken o bir santimetreyi farkedemiyorsunuz, o bir santimetre gözükmüyor bile.

Ya da aynısı kendinizde de olmuyor mu? Yıllar önceki fotoğraflarınıza baktığınızda ancak değiştiğinizi anlıyorsunuz.

Bugün alacağınız ufak bir karar yapacağınız ufak bir eylem istikrarlı gittiğinizde hayatınızda dev bir sonuç yaratacak. Bir santimi asla küçümsemeyin.

Ama asla küçük değişimleri de hafife almayın. Bugün atacağınız bir mail, yazacağınız kitabın bir paragrafı, hedefinizle ilgili 10 dakikalık plan hayatınızda büyük bir etki yaratacak. Her futbol maçını izlediğinizde verdiğim o frikik örneğini düşünün.

Yıllar önce Potansiyelimi geliştirmekle ilgili kitapları tekrar tekrar okuyordum ve başta bıktım artık bunlardan, hayatımda hiç bir değişiklik yok diyordum. Aynısını Ney enstrumanını öğrenirken de demiştim. Hocam bir parçanın notalarını verdi ben hep aynısını çalışıyorum ama hiç bir gelişme görmüyordum. Ta ki kendimi sahnelerde görene kadar.

Ama ne olursa olsun ben hep devam ettim. Sürekli devam ettim. Nasıl ki her gün yemek yiyorsam, her gün zihnimi o kitaplarla besledim, Ney öğrenirken de ney çalan insanların videolarını izledim. Ney kayıtları dinledim. Sürekli kendimi enerjik tutup çalışacak güç oluşturdum kendimde. Her gün belki küçük şeyler yaptım ama bugün o küçük şeylerin büyük sonuçlarını yaşıyorum. İstanbula taşınmak istiyordum taşındım. Ulusal bir kanalda Televizyon programı yapmak istiyordum yaptım. Tanınmış, topluma mal olmuş kişilere psikolojik destek olmak istedim, oldum ve hala oluyorum. Milli sporculara bildiğim tekniklerle faydalı olmak istiyordum, oldum. Hatta aralarında dünya şampiyonu olan dahi var.

Son olarak şunu söylemek istiyorum. Küçük şeyleri önemseyin.

Mükemmellik küçük şeylerden oluşur ama mükemmellik küçük bir şey değildir.
Gerçekten muhteşem bir potansiyeliniz var. Başkalarının onu köreltmesine izin vermeyin.

Sevgilerimle, görüşmek üzere.

 

5
  İlgili Yazılar

Yorumlar

 1. Hezarfen  Mart 24, 2013

  “Başlamak için mükemmel olmak zorunda değilsin;ama mükemmel olmak için başlamak zorundasın:)”

 2. Hakan Mengüç  Mart 24, 2013

  kesinlikle :)

 3. seda..  Mart 24, 2013

  başlamak için güç,cesaret,öz güven,zeka,yaratıcılık vb. tüm özellikleri kendimde görmeme rağmen hedefsizlikten ölmek üzereyim.bir çıkış noktası ya tek bir çıkış noktası bulsam çıkacam ve koşacam ama yok! hedefsizlik kanserden beter.zaman geçiyor ömür bitiyor ve ben hala olduğum yerde sayıyorum…

 4. ulku  Nisan 4, 2013

  yazılarınız ferahlık ve ilham veriyor teşekkür ederiz Hakan Bey

 5. Hakan Mengüç  Nisan 6, 2013

  Teşekkür ederim yorumunuz için.

Yorum Ekle