Kelimelerin İnsan Hayatındaki Gücü

kelimeler_psikodilbilim

Kullandığınız kelimeler hayatınızı ne kadar etkileyebilir?

Çok, hem de çok. Bunu inceleyen psikolojinin bir alt alanı bile var. Adı ‘Dönüşümsel Dilbilgisi’, ‘Psikodilbilim’ de deniyor. Kuruculuğunu da Noam Chomsky yapıyor. (Ayrıca Edward Sapir ve Prof. Benjamin Lee Whorf‘da bu alanda araştırmalar yapmış ve hipotezleriyle bu alana katkıda bulunmuşlardır.)

Noam Chomsky özellikle herhangi bir durumu ifade etmek için kullanılan kelimenin psikolojik ve sinirsel durumda farklılıklar yarattığını gözlemlemiş. Sözgelimi şöyle dediğinizi varsayalım, ‘Olayların nasıl bu hale geldiğini anlayamadım’, bir başkası da aynı durumu şöyle açıklasın, ‘Mahvoldum’. Sizce ‘mahvoldum’ kelimesi ile ‘Olayların nasıl bu hale geldiğini anlayamadım’ size aynı durumumu yaşatır?

“Kelimeler, tecrübelerimizi dizdiğimiz ipliktir”

Aldous Huxley

Kelimeler bizi güldürebilir, ağlatabilir, yaralayabilir ve iyileştirebilir. Bir Can Yücel şiiri dinlerken hüzünlenebilir, Cem Yılmaz‘ı dinlerken kahkahalara boğulabilir, çocuğunuzdan ya da en yakın arkadaşınızdan gelen bir söz sizde baş ağrısı yapabilir ya da sevgilinizden gelen güzel bir söz sizi dünyanın en mutlu insanı yapabilir.

Bunları hepsi kelimedir ama etkileri çok güçlüdür.

“Kelimelerin gücünü bilmeden, insanı anlamak imkansızdır.”

Konfüçyus

kelimelerin_gucu

İster öğrenci, ister öğretmen, ister psikolog olun, kelimelerin gücünü her an kullanacaksınız ve bunları bilinçli bir şekilde kullanıp hayatınıza uygularsanız, kendinizde  ve çalışma yaptığınız diğer insanlarda müthiş değişimler görmeye başlayabilirsiniz.

Ayrıca kelimelerin insan hayatındaki önemi bizim kültürümüzde de iyi bilinen bir şeydir, hatta bu konu ile ilgili atasözlerimiz bile vardır;

Tatlı dil yılanı deliğinden

Acı dil akıllıyı çileden çıkarır.

En keskin ve tehlikeli silah dildir.

Silah yarası geçer, dil yarası geçmez.

Silah bir kere, dil bin kere öldürür.

Gördüğünüz gibi bayağı ağır ifadeler var :)

Dr. Masaru Emoto da kelimelerin suyu nasıl etkilediğini gösteren araştırmalar yaptı. Masaru Emoto bu konudaki ilk çalışmasını 1999 yılında yayınladığı ‘Sudan Gelen Mesaj’ isimli kitabıyla duyurmuştur. Sonraları, daha fazla tanınmasına yol açan 2004 yapımlı What the Bleep We Know belgeselinde, çalışmalarına yer verilmiştir, aşağıda izleyeceğiniz ufak bir kesit de aynı belgeselden alınmadır.

 

Kelimelerin insan hayatı üzerindeki etkisini daha iyi anlamak isteyenler Anthony Robbins’in İçindeki Devi Uyandır (syf:255-283) kitabından faydalanabilirler.

Kelimelerin Bu Güçlü Etkisinden Kimler Yararlanıyor?

Kelimelerin güçlü etkisinden herkesin yararlanabileceğini söylemiştim, fakat bu konuyu en çok irdeleyen ve çalışan insanlar, satış işiyle uğraşanlar, reklamcılar ve televizyoncular. Hatta Amerika’da, İngilizce dili üzerinde araştırma yapılmış ve en ikna edici 12 sözcük belirlenmiş, bunlar; ‘Sen, para, kurtarmak, sonuç, sağlık, kolay, aşk, keşif, kanıtlanmış, yeni, güvenlik, garanti’ sözcükleriymiş. İnsanların bu sözcüklere diğerlerine nazaran daha fazla güvendiği ve daha fazla ikna edici bulduğu saptanmış. Onun için siz farkında olmasanızda bu kelimeler üzerinizde kullanılıyor, hatta siz bile bilmeden bunları kullanıyor olabilirsiniz.

Şimdilik hoşçakalın.

”Söz ola kese savaşı söz ola kestire başı 
Söz ola ağılı aşı, bal ile yağ ede bir söz”

– Yunus Emre

37
  İlgili Yazılar
 • No related posts found.

Yorumlar

 1. Müge  Eylül 8, 2009

  Yine harika bir konuya değişmişsiniz. Kelimelerin önemli olduğunu çok güzel anlatmışsınız.

 2. CAÇ  Eylül 8, 2009

  nedenilebilinir ki…
  dopdolu feyiz alabileceğim insanlar keşfettim..
  teşekkürler…

 3. Samet  Eylül 9, 2009

  Mükemmel bilgileri paylaştığınız için çok teşekkür.
  Öğreniyor ve faydalanıyoruz.

 4. canan  Eylül 9, 2009

  ben yeni bir okula başladığımı düşünüyorum…
  bu okulda sınav yok…stres yok…ödev soran yok…:)) ilgi duyduğum araştırdığım konular üzerine yoğunlaşıp başarıyla mezun olacağımı düşünüyorum….ve diplomamla başaramayacağım hiç bir iş olmayacak…

 5. Özgür-lük  Eylül 9, 2009

  Çok teşekkürler mükemmel bilgiler, bizi eğitiyor ve geliştiriyorsunuz.

 6. hayal  Eylül 9, 2009

  çok teşekürler. bilgier çok geliştirici eğitici , devamını merakla beklıyrum ve takıp edıyorum.çalışmalarınızda başarılar dılerım tekrar teşekürler.

 7. nezuş  Eylül 9, 2009

  süper bir yazı..gerçekten bilgilendikçe farkındalık olayına daha da yaklaştığımı anlıyorum.teşekkürler emeklerinize ve paylaşımlarınıza..

 8. MİKROdev  Eylül 10, 2009

  Sizin de vurguladığınız gibi kelimelerin gücüne kesinlikle gereken önemi vermeliyiz. Ben de hayatımda sıklıkla dikkat ederim. Birinden birşey isterken bile ” alabilir miyim” demektense ” verebilir misin” demeyi tercih ederim. Deneyin sonuçları izleyin :)
  Bir de yüzünüzde gülümseme yaratıp, birine kötü söz söylemeye çalışın :) Deneyin!

  Her an daha iyiye…

 9. IŞIK  Eylül 10, 2009

  Kelimelerin gücü gerçekten çok önemli.
  Bir yerde okumuştum çok hoşuma gitmişti, sizlerle paylaşmak istiyorum.
  Sözler duygularımızı, duygular davranışlarımızı, davranışlar alışkanlıklarımızı, alışkanlıklar bizi oluşturur.
  Hepinize sevgi ve ışık dolu günler.
  Hakan çok güzel bilgiler paylaşıyosun bizlerle çok teşekkür ederim

 10. NEVZAT  Eylül 10, 2009

  Kelimelerin gücü gerçekten etkileyici,diğer yazılarınızda olduğu gibi,sonsuz teşekkürler.

 11. Adem Göksugüzel  Eylül 10, 2009

  Daha önce de duymuştum, hatta okumuştum fakat Hakan’ca bunları okumak başka oluyor…
  Teşekkürler…

 12. zeynep özkara  Eylül 11, 2009

  Bu konuda Adil mavişin eğitimiden sonra bize tavsiye ettiği bir kitap vardı. Bilinçalıtın gücü joseph murphy. Ordaki olumlama sözcükleri gerçekten müthiş..Bunu da burda paylaşmak istedim. su kristalleri videosunu biliyordum ama tekrar izlemek çok güzel teşekkürler.. çok eğitici bir site yapmışsın Hakan..harikasın..

 13. Fırat Duman  Eylül 12, 2009

  çok teşekkürler, çok güzel ve ikna edici bir yazı olmuş. yazış tarzınızı beğeniyorum

 14. Mükemmel Paylaşım  Eylül 14, 2009

  çok iyi hazırlanmış bir yazı, bizi bilgilendiridiğiniz için teşekkürler

 15. ülkü  Eylül 18, 2009

  Çok önemli bilgileri bizimle paylaşıyorsunuz, iyi ki varsınız, paylaştıkça siz de büyüyorsunuz biz de…sağolun

 16. anıl  Eylül 23, 2009

  inanın bildiğim konular çoğu ama onlara yeniden ulaşmak ve paylaşmak farkındalığımı artırıyor.
  teşekkür ederim…

 17. kübra  Ekim 3, 2009

  Çok güzel bir konuya değinmişsiniz kelimelerin gücü kaçınılmaz gerçekten…İnsanın kendini motive etmesi ve pozitif düşünce gücüyle,hayatını daha yaşanılır kılması mümkündür……..

 18. karmançormancı  Ekim 15, 2009

  Robbins’ in “İçindeki Devi Uyandır” kitabını çok severim. Bana çok katkısı oldu. Başucu kitabımdır.

 19. Güls  Kasım 1, 2009

  Kelimelerin gücü sonsuzdur.. Dua da kelimelerden oluşur.. Dünya biz dua ettikçe dönermiş.. Ve ağzımızdan çıkan sözcükler kaderimizi tayin edermiş..

  bir kaç yıl önce arama motorundan bir bilgiye ulaşmıştım. suyun hafızası var diye.. bugünlerde okuduğum bilgilerden de bedenimizin, organlarımızın hafızası olduğunu öğrendim..

  Cidden ama cidden düşündürücü !!! Süper ve can alıcı bir konu.. paylaşım için teşekkürler :))

 20. trinity  Aralık 11, 2009

  yeni yazılarınızı sabirsızlıkla bekliyorum…süpersiniz

 21. Deniz ve Güneş  Aralık 17, 2009

  Gerçekten de çok aydınlatıcı bir yazı. Günlük hayatta kullandığımız kelimelere ve onların yaydığı frekanslara dikkat etmek gerektiğini bir kez daha hatırladım. Ne güzel. :) teşekkürler

 22. deniz  Mart 9, 2010

  harikasınız :)

 23. melek sushula  Haziran 2, 2010

  yogada altın ıkı kural vardır 1.si ne dusunuyorsan o sun 2.si ne yiyorsan o sun bu aksam dusuncelerim nlp konusu ıdı ve maıl geldı 2 si kelimelerin gucu ıdı yazı gozume carptı.su krıstallerı ıle ılgılı calısmadan haberdardım ama tabıkı ınsan kendı gıbı dusunenı kolay kabul edıyor .Bende oyle hatta semınerde bana gore kelıme gucu deyıp cuvallamıstım.Acısı b u yazıyla gectı .sevgılerle..

 24. ülkü  Haziran 10, 2010

  verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.daima pozitif düşünmeyi bana babam öğretti.bende bunun faydasını her zaman gördüm.içimdeki devi uyandır kitabını herkesin okuması lazım.sevgilerle..

 25. zatürrika  Aralık 20, 2010

  yazılarınız genel olarak faydalı, okunması kolay,ilgi çekici nitelikte. resimlerin, alandaki kişilerin sözlerinin olması da insanın okuma isteğini artırıyor.Tek sorun ” tam öğreniyorum ” derken yazının bitmesi:( insanın tadı damağında kalıyor:) daha uzun ve detaylı yazılar bekliyoruz…paylaşımlar için teşekkürler..

 26. ahmet ç.  Kasım 4, 2011

  evet neden erken bitiyor yazılar :)

 27. hakanmenguc  Kasım 5, 2011

  bazıları uzun bazıları kısa :)

 28. Aylin Sonmez  Kasım 26, 2011

  harika bir yazı

 29. Yunus Kaymakcı  Kasım 27, 2011

  Düşünce ile dil ortak çalışır.Neyi düşünürseniz dilinize ; neyi söylerseniz ,düşüncelerinize dolayısıyla duygularınıza ve davranışlarınıza yansır. Düşüncelerinizi kontrol etmek istiyorsanız önce dilinizden yani kelimelerden başlamalısınız.Göreceksiniz çok şey değişecek..

  Hakan Hocam, güzel ve etkili yazınıza katkı yapmak istedim..

  Saygılarımla

 30. hakanmenguc  Kasım 27, 2011

  katkınız için teşekkür ederim.

 31. OFELIA LUCIFER  Aralık 16, 2011

  KATKILARIN İÇİN BİZ TEŞEKKÜR EDİYORUZ. MÜKEMMEL RUHU OLAN, AKILLI VE ÜSTELİK AKLINI DOĞRU ŞEYLER İLE MEŞKUL EDEN, ARAŞTIRMACI, GELİŞTİRMECİ, İYİLİK MELEĞİ MÜTHİŞ İNSAN.. BEN DE DAHİL OLUP SENİNLE FAYDALI ŞEYLERE ADIM ATMAK VE SENİN SAĞ KOLUN OLMAK, FAYDA SAĞLAMAK İSTİYORUM..

 32. seher çınar  Şubat 23, 2014

  çok güzel yazı olmuş beğendim yazanın , anlatanın ellerine sağlık

 33. semra yazıcı  Mart 31, 2016

  Blogunuzda kelimelerin gücünü çok değişik açılardan ele almışsınız. Bu konuyla ilgili bende şahsi blog sayfamda (www.keyiflinotlar.com) farklı şekilde bahsettim. Ayrıca sizin blog sayfanızın içeriğinide beğendiğim için orada paylaştım.
  Başarı dileklerimle…

Yorum Ekle