İleri Beden Dili Okuma Sanatı

Ben insan psikolojisi ve hipnoz üzerine çalışan, araştırma yapan birisi olduğum için insanların en küçük davranışlarını bile farketmek zorundayım.  Sözgelimi ben bir kelime söylediğimde karşımdakinin hemen o kelimeye verdiği tepkiyi hissederim ve ona göre devam edip etmeyeceğime karar veririm.

Tabii bazı insanlar duygularını saklamayı diğer insanlardan daha iyi beceriyorlar, bu farkı anlamak için çocukları örnek verebiliriz; çocuklar yalan söylediğinde, utandığında veya yanlış bir şey yaptıklarında bunu beden dillerinde açıkça görürsünüz ama büyüdükçe bunu saklamayı öğrenirler. Fakat insanları okumayı bilirseniz büyüklerin de yalanlarını rahatlıkla görebilirsiniz.

Başta dediğim gibi ben bu alanda uzmanlaştığım için dünyada bu konudaki en iyileri bulmak ve onların çalışmalarını takip etmek zorundayım. Klasik beden dili kitaplarından bahsetmiyorum, onları zaten okudum, kaldı ki klasik beden dili kitaplarını okurken de zeki bir okuyucu olmanız gerekiyor, çünkü o kitaplardaki bazı hareketler kendi kültürünüzde işe yarayamayabilir veya bir karşılığı olmayabilir. Fakat küreselleşen dünyada beden dilinin artık evrenselleşmeye başladığını da unutmamak lazım.

paul_ekmanKonumuza dönersek beden dili araştırmaları yaparken Dr. Paul Ekman ile tanıştım, kendisi klinik psikoloji mezunu ve 1948 yılından beri insanların yalan söyleyip söylemediği üzerine çalışıyor. Yaptığı çalışmaları, aldığı ödülleri ve hakkındaki diğer bilgileri öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayın. Sitesinde Lie to Me adlı dizinin kendisinden esinlenerek yapıldığını okudum ve hemen Lie to Me dizisini buldum sonra da iyi bir izleyicisi oldum.

Paul Ekman beden dilini bir ileri aşamaya taşımış ve insanların (yüz) mimiklerini okuma konusunda uzmanlaşmış. İlginçtir ki yüz ve mimiklerin yalan söyleme olasılığı beden dilinin yalan söyleme olasılığından daha az, şeytan ayrıntıda gizlidir lafı hayatın her alanında olduğu gibi burada da karşımıza çıkıyor.

Bu konuda elimde çok materyal olduğu için bu konuyu bir kaç yazı dizisi şeklinde paylaşacağım ve bazı videoların analizlerini size diğer yazılarımda yapacağım.

İlk önce Foxlife adlı sitenin eklediği, Lie to Me dizisinden bir kaç ipucu alalım.

hor_görmekorku_ifadesimutluluk_ifadesi

Resimlerin ve yazının devamı için buraya tıklayın…

7
  İlgili Yazılar
 • No related posts found.

Yorumlar

 1. Amazonik  Kasım 14, 2011

  İnsan herkese yalan söyleyebilir ama kendisine ihanet edemiyor demek ki..İnsan hem yalan hem gerçek öyle ise..Olduğu gibi görünüyor da görecek göz gerekli demekli..Sözü değiştirelim mi..”Ne olursan ol,anlarım !İstediğin gibi olabilirsin nasıl olsa benden kaçmaz ”(kahkaha efekti)…Bir de bedeni ile atmayı öğrenir ise.Yalanı bazen bir teknik olarak düşünüyorum.Kimin elinde ve ne amaçla kullanıldığının önemli olduğu bir teknik..Yine yazdıkça derinleşecek konu az çok bildiğiniz ve anlatmak istediğimi anladığınız gibi..Ama konu ile şu an için bir ilgisi yok..Ama isterseniz yazarım..

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.İçten,güzel gülümsemeler…Hor görmek ..dikkat çekici..Bunu kalasik duruş olarak benimseyenler var..Bedeninin en doğal parçası gibi..En iyileri izlemeyi ben de çok severim….

 2. Amazonik  Kasım 14, 2011

  Bu konu ile ilgili bir yazı yazacağım,belki bir hikaye belki bir masal ve az önce düşündüğüm biraz felsefeye kaçan düşünceleri de içerisinde kullanacağım.Dolayısı ile size de haber vereyim de bilin.Hazır gelmişken konu boşa gitmesin :)))

 3. Amazonik  Kasım 14, 2011

  Sizin konu boşa gitmez de benim aklıma gelenler diyorum boşa gitmesin..Yalanın felsefesini yapayım yani.Aceleden amacını aşabilecek ya da yanlış anlaşılmaya müsait cümleler kurabilirim öyle algılanabilme ihtimali üzre bu yorumu da bırakayım da..:)

 4. Süreyya Yücetaş  Mart 7, 2012

  Lie to me adlı dizinin sıkı takipçisiyim ve izlerken çok şey öğrenmek mümkün.

 5. esrra  Aralık 3, 2013

  Kendi bloğumda erkeklerin beden dili konularına değinmeye çalışıyorum ama amatörüm özellikle erkeklerin beden dilini öğrenebileceğim bir seminer veriliyormu? lie to me elbette favori )))

 6. ege mutlu  Aralık 16, 2014

  beden eğtimi beden diligibi bunları öğrenebilir siniz beden dili nedir 69 yazın o.dev e gonder

Yorum Ekle