Bir Günde 500 İngilizce Kelime Nasıl Öğrendim?

(Bu yazı Hakan Mengüç tarafından 2009 yılında yazılmıştır.)

Pazartesi günü yazmıştım, ‘Cuma günü 500 ingilizce kelime ezberleyeceğim’ diye. Pazartesi gününden itibaren diğer işlerimi hallerderken bir yandan da kelimeleri çıkarmaya başladım. Çünkü ezberleyeceğim kelimeler günlük hayatta kullanılan kelimeler veya benim sürekli karşılaşacağım tarzda kelimeler olmalıydılar, aksi takdirde unutulurlar. Bu kelime bulma işi sandığımdan da zor çıktı. Önce Mentalist dizisinin 8. bölümündeki bilmediğim kelimeleri çıkardım, onlar az geldi. Sonra Richard Bach‘ın Messiah’s Hands Book (çok kısa bir kitaptır) kitabındaki bilmediğim kelimeleri çıkardım. Anca 200 tane filan oldu. Nereden bulayım derken, ingilizce kelime öğrenme ile ilgili bir kitabım vardı onu buldum, oradan kelime seçtim ve 500’e tamamladım.

Dile Kolay

500 kelime dile hakikaten çok kolaymış. Neyse bu konuya sonra döneceğim.

Nasıl Ezberledim?

Öğrenme dediğimiz şey bildiğimiz bir şeyle, bilmediğimiz şey arasında bağlantı kurmaktır.

Mesela elimizde Türkçe anlamı zindan olan dungeon (okunuşu dan-cın) kelimesi olsun. Bunu nasıl ezberlersiniz? Sürekli dungeon-zindan, dungeon-zindan, dungeon-zindan diyerek mi? Çok zor ve anlamsız.

Fakat dungeon kelimesini bildiğiniz bir şeye benzetirseniz o zaman işler kolaylaşır.

Hadi deneyelim;

Zindanda oturmaktan sıkılmış olan arkadaşımız, bulduğu küçük bir taş parçasıyla, su borularına vurup dan çın, dan çın diye sesler çıkarıyor, hem vakit geçiriyor, hem de eğleniyor.

ingilizce_kelime_ezberleme

Bu resmi Melik Duyar’ın hazırladığı bir e-kitaptan aldım. E-kitabı buraya tıklayıp indirebilir, inceleyebilirsiniz.

Bedenimizi de kullanmak

Tamam çok güzel bir bağlantı kurduk ve muhtemelen, ‘Bunu bir daha unutmam’ dediniz. Ne kadar hoş! Bir tane olunca unutulmuyor ama 100 – 200 tane olunca işler karışıyor. Peki ne yapacağız? Bedenimizi kullanacağız. Çünkü bedenimizin de hafızası var. Ve araştırmalar gösteriyor ki bir şeyi bedenimizi kullanarak öğrendiğimizde hatırlama oranımız %85’lere çıkıyor.

Yani ne yapacağız? Yukarıdaki olayı aynen canlandıracağız. Tiyatro oynar gibi. Emin olun, bunu yaparsanız asla unutmazsınız!

Niye Şu Geometri, Fizik veya Matematik Dersini Anlamıyoruz?

Çünkü bilmediğimiz bir şeyi, bilmediğimiz bir şeyle öğrenmeye çalışıyoruz, ya da öyle öğretiliyor. Ve zaten okullarda bedeni kullanarak öğrenme diye bir şey yok. (Yeni eğitim sisteminde uygulamalar başlamış, hadi hayırlısı)

Bir Günde Nasıl 500 Kelime Ezberledim

İlk 300 kelimeyi ezberlerken çok zorlanmadım.

300 ile 400 yordu beni.

400 ile 500’de artık exhausted durumundaydım ‘aa bak öğrendiğim kelimelerden birini kullandım :)’ yani tükenmiş bir haldeydim.

Bir program yaptım, programı aynen aşağıya yazıyorum.

05.00 – 06.00 (40 kelime)

06.00 – 07.00 (40 kelime)

07.00 – 08.30 (40 kelime – arada dinlen)

08.30 – 09.30 (40 kelime)

09.30 – 10.30 (40 kelime)

10.30 – 11.30 (dinlen)

11.30 – 12.30 (40 kelime)

12.30 – 13.30 (40 kelime)

13.30 – 14.30 (40 kelime)

14.30 – 15.30 ( hala yaşıyorsan git dinlen bir şeyler yap :) )

15.30 – 16.30 (40 kelime)

16.30 – 17.30 (40 kelime)

17.30 – 18.30 ( 40 kelime)

18.30 – 20.00 (60 kelime)

20.00 – 21.00 ( Hem dinlen hem yazıyı yaz)

Programı tam olarak uygulayamadım. Gördüğünüz gibi bu yazı 20.00’de yazılacaktı ama ben anca 23.35’de yazabildim.

Dediğim gibi ilk 300 kelimeye gelene kadar her şey yolunda gitti ama sonradan işler zorlaştı.

Bana Büyük Ders Oldu

İki ders öğrendim;

1) Büyük konuşma :) Ezberleyeceğim diye söz vermeseydim, 300’den sonrasına zor çıkardım.

2) İnsan istediği zaman her şeyi yapabilir İnsanlar ister İngiliz olsun, ister Amerikan, ister Türk, günlük yaşamda 300 kelime kullanıyorlarmış. (Amerikalıların günlük yaşamda 200-300 kelime kullandığını bir İngilizce  öğretmeni söylemişti, Türklerinde 200 kelime kullandığını İlber Ortaylı söylemişti. Bknz: Teketek)

Düşünsenize bir günde 500 kelime ezberlenebiliyorsa, bu müthiş bir şey değil mi? Sadece kelime bilmek yeter mi? Hayır, onun açıklaması da aşağıda…

Ben Bunu Daha Öncede Yapmıştım

1 yıl önceydi, 18 saatlik bir eğitim verecektim, iki gün 9 çarpı 9 saat şeklinde olacaktı. Ve ben 5 günde bu 19 saatlik konuşmamı ezberledim ve hiç takılmadan eğitimimi de verdim.

Niye Ezberledim Bu Kelimeleri

Diğer işlerim dolayısıyla şu İngilizce işini sürekli aksatıyordum. Cümle dizilişlerini izlediğim yabancı diziler sayesinde artık öğrenmiştim ama kelime eksiği vardı. Yeri gelmişken şunu da söyleyeyim sadece kelime ezberlemek tek başına asla bir şey ifade etmez. Kelimeleri bilirsiniz ama telaffuzlarını bilemeyebilirsiniz. Ya da cümlede nasıl kullanacağınızı bilmezseniz bir anlam ifade etmez. Bunun için yapabileceğiniz en iyi şey yurtdışında belirli bir süre kalmak, bu mümkün değilse bol bol yabancı dizi izlemek. Ayrıca eğer yabancı dizileri bilgisayarda izliyorsanız, ingilizce altyazı dosyalarını da indirin, Türkçe izledikten sonra İngilizce altyazı ile tekrar izleyin. Bu sizi çok geliştirir. Benden öneri istiyorsanız Monk dizisi olabilir, hem çok güzel bir dizi hem de onların ingilizcelerini nedense daha iyi anlıyorum. Ayrıca internetten ingilizce konuşan arkadaşları (English Friends) rahatça bulabilir ve bu şekilde de İngilizce’nizi geliştirebilirsiniz.

Ah Bir de Bunları Tekrar Etme Derdi Var!

Bilimadamları hafızaya alınan bir bilginin hatırlanması için en iyi tekrar sürelerini araştırmışlar ve aşağıdaki tablo çıkmış.

15 Dakika sonra

1 Gün Sonra

1 Hafta Sonra

1 Ay Sonra

6 Ay Sonra

Eğer bir bilgi, bu aralıklarla tekrarlanırsa kalıcı hafızaya geçiyormuş. Bu çok dikkatli tespit edilmiş bir araştırma, onun için gelişigüzel tekrarlar yerine bunu kullanın. Ben şimdi google takvim‘e zamanları not alacağım ki unutmayayım.

Sonuç Olarak

Sonuç olarak mükemmel bir beynimiz var, mükemmel bir kapasite var. Doğru şekilde kullandığımızda harikalar yaratabiliriz. Ben bugün kendi adıma hem çılgınlık yapmak istedim hem de yapıp yapamayacağımı görmek istedim.

Yazımı beynimizin kapasitesi ile ilgili 1.dk’lık bir video ile bitiriyorum.

“İyi bir kafaya sahip olmak yetmez;

mesele onu iyi kullanmaktır.”   Rene Descartes

 

Not: Kendi öğrendiğim 500 kelime dosyasını kaybettiğim için buraya yükleyemiyorum. Onun yerine size fikir vermesi açısından İngilizce dilinde en çok konuşalan 500 İngilizce kelimeyi buradan görebilirsiniz.

 

hakanmenguccom_acildi

182
  İlgili Yazılar
 • No related posts found.

Yorumlar

 1. aykut  Şubat 19, 2015

  abi yazılarını sürekli takip ediyorum.buda en az diğerleri kadar öğretici olmuş.tekrar teşekkürler.bir sorum var hayalgücüm çokta iyi değildir.seçtiğimiz ingilizce kelimelerle bu benzerliği nasıl kuracağız.dungeon kelimesindeki gibi hikayeleri nasıl oluşturacağız ?

 2. sinem sena tefsiroğlu  Mart 2, 2015

  ben ölsemde ezberliyemem…

 3. eren  Mart 10, 2015

  tam keşke paylaşsa diyordum kelimeleri,kaybettiğini okudum kötü oldu ama neyse iyi bir yazı olmuş

 4. B3mB4m  Mart 27, 2015

  Bunu hantal beyinlere yaptıramazsınız :)

 5. Kerem  Nisan 21, 2015

  ya
  Ingilizcem kötü yardım edin

 6. Özer Kiraz  Mayıs 20, 2015

  İngilizce kısa konu anlatımı videolarından oluşan bir YouTube kanalımı açtım. Büyük bölümünü sanal sınıf ortamında hazırladığım bu videoları arka plan müzikleri ve video içinde video gibi görsel ögelerle daha eğlenceli hale getirmeye çalıştım.

  Piyasadaki mevcut videoları izlediğimde konuların eksik, yanlış ya da baygın bir ses tonuyla anlatıldığını gördüm ve böyle bir kanal hazırlama ihtiyacı duydum. Umarım herkes severek izler. Kanalıma her hafta yeni bir video ekleyeceğim.

  Hem kitabımın tanıtımını yapmak hem de sıfırdan İngilizce öğrenmek isteyenlere yardımcı olmak amacıyla oluşturduğum kanalıma abone olur ve daha çok kişiye ulaşabilmesi için kanal linkini sosyal ağlarınızda paylaşabilirseniz çok sevinirim.

  Kanalım: https://www.youtube.com/channel/UCTx3YiLRMmdTutMCmlDxKAQ

  Teşekkürler.

 7. Eray Bozan  Haziran 16, 2015

  Bende ingilizcemi çoğu zaman altyazılı dizi izleyerek geliştirmeye çalışıyorum, bahsettiğiniz gibi epey faydalı oluyor da. Tek sorun bilmediğim kelimeleri ezberlemek. Üstümdeki ataleti atamıyordum bir türlü, yazınız sayesinde az önce bende bir liste buldum ve bildiğim kelimeleri liste dışı bırakarak ezbere başladım. Böylesine teşvik edici bir yazı için teşekkürler.

 8. yabancı dil öğrencisi  Ağustos 4, 2015

  Yazınız için teşekkürler, ingilizce ve diğer yabancı dillerin eğitimi hakkında güzel bir yazı olmuş. Yabancı öğrenirken kelimelerin ezberlenmesi , eşanlamlılarının anlaşılması ve kullanılması bence çok önemli. ingilizce öğrenmek için internette bu site gibi güzel kaynaklara ulaşabilmek çok güzel.
  Saygılar.

 9. kiyazilim  Ağustos 18, 2015

  Merhaba herkese
  Kendi yapmış olduğum, ücretsiz ve reklamsız yds kelime programını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. İstek ve yorumlarınızı bekliyorum.

  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kiyazilim.yds_test_v1

 10. Ogrencii  Eylül 26, 2015

  Tatil icin 1000 kelime ezber yapmam gerekiodu ve brn tatil boyu 100 kelime ezberledim. Surenin bitmesine 10 gun daha var simdi yazinizda bahsettiginiz yolu deniyorum umarim ise yarar.

 11. ali  Kasım 1, 2015

  benimde 240 kelimem var 3 günüm var .120sini ezberledim 1 gün bugün.bu taktik çok iyi.

 12. ramazan  Kasım 10, 2015

  abı superdı olan program cok ıse yarıyor bana bunu ogrettın sımdı sayende ıngılızce ez berlıcem ve belkı teog dan 20 dogru yaparım hıc yanlıs cıkarmam

 13. ramazan  Kasım 10, 2015

  plan program olucak ( tsk hakan abı )

 14. ramazan  Kasım 10, 2015

  OHA BAK SEN SU BEYNIMIZE NE GUZEL BISEY BNIM KAFAMDA 4 DİZUSTU BILGISIYARLIK ZEKA ANCA VARDIR AMA SINAVDAN 80+ ALIYOM HP 20 FILAN OLSA ALBERT ENISTEN OLICAM :):)

 15. batuhan  Kasım 11, 2015

  çok iyi yarın ingilizce sınavım var

 16. EBRU  Kasım 13, 2015

  Hakan bey, bu öğrenme şeklini yıllar önce hafıza şampiyonu Melik Safi Duyar çıkardığı kitabında anlatmıştı zaten. Görseli dahi ondan almışsınız. Ama gördüğüm kadarıyla Melik Beyden bahsetmemişsiniz… Ezberlemeniz güzel ancak önerisini aldığınız kişi yada kurumları hiçe saymak yakışmamış

 17. Hakan Mengüç  Kasım 13, 2015

  Çok enteresan, yazıyı incelemeden bu kanıya nasıl vardınız. Tam da bahsettiğiniz görselin altında Melik Safi Duyar’dan aldığımı yazdım. Hatta link verdim. Lütfen eleştirmeden önce iyi inceleyin. Teşekkürler.

 18. EBRU  Kasım 27, 2015

  Hadi canıım.. Nasıl görmemişim !.. Hakan Bey ÖZÜR DİLERİM.

 19. EBRU  Kasım 27, 2015

  Hadi canım.. Nasıl görmemişim !.. Hakan Bey ÖZÜR DİLERİM.

 20. eda  Ocak 14, 2016

  Çok teşekkürler bunu denicem

 21. Hazar  Ocak 15, 2016

  BENDE HOLLANDACA OGRENIYORUM..HER GUN 15 SOZ ZOR OGRENIYORUM..YARIN ISE UNUTUYORUM…ABI UNUTMAMAK ICIN NE YAPMALIYIK? VE BIR GUNDE 500 SOZCUKLER OGRENMEK MUMKUNMU? NASIL?

 22. Müjde  Ocak 27, 2016

  Yds sınavı için işe yarayacağını düşünüyorum,teşekkür ederim :)

 23. Mediha  Şubat 12, 2016

  Paylaştığınız 500 kelimenin yani ıngilizcede en çok kullanılan bu kelimelerin hepsini biliyorum ve kullanıyorum ancak yds için maalesef çok yetersiz

 24. sude  Şubat 16, 2016

  Ben anca 2 günde 75

 25. Bayram  Temmuz 18, 2016

  İstesem günde 400 500 ezberlerim . Kodlama yöntemi ile …

 26. aliş  Eylül 20, 2016

  YA ALLAHAŞKINA BİRİNİZ DE ŞU İŞE YARAMAYAN SALAK KODLAMA YÖNTEMİNİN DIŞINDA BAŞKA BİR EZBER YÖNTEMİ ANLATIN. OLMUYO ABİ YOK KAR HAVADA YAĞAR ARABAYA BİNERİZ CAR ARABA… OLDU… BU MU ŞİMDİ ÖĞRENME YÖNTEMİ… HİKAYE YAZMAYA ÇALIŞMAK MI… KISA ŞEYLERDE OLUR BELKİ AMA UZAN ŞEYLERDE OLMAZ.

 27. Online İngilizce Öğrenme  Ekim 4, 2016

  Harika bir yöntem Hakan Bey. Tavsiyeleriniz ve yazınız için teşekkürler.

 28. Online İngilizce Öğrenme  Ekim 4, 2016

  Harika bir yöntem Hakan Bey. Tavsiyeleriniz ve yazınız için teşekkürler.

 29. Can  Ekim 12, 2016

  İngilizce kelimeleri çok unutuyorum n
  Ne yapmalıyım

 30. Can  Ekim 12, 2016

  İngilizceyi nasıl öğrenebilirim

 31. Muhammed  Kasım 16, 2016

  Çok güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık. Ben de geçen günlerde bir uygulama keşfettim. Sizin bahsettiklerinize çok yakın. O da her gün 2 saatte bir İngilizce kelimeyi hatırlatıyor. Böylece kelimeyi unutmamış ve kesin olarak öğrenmiş oluyorsunuz. İnternet sitesi: http://getwordly.com

 32. arda  Kasım 26, 2016

  Bende yurt dışında eğitim yapmadan önce günde 100 kelime ezberliyordum çok zorlayıcı oluyordu :D

Yorum Ekle