Aşk Acısından Nasıl Kurtuluruz?

 Aşk acısı çekmeyen var mı?

ciftler_iliski

Müslüm Gürses bir şarkısında diyor ki;

”Hangimiz düşmedik kara sevdaya,

Hangimiz sevmedik çılgınlar gibi,

Hangimiz bir kuytu köşe başında,

Bir vefasız için yol gözlemedik”

Hepimiz mutlaka aşk acısı yaşamışızdır, o karmakarışık duygu fırtınaları ile boğuşup, bazen çaresiz kalmış, şanslıysak kısa zamanda bu acıdan kurtulmuşuzdur. Bu yazıda ilk önce neden aşk acısı çektiğimizden bahsedecek, sonrasında da beynimizin çalışma ilkelerini temel alarak aşk acısından nasıl kurtulabileceğimizin tüyolarını vermeye çalışacağım.

Neden aşk acısı çekeriz?

romantik_iliski

Çok basit. Aşk beraberinde sahiplenmeyi getirir, sahip olduğumuz şeyleri kaybetmekse acı verir.

Aşık olduğumuzda sevdiğimiz insanı o kadar sahipleniriz ki, ayrılık demek bir bakıma ölüm demektir, sevgiliden mahrum kalmak ölüm acısına denk bir acıyı yaşatır savunmasız kalbimize. Aşk da tıpkı sigara gibi, bağımlılık yapan tüm maddeler gibi yoksunluk durumunda sevdalısını acılar içinde kıvrandırır.

Aşk acısı ne kadar sürer?

zaman_saat

Bu karşınızdaki kişiyi ne kadar sevdiğinize ve bir kayıp karşısındaki duygusal toparlanma becerinize bağlı olarak değişir.

Biliyoruz ki sevgilisini bir haftada unutanlar da var, 5 yılda unutamayanlar da… Peki aşk acısından nasıl kurtuluruz?

Aşk acısından nasıl kurtuluruz?

Yeni ürünümüzü indirimli almak için fotoğrafın üstüne tıklayın

Unutmak İçin Hızlı Çözüm: Hafızamız, çağrışmalı bellek yasasına göre çalışır. Teknik olarak bir insanı unutabilmenin en hızlı yolu onu çağırıştıracak her şeyi yok etmektir. Çünkü ona ait eşya, fotoğraf ve benzeri objeleri her gördüğünüzde duygularınız tekrar canlanacak ve doğal olarak acı çekmeye başlayacaksınız.

Danışmanlık oturumlarımda, aşk acısını çektiğini söyleyen kişilere hemen sorduğum sorular şunlar olur;

Hala onu facebook, twitter gibi sosyal medya hesaplarından takip ediyor musun?

ETME

Hala odanda onun sana aldığı hediyeler vb. şeyleri tutuyor musun?

TUTMA

Onun sana attığı mailleri, telefon mesajlarını hala tekrar tekrar okuyor musun?

OKUMA ve SİL

Arkadaşlarının davetlerini geri çevirip, kendi kendine ‘Bu neden benim başıma geldi? Neden bitti?’ diye sorular sorup, kendini mahvediyor musun?

YAPMA

Aşk Acısından Kurtulmak İçin Tavsiyeler

1. Geçer

guclu_kadin

İlk önce geçeceğine inandırın kendinizi, insanoğlu her şeyi unutur ve hiç bir acı boşuna çekilmez. Eğer o acının içindeki hediyeyi görmeyi seçerseniz size çok şey öğretecektir. Bir Kızılderili atasözü der ki; “Her trajedi diğer elinde bir hediyeyle gelir; ama genellikle acı çekmekle öylesine meşgul oluruz ki hediyenin farkına bile varmayız, o da geldiği gibi yitip gider.”

2. Sosyalleşin

sosyal_olmak

İçinizden arkadaşlarınızla birlikte dışarı çıkmak gelmese bile çıkın, yeni insanlarla tanışın, kendinizi zorlayın. Yeni şeyler görmek, dikkatinizi başka yönlere çekecektir ve bu da yavaş yavaş duygu durumunuzu değiştirmeye başlayacaktır.

3. Yeni Bir Hobi Edinin

sarilmak

Onunlayken yapmadığınız veya onu çağrıştırmayacak yeni bir hobi edinin. Özellikle bu hobi sosyal etkileşimi de içinde barındırıyorsa çok daha etkili olur. Yani ebru kursuna yazılmaktansa, tiyatro kursuna gitmenizi tavsiye ederim.

4. Yeni Arkadaşlar Edinin

daha_mutlu

Bugün internetin en güzel nimetlerinden biri de sizinle aynı görüşü paylaşabileceğiniz kişiler bulmaktır. Bunu nasıl yaparsınız? Forumlara, gruplara ve twitter, tumblr gibi sitelerdeki etiketlerden aramalar yaparak ilginizi çekebilecek bütün topluluklara ulaşabilirsiniz. Sizinle aynı frekansta olan insanlarla sohbet etmek inanın bana çok iyi gelecektir.

5. Okuyun

kitap_okumak

Yedikleriniz nasıl bedeninizi şekillendiriyorsa, okuduğunuz ve izlediğiniz şeyler de zihninizi, duygularınızı öyle şekillendiriyor. Okuyun evet, dünya üzerinde aşk acısıyla baş etmeyi öğrenmiş ve bunu paylaşmış binlerce kişinin kitaplarını, yazılarını, yayınlarını okuyun. Sizi anlamayacak, ne hissettiğinizi bilmeyecek kişilerden tavsiye ummaktansa uzmanların kitaplarından yararlanın. Bir gün Nasreddin Hoca damdan düşmüş, hemen çevre halkı yanına gelip yardım etmek istemiş, Nasreddin Hoca da demiş ki, ‘siz bana damdan düşen birini bulun, bana ancak o yardım edebilir.’

Tecrübe çok önemlidir. Başkalarının tecrübelerinden yararlanmak sizi hızlı ileriye götürür.

6. Hayatınızı Sorgulayın

yalniz_kadin

Kendinizi sorgulayın; ”Ben neden bu kadar acı çekiyorum? Kendimde ne eksik? Kendimi yetersiz mi hissediyorum? Yoksa değersiz mi hissediyorum?”

Çektiğimiz acılar sorunlarımızı fark etmemizi sağlar. Duygularımızsa harekete geçmemiz için otomatik olarak devreye giren sinyallerdir.

Nasıl ki vücudumuzda hissettiğimiz bir ağrı, bize hastalıkların sinyalini veriyorsa, yaşadığımız acı dolu duygular da bir şeylerin ters gittiği sinyalini verir. O sinyalleri dikkate alıp, kendimizi değiştirme yoluna gitmeliyiz. Acı varsa, değişim bir ihtiyaçtır.

7. Kullandığınız Kelimelere ve Yorumlama Biçiminize Dikkat Edin

hayal_kurmak

Duygularımızı belirleyen şey olaylara verdiğimiz anlamdır. Evdesiniz, sevgiliniz 19.00’da geleceğini söyledi, saat 19.30 ve telefonu kapalı. Ne düşünürsünüz? Bazısı der ki, ‘Ne sorumsuz bir adam, bir telefon bile etmedi. İnsan telefonu kapalı olsa bile arkadaşından arar’ bu yorum sizi sinirlendirir ve sevgiliniz geldiğinde muhtemelen kavga çıkar.

İkinci düşünce; ‘Acaba başına bir şey mi geldi? Telefonu da kapalı, aman Allahım inşallah sağ salim gelir.’ Bu yorum sevgilinize özlem, şefkat duymanızı sağlar. Üzülürsünüz, onu kaybetme korkusunu hissedersiniz ve o geldiğinde muhtemelen kocaman sarılırsınız.

Üçüncü düşünce; ‘Mutlaka bir nedeni vardır, çünkü normalde böyle bir şey yapmaz. Herhalde trafiğe takıldı.’ Bu yorum da sizin normal bir duygu durumunda sevgilinizi beklemenizi sağlar.

Gördüğünüz gibi aynı olaya üç farklı anlam yüklemek üç farklı duygu durumu oluşturur. Peki bu anlamı yükleyen kim? Tabii ki biziz. Bu yüzden kendi psikolojimizi kontrol edebilir ve yaşadığımız olaylara istediğimiz anlamı verebiliriz.

Tabii ki hayatı biz kontrol edemeyiz ama olaylara vereceğimiz tepkileri kontrol edebiliriz.

Bir ilişki bittiğinde, ‘beni terk etti’, ‘hiç anlaşamıyorduk’, ‘beni kullandı’, ‘duygularımla oynadı’ vb. şeyleri söylemek yerine ‘uyuşamadık ve ayrıldık’ demek hem sizi rahatlatacaktır hem de geçmişe verdiğiniz anlamı değiştirecektir.

Geçmişine en güzel yanı, onun artık geçmiş olmasıdır.

kopru

İki Zen keşişi, yabani bitki toplamak için tapınaktan ayrılır ve ormanın derinliklerine doğru ilerler. Bahar zamanıdır ve tüm doğa canlanmıştır. Zen öğrencileri bir yandan bitki toplayıp bir yandan ormanın içindeki bir köye yaklaşırken karşılarına bir kadın çıkar. Kadın, dağdan gelen kar suları ile gürül gürül akan nehirden karşıya geçecek bir yol bulmakta zorlanmaktadır.

Zen öğrencilerinden bir tanesi ilerler ve kadını sırtına alıp nehrin daha sığ olan bir yanından karşıya geçer. Kadını karşı kıyıda bıraktıktan sonra teşekkürlere yanıt verir ve yeniden nehrin diğer kıyısına, yabani bitki toplamaya döner.

Geri döndüğünde diğer arkadaşı yaptığını onaylamayan gözlerle kendisine bakıyordur. Ona hemen bir bir Zen öğrencisinin yapmaması gereken şeyleri anlatır. Kadınlara dokunmak yasaktır!..

Yol boyunca bu konuda konuşup durur. Ona, böyle bir şey yapmaması gerektiğini, tapınak yemininin kadınlardan uzak durmayı gerektirdiğini söyler.

Tapınağa yaklaştıklarında diğer öğrenci halen bir kadına dokunduğu için kardeşini azarlamayı sürdürmektedir. Tapınağın kapısına geldiklerinde, kadını sırtına alıp nehrin karşısına geçiren öğrenci durur ve kendisini azarlayan kardeşinin gözlerine bakarak şöyle der:

”Sevgili kardeşim, ben kadını nehirin karşı kıyısında bıraktım. Sen hala onu taşıyor musun?”

Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle,

Hakan Mengüç / 6 Kasım 2013

 

Yeni ürünümüzü indirimli almak için fotoğrafın üstüne tıklayın

225
  İlgili Yazılar

Yorumlar

 1. Sadeceacı  Aralık 28, 2016

  3 yıl önce birini sevmeye basladim cok farkliydi ilk baslarda adımı bile bilmezdi sonra ilk defa adimi soyledi ve devami geldi ben hep sevdim onu ama çok acı çekdim şimdi acının en büyüğünü çekiyorum çunku benim arkamdan iş çevirdi, bana kardes gibi oldugumuzu soyledi , okulda hergun gorurum onu konusmuyoruz ….

 2. yaşamak tır aşk  Aralık 29, 2016

  uzun bir aradan sonra arkadaş kalmaya karat verdik…!

 3. unfortunately  Aralık 30, 2016

  benim henüz çok taze sanırım 3 yıllık bi ilişkim vardı bi insanın sıcaklığına gülüşüne kokusuna aşık olmak ne demek onu anladım.askere gitti kısa dönem kıbrısa.çok değişti çok yüklendim ben de önce ara verelim ben dönene kadar dedi.sonra bitirdik sanırım tamamen.her yerden sildi.bazen benim fotolarıma baktığını görüyorum sosyal medyada.3 gün oldu 3 gündür hiç susmadan ağlıyorum sanırım.herkes ayrı bişey söylüyor ama bunu çeken bilir.napmalıyım bilmiyorum lütfen akıl verir misiniz

 4. Eda  Ocak 2, 2017

  Bnm de iki yıl oluyor seveli o da bni seviyor muş fakat aramıza çok engeller girdi hocalar ögrendi felan o şimdi bni unutmaya çalışıyor bnde onu fakat ha diyince de unutulmuyor biz çok sevdik ama araya 3. Sahıslar girdi ve bn onu nasıl unutacam bilmiyorum

 5. Tükenmişliğin izleri  Ocak 2, 2017

  Bir başkasının onu sevmeye nasıl hakkı olur bilmiyorum ? Onlarca zaman onu öylesine çok severken bir anda başkası ile görmek beni tam anlamıyla tüketti. Onunla ilgili topladığım anıları attım , tuttuğum defteri yırttım ve resimlerini tek tek sildim. Bu kadar hüzüne boğulmazdım ben lakin beni bu denli üzen beni sevdiğini sanmış olmamdı. Bana yakın davrandığında artık dünya üzerinde ki gerçek mutluluğu yakaladığımı sanmıştım… Ne acı. Sen sessiz sedasız seviyorsun ve bir anda biri ortaya çıkıp tüm büyüyü bozuyor. Bir şekilde unutmalıyım fakat haftanın 6 günü görerek bunu nasıl başaracağımı bilmiyorum.

 6. Ask Acisi  Ocak 5, 2017

  Ask acisinin icinde en kotusu de nedir biliyor musunuz karsiliksiz asik olmaktir karsiliksiz sevmektir.

 7. Benseniunutamadim  Ocak 8, 2017

  Hele ki ben onu o kadar çok sevdim ki 2 yıldır unutamıyorum ama ben onun için çoktan bittim her defasında beni üzdükçe ben seviyorum dedim hergun gözü yaşlı uyudum fotoğraflara baktım hayattan bıktım tam unuttum derken o nün bana bi mesajiyla tekrat döndüm dönmesinede o yine gitti yine her zamn ki yaptığını yapıyor yine bana aci veriyor yine uykusuz kalıyorum onun için ya insan rüyasın da görünce uyanmak istemiyor rüya olduğunu biliyor ALLAH im ne olur rüya olmasın gerçek olsun diyor deli seviyorsun sadece ama o sevmiyor beni sevmedigini bile bile her gece yatman resmine bakıp Seni Seviyorum diyorum.

 8. r.polat  Ocak 9, 2017

  ama UNUTAMIYORUM!!! abi

 9. BENİM OLMALI  Ocak 10, 2017

  Ben birini seviyorum 10 ay oldu daha unutamadım balıkesir e gittim 2-3 hafta sonra feysten arkadaşlık isteği attım kabul etti selam naber falan konuştuk nerelerdesin dedi balıkesir deyim dedim ben buralarda seni aradım dedi arama bulamazsın dedim konuştuk öyle 1 hafta falan sonra gece konuşurken cinsel organının fotosunu attı yanlışlıkla oldu kusura bakma falan dedi bana bi arkadaş atmış sende ona atıyodum sarhoş kafayla sana gelmiş dedi tamam dedim ama onun en başından beri sevgilisi vardı aramızdaiyi değildi sevgilisiyle tanıyodum ama sevgilisini bana hayla seni istiyorum falan diyo mesaj atiyo ariyo şimdi bende abisiyle konuşuyorum napıcam onu almam lazım BENİM OLMALI 😭Yardım ederseniz sevinirim

 10. .....  Ocak 13, 2017

  6 aydır aşığım unutamadım bana seni bastan sevmiyorum dedi

 11. Ferhat  Ocak 14, 2017

  Uyanacaksın bitti rüya

 12. emilya  Ocak 17, 2017

  Selam.2009yilinda sevgili olduq 2012de ayrildik.3yil sevgili olduk.sonra bazi problemler yasadik.uzun zaman mesaj atmamaya aramamaya basladi.aileler de karsiydi zaten.ayrildik sonra bu 5yil icerisinde hayatimizda farkli insanlar oldu.onun da hayatinda,benim de hayatimda.ama baska birisine dokunamiyoruz.bir keresinde beni aradi agladi olmuyor dedi.ne zaman birisine dokunmak istesem hayalin canlaniyor karsimda.ben de agladim(gercekten de 5yil icerisinde evlilik asamasina dahi geldim son anda vazgectim.kendimi baskasiyla hayal edemiyorum.ama onunla da olmuyor.yapamiyoruz…(ben Azerbaycanliyam egerki yazilim yalnisi olduysa ozur dilerim)

 13. ESRAAA  Ocak 20, 2017

  Bir kisii allahtan baska kimseye htiyaci olmadigina inanirsa allah da onu kimseye MUHTAÇ ETMEZ..!!!!
  ARKADASLAR KAFANİZİ BOYLE SEYLERLE YORMAYİN ALLAH BİZİMLE BERABER DUA EDİNN ALLAH HERSEYİ GOREN DUYANDİRR BİLENDİR

 14. fatma  Ocak 20, 2017

  Bende hic gormeden sevdim Askerdeydi bekledim 2 sene sevdim askerden izne geldinde kuzenimle bulustu icim gitti oldum o an belli etmedim ben yeni arkadas edinsemde yeni arkadasimda bile onu ariyorum ben Hala onu cok seviyorum Onun icin her gunaha girerim Allh Affetsin

 15. 7 yil az mi be  Ocak 22, 2017

  Hersey o kadar zor ki.. Biz su anda hala birlikteyiz ama benim zorumla tamamen benim alttan almamla oluyor hersey. Kendimi o kadar degersiz sevgisiz hissediyorum ki hickira hickira agliyorum surekli. Bu arada 7 yildir birlikteyiz biz universite okuyor o su an ben aileme yardim etmek icin ise girdim o ise okuyor. Okusun iyi guzel ama hayatimda ben bu kadat degistigini ilk defa goruyorum sadece hayatinda kendisi ve arkadaslari var bana hic vakit ayirmiyor. Bugun bitir tamam dedim ve bana birbirimizi yormaya gerek yok dedi dusunebiliyormusunuz ? Herseye o kadar hazir ki sorun su ben hazir degilim onsuz bir hayata. Cocuklugumdan beri birlikte oldugum bir insandan ayrilamam unutamam su anda aramiz iyi sozde yine benim cabalarimla. Madem iyiyiz benim su an burda ne isim var . Kendimi cok yalniz hissediyorum ve bir daha ki ayrilmada kararli olmak istiyorum ama yapamiyorum o benim herseyim zayif noktam lanet olsun cok seviyorum allah beni kahretsin.

 16. DEĞERMİHİÇ :)  Ocak 25, 2017

  ARKADAŞLAR KENDİNİZE GELİN DEĞER Mİ YA
  ALLAH BİZİ AŞK ACISI ÇEKELİM DİYE Mİ GÖNDERDİ ?

 17. CANIMKENDİM  Ocak 25, 2017

  Arkadaşlar yazdıklarınızı okudum gözlerim kanadı
  değer mi ya birine ölmek bitmek insan ısterse tekrar sever asık olur yuva kurar olmuyosada hayırlısı budur
  siz kendınıze değer vermezseniz kımse size o değeri vermez
  unutmayın canım kendim <3

 18. Tuba  Ocak 30, 2017

  Çok zor yemin ediyorum nasıl yapıcam kendine şaşırıyorum nasıl bu kadar sevdin bu kızı diye söyleniyorum her gece aglamaktan bıktım usandım yeter artık bogulmaya basladım

 19. Ayaz  Şubat 1, 2017

  Yav iy hepsi güzelde şu akşamları yatarken. Gözumde canlanan hayali varya butun herseyi alip goturuyor. Onsuzluk bir boşluk gibi..

 20. pınar  Şubat 4, 2017

  merhaba
  arkadaşlar boşverin ne yazar kendinizi kimseye örnek olarak göründürmeyin kendinize göre güzeninizi yetirmeyi ben böyleyim kendiniz olun unutmaya çalışmayın kendinize yeni hayatlar kurun işe yarar bence eğer güzelleşmek istersenin youtubeye yazın sebil ölmez güzelleştirme sırları size o örnek verir arkadaşlar beni dinleyin sizede iyi gelir adım gibi eminim hepinize iyi akşamlar :D

 21. rumeysa  Şubat 7, 2017

  ben simdi iki kisinin arasinda kaldim birinden uzaklasinca tmm ben bunu seviyorum diyorum sonra digerine yakinlasip bunu seviyorum diyorum iki kisi arasinda kalmak cok kotu gercekten oh may god

 22. Bişar  Şubat 7, 2017

  İnsan acılarla yaşamayı öğreniyor, aciya alışıyor.Bu alışkanlık da acını hafifletiyor. Dolayisiyla acin azaliyor.Ben diyorum ki iyi ki ‘zaman ‘ diye bir nimet var. Önemli olan ilerde geriye dönüp baktığımızda pisman olacağımız şeyler yapmamak için temkinli hareket etmek her konuda. Sonuçta mazi, gelecek kaygısı, pismanliklar sadece insana ait meziyetler; o yuzden bir hayvan gibi davranıp anı yaşamaktan vazgeçip acimiza aci eklemenin de bir manası yok.Zamanın içine yayilmaliyiz. Sabretmeliyiz ve asla ümidimizi yitirmemeliyiz.

 23. Berkcan  Şubat 8, 2017

  3 ay ciktik ben canimi bile verecek kadar cok sevdim o da beni cok sevdi sonra benim hatalarim yuzumden kizin sevgisi azaldi 5 tane falan hata daha yaptim ve ucurumun dibindeydik tam baristik kizin ailesi ogrendi ve kizin aski bitti ben ise hala aci cekiyorum hatamida hicbir kizi oyle sevemeyecegim

 24. Zeynep  Şubat 13, 2017

  Birini sevdim ama elini tutarak öperek koklayarak değil hep uzaktan ona dokunamadan sevdim sevgiliyken de tutamazdım heyecanlanırdım ilk 04.11.2013 de çıktık 14 gün çıktık etkilenmiştim bırakmadım bekledim sabrettim geldi gitti geldi gitti insanlar içinde bağırdı küfür etti azarladı sesimi çıkartmadım kızamadım oturuduğum yerde ağladım hep.1.5 sene sonra elini tuttum yok öyle bir duygu ya hayatımın en güzel günüydü kendimi o kadar güvende o kadar güçlü hissediyordum ki kimse bana bişi diyemez bakamaz gibi bişeydi.Sevgiliyken hep korur kollar bi sebep bulur bazen bulmadan ayrılır ve biyerde denk geliriz yada buluşuruz arar beni hep azarlar demediğini bırakmaz ama Yine de sevdim 5 sene oldu ne senden vazgeçebildim nede başkasıyla deneyebildim bunu görürsün inşallah sana burdan veda ediyorum ben artık dayanamıyorum,bir gün ölürsem diye cümleye başlamıştım ya öl yav geber demiştin seni dinliyorum bidaha beni görmeyeceksin hoşçakal 👋

 25. Ahmet  Şubat 27, 2017

  Arkadaşlar hepiniz benim cektiğim acıların bin katını cekiyorsunuz .aşk bu dünyada insanın başına gelebilecek en kötü şeydir.cünkü tamamen savunmasız kalıyor insan .insan aşık oldumu ömür boyu onunla hayatını birleştirmek istiyor . Oysaki aşk tesadüftür ama evlilik kader.efendimiz zamanında birisi efendimize yaresurallah ben bir kadını seviyorum siz dua edinde allah bana onu nasib etsin der .efendimiz şöyle bir cevab verir .ben olacağım ve allahın bütün melekleri toblanacak dua edecek o kız senin nasibinde değilse senin kaderin değilse dua kabul olmaz.yani şunu söylemek istiyorum .kaderimiz olup olmadığını bilmeden birisine aşık oluyoruz sonra acısı bize kalıyor .biraz sacma gelecek ama birisinden hoşlanıyorsak önce ona evlilik teklifi yapmalıyz eğer evlenemiyorsak aşktan olabildiğince kacmalıyız.ha şunuda söyleyeyim .sevdiğiniz aşık olduğunuz kişi icin ne fedakarlık yaparsınız desem hepiniz sınırları zorlayacak şeyler söylersiniz .sizin söyleyeklerinizin hepsini ben yaptım ama söylüyoruzya hep kader diye yine kader kazandı gitti başkasıyla evlendi banada koskoca bir hic kaldı.hikayemi annatsam roman olur

Yorum Ekle