119 Yaşındaki Tai Chi Ustası Lu Zijian ile Tanışın

2012 yılı itibariyle 119 Yaşında olan Tai Chi Ustası Lu Zijian ile tanışın. Bu arada daha önce yazdığım uzun yaşam ile ilgili yazıma da buradan bakabilirsiniz.

Öncelikle bir kaç bilgi vermek istiyorum;
Chi: Yaşam Enerjisi demek. Eski Çinliler ona Chi demiş, Romalılar Spiritus, Hindularsa Prana,  moden dünyamızda ona evrensel yaşam enerjisi vb. şekillerde tanımlıyoruz. Tüm canlılarda bulunan bir enerji.
Bugün biyologların Morfogenetik alanlar ve tüm canlı varlıklarda bulunduğu tespit edilen biyofotonlar olarak tanımladığı enerji. (Yakında bu konuda bir paylaşım yapacağım.)

Ben de Tai Chi Chuan ve Chi Gong konusunda değerli hocalarla çalıştım. Temel olarak Tai Chi, Chi Enerjisini yönlendirmek ve kullanmak üzerine kuruludur ve inanılmaz bir çalışmadır. Eğitimlerimin bir kısmında ve bireysel çalışmalarda sağlıklı bir vücut-enerjiye sahip olmaları için bu teknikleri katılımcılara öğretiyorum.

Tai Chi ustası Lu Zijian ile tanışalım.
Usta Lu Zijian 15 Kasım 1893 yılında Çin’in Yichang şehrinde doğmuş.

18 yaşında Master Li Changye’nin öğrencisi olmuş ve Dövüş Sanatları-Tai Chi Chuan üzerine çalışmaya başlamıştır.

24 Ocak 2007’de dünyanın en yaşlı insanı seçilmiş.

Şimdi sizinle 114 yaşındayken yaptığı bir konuşmayı paylaşacağım. Altyazı yok ama ben sizin onun vücudunu ve enerjisini izlemenizi istiyorum. Eğer gerçekten yaşını bilmeseydiniz, bu videoyu izledikten sonra kaç yaşında olduğunu tahmin ederdiniz?

Ayrıca bugüne kadar yaşamış en uzun insan rekoru da, Dövüş Sanatları ustası Li Ching-Yuen’indir, ayrıntılı bilgiyi buradan görebilirsiniz.

6
  İlgili Yazılar

Yorumlar

 1. Muhammed  Ağustos 15, 2012

  Cidden 75-80 max. diyebileceğimiz bir yaşta gösteriyor. Cildine bakarmısınız adam inanılmaz genç gösteriyor.

 2. Fatih Erdem  Eylül 4, 2012

  Şimdi böyle bir insanda şunu merak ediyor insan.
  Allah’ın varlığına iman etmiş mi?. Yok bu hidayete erememişse kaplumbağalarda 900 sene yaşayabiliyor yani.Üstelik akıl kullanmadan.
  Saygılarımla

 3. Hakan  Ekim 27, 2012

  Web sitenizin RSS beslemelerine abone olduğumuzda kesilmiş olarak RSS okuyucularımıza düşüyor ve devamını okumak için illa yazıya tıklamamız isteniyor. Bu sebeple RSS ile yazılarınızı okuyamıyoruz. Mahsuru yoksa bunu hallederseniz biz de sizi daha iyi takip edebiliriz..

 4. nurettin bozan  Aralık 8, 2012

  Bu tamamen düşünce ve enerjinin doğru kullanımı ile ilgili bir oluşum olarak değerlendiriyorum. Saygılarım

 5. ???  Mart 27, 2013

  ???????????? ??? ??? ????

Yorum Ekle